نمایش همه
 • ترجمه ۱۴۰۰-۰۱-۲۶ ۱۳:۲۶

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  چگونه می توان یک شهر خوب ساخت؟

  مروری بر اقدامات صورت گرفته توسط مدیران شهری برخی از شهرهای جهان در راستای تبدیل شهرهای خود به بهترین مکان مناسب برای زندگی و اشتغال که در این نوشته مورد توجه قرار گرفته است.

 • ترجمه ۱۴۰۰-۰۱-۱۰ ۰۸:۵۴

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  شادی درمانی: پیش به سوی شهرهای شاد

  هر ساله در بهار، در طی چندین سال متوالی، سازمان ملل از طریق مؤسسه تحقیقات پیشرفته کانادا یک "گزارش جهانی شادی" منتشر می کند که هدف از این رتبه بندی سنجش میزان شادی ۱۵۶ کشور جهان براساس تعدادی از معیارهایی در رابطه با درک کیفیت زندگی از ۱ تا ۱۰ می باشد.

 • ترجمه ۱۳۹۹-۱۲-۲۸ ۱۴:۱۵

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  معماری مدرن در خدمت تاب آوری شهری و توسعه پایدار

  معماری، این رشته علمی باشکوه، که آمیختگی تنگاتنگی با هنر دارد، هر روز در تمامی عرصه های خلاقانه صفحه جدید و مبتکرانه ای بر کتاب قطور ساخت و ساز اضافه می کند. به ویژه، در سال های اخیر به لطف تکنولوژی های جدید طراحی رایانه ای و پیشرفت های اینترنتی، این رشته پا را در فراسوی مرزهایی نهاده است که شاید چند دهه پیش غیر محتمل به نظر می رسید.

 • قربانیان ۱۳۹۹-۱۲-۲۰ ۱۳:۰۷

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  آشنایی با تعدادی از ساختمان های نمادین مشهور جهان

  اگر دقت کرده باشیم قبل از اینکه به سفری برویم سعی می کنیم قبلاً اطلاعات مربوط به خیلی از چیزها را دررابطه با آن مقصد بدست بیاوریم و شاید یکی از این اطلاعات مهم شناسایی ساختمانها، آثار معماری شاخص و المانهای نمادینی است که توجه هر بیننده ای را به خاطر سبک معماری و دیگر ویژگیهای منحصر بفرد آن به خود جلب می کند.

 • ترجمه ۱۳۹۹-۱۲-۱۲ ۱۶:۵۱

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  روشنایی هوشمند: از شهرها تا خانه ها

  روشنایی در شهرها یکی از عوامل اصلی آسایش و امنیت ساکنان است. با وجود این اکثریت قریب به اتفاق تأسیسات روشنایی عمومی فرسوده هستند و به شدت بر هزینه های انرژی شهرها سنگینی می کنند. از این رو، وجود زیرساخت های نوسازی شده به طور همزمان باعث کاهش مصرف انرژی شده، سطح مناسبی از نور را فراهم کرده و ایمنی ساکنان را تضمین می کند.

 • image-20210124113740-1.jpeg ۱۳۹۹-۱۱-۰۵ ۱۱:۴۴

  ترجمه اختصاصی شهریار

  چرا لوون بلژیک، پایتخت نوآوری اروپا در سال ۲۰۲۰ لقب گرفت؟

  شهر لوون( Leuven) بلژیک به عنوان پایتخت نو آوری اروپا در سال ۲۰۲۰ انتخاب شد. این شهر با انتخاب هیئت منصفه متشکل از کارشناسان مستقل از مراکز دانشکاهی، کسب و کار و بخش عمومی توسط کمیسیون تحقیقات و نوآوری اتحادیه اروپا در برنامه ای با عنوان افق(Horizon) در  رقابت با شهرهای کلوژ ناپوکای رومانی، اسپو در فنلاند، هلسینگبورگ سوئد، والنسیا اسپانیا و وین اتریش رتبه اول را کسب کرده و جایزه نقدی یک میلیون یورویی را دریافت کرد.

 • ترجمه ۱۳۹۹-۱۰-۲۷ ۰۸:۳۹

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  ایمنی یکپارچه در برابر زلزله در شهرها و طرح‌های جدید نوآوری

  هر ساله تقریباً ۵۰۰۰۰۰ زمین لرزه قابل تشخیص در سراسر جهان اتفاق می افتد که حدود ۲۰ مورد از آنها بزرگ بوده و تعداد معدودی از این موارد در مناطق پرجمعیت رخ می دهد. اما چرا زمین لرزه هایی با بزرگی مشابه می توانند چنین تأثیرات متفاوتی داشته باشند؟ به عنوان مثال، شهرهای نیوزلند، شیلی و هائیتی به طور مشابه در سال ۲۰۱۰ زمین لرزه های بزرگی را تجربه کردند.

 • حمایت از مشاغل و کارگاه های صنعتی شهید مدنی در دستور کار قرار دارد ۱۳۹۹-۱۰-۲۳ ۰۹:۴۲

  کریم صادق زاده:

  حمایت از مشاغل و کارگاه‌های صنعتی شهید مدنی در دستور کار قرار دارد

  عضو هیئت رئیسه و دبیر کمیسیون عمران و ترافیک و حمل و نقل شورای شهر تبریز اعلام کرد: طرح ترافیکی، بهسازی معابر و حمایت از مشاغل و کارگاه های صنعتی شهید مدنی در دستور کار شهرداری و شورای شهر تبریز قرار دارد.

 • فراخوان ۱۳۹۹-۱۰-۰۳ ۱۷:۲۴

  مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تبریز خبر داد:

  برگزاری پویش «من قاسم سلیمانی هستم»

  مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تبریز از برگزاری پویش "من قاسم سلیمانی هستم" در سالگرد شهادت سردار دل‌‍‌ها، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی خبر داد.

 • image.png ۱۳۹۹-۱۰-۰۱ ۱۱:۳۶

  استارت‌آپ ها و ایده‌هایی نو در مبارزه با کرونا

  از همان روزهای اول شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، تلاش های فراوانی برای کنترل سریع سرایت و یا مهار کامل این ویروس پیچیده انجام گرفته است.

 • ترجمه شهریار ۱۳۹۹-۰۹-۰۵ ۰۹:۱۴

  ترجمه اختصاصی شهریار

  اقدامات شهرهای هوشمند بر اساس شاخص شهرهای هوشمند جهانی در مبارزه با کرونا ویروس

  انجمن توسعه مدیریت با همکاری دانشگاه فن آوری و طراحی دانشگاه سنگاپور(IMD-SUTD) شاخص شهرهای هوشمند را در سال ۲۰۲۰ با در نظر گرفتن یافته های کلیدی در رابطه با نقش محوری فن آوریها در دوران COVID-۱۹ از طریق میزگرد مجازی منتشر کردند.

 • image.png ۱۳۹۹-۰۸-۱۲ ۱۰:۲۲

  ترجمه اختصاصی شهریار

  بسیج شهرهای خلاق جهان در مقابله با کرونا

  شبکه شهرهای خلاق یونسکو( UCCN) در سال ۲۰۰۴ با هدف افزایش همکاری در میان شهرهایی تاسیس شد که همگی خلاقیت را به عنوان فاکتوری راهبردی برای توسعه پایدار شهری قبول دارند.

 • image-20201026082610-7.jpeg ۱۳۹۹-۰۸-۰۵ ۰۸:۵۱

  ترجمه اختصاصی شهریار

  نوآوری در جاده‌ها و ساختمان‌ها

  با در نظر گرفتن نقش قابل توجه راهها در توسعه زیر ساخت حمل ونقل، بکارگیری فن آوریهای جدید به منظور ساخت، توسعه و یا نگهداری شبکه راهها می توانند در کنار افزایش کیفیت خدمات رسانی، منجر به کاهش هزینه ها و افزایش طول عمر جاده ها نیز شوند.

 • صنعت شیشه ۱۳۹۹-۰۷-۲۸ ۱۰:۴۲

  ترجمه اختصاصی شهریار

  نوآوری در صنعت شیشه‌سازی

  جداره های شیشه ای هوشمند آینده وارد بازار شده اند ! این نوآوری های بی نظیر که هنوز چندان در دسترس عموم نیستند، از شیشه های خودپاک کن گرفته تا الکتروکرومیک، گرم کننده یا روشن کننده، بسته به محیط یا تمایل افراد تغییر حالت می دهند.

 • image.png ۱۳۹۹-۰۷-۱۷ ۰۹:۵۹

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  اخبار تکنولوژی‌محور جذاب از گوشه و کنار جهان

  حرکت قطار تکنولوژی در ابتدای دهه دوم قرن بیست و یکم آنقدر سریع است که گاه مجال دیدن و نامل کردن در مورد زیبایی ها و تاثیرات یافته ها و دستاوردهای جدید فنی بشر غیرممکن می شود.

 • شهر هوشمند ۱۳۹۹-۰۷-۱۰ ۱۱:۳۳

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  شهر هوشمند و گردشگری هوشمند

  هوشمند سازی با سرعت زیادی بر جنبه های مختلف زندگی بشر تاثیر می گذارد و امروزه، رد پای این پدیده به وضوح در صنعت، تجارت، اجتماع و دیگر حوزه ها قابل مشاهده است.

 • image.png ۱۳۹۹-۰۷-۰۵ ۱۱:۴۹

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  نوآوری‌هایی جهت مقابله با آتش سوزی (۲)

  آتش سوزی، این واقعه فاجعه بار طبیعی در سال های اخیر، خطر جدی برای سیاره و جامعه ما قلمداد می شود.

 • نوآوری ۱۳۹۹-۰۶-۲۶ ۱۱:۳۸

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  نوآوری‌هایی جهت مقابله با آتش سوزی

  آتش سوزی، این واقعه فاجعه بار طبیعی در سال های اخیر، خطر جدی برای سیاره و جامعه ما قلمداد می شود.

 • کرونا ۱۳۹۹-۰۶-۱۳ ۱۱:۴۹

  ترجمه اختصاصی شهریار

  تصویر احتمالی شهرها در دوران پسا کرونا

  کرونا چهره و وضعیت شهرها را در سطح جهان تغییر داده است، اما اگر برخی از این تغییرات در رفتار شهروندان و شهرها بعد از خاموشی کرونا دایمی باشند، چه تصویری از شهرها را در آینده شاهد خواهیم بود؟  

 • سطل های هوشمند ۱۳۹۹-۰۵-۲۹ ۱۲:۵۰

  ترجمه اختصاصی شهریار

  فن‌آوری‌های پیشرفته در سطل‌های زباله

  سطل‌های زباله سرریز شده، پیاده روهای سرشار از فضولات سگ و گربه یا پرندگان، ته مانده‌های سیگار پرتاب شده روی زمین و اشیاء فله‌ای رها شده همگی نمونه‌هایی از تصاویر زشتی هستند که در اثر مدیریت ضعیف یکی از معضلات اساسی شهرهای بزرگ یعنی مدیریت پسماند به وجود می‌آیند.

 • image-20200810140626-1.jpeg ۱۳۹۹-۰۵-۲۰ ۱۴:۲۴

  ترجمه اختصاصی شهریار

  معماری با تقلید از اشیاء واقعی

  هنگامی که یک معمار منبع الهام خود را توضیح می دهد، اغلب تخیل بسیار زیادی برای فهم و درک آن لازم است. از این گذشته، عناصر خاصی مانند آب، باد، موسیقی یا پایداری که معماران مدرن از آنها الهام می گیرند، فقط می توانند در اشکال انتزاعی نشان داده شوند که در فرم فیزیکی ساختمان اعمال می شود.

 • image-20200729170638-1.jpeg ۱۳۹۹-۰۵-۰۹ ۰۸:۳۲

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  برندسازی شهری

  برندسازی شهری یا بازاریابی برای یک شهر عبارتی بر مبنای این باور است که شهرها و مناطق می توانند به یک برند تبدیل شوند، بدین گونه که تکنیک های برندسازی و دیگر راهبردهای بازیابی به قصد توسعه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی شهرها، مناطق و کشورها اعمال شوند.

 • image-20200718132815-5.jpeg ۱۳۹۹-۰۴-۲۸ ۱۳:۴۵

  ترجمه اختصاصی شهریار

  وقتی فن‌آوری رقابت را به شهرهای جاه‌طلب می‌بازد

  امروزه با توجه به افزایش چالش‌های متنوع و پیچیده فراروی شهر ها، برنامه ریزان شهری درپی ایجاد راه حل‌هایی برای مرتفع کردن این چالش‌ها می باشند ولی باید اذعان کرد که حل این مشکلات تنها از طریق رویکردهای سیستماتیک میسر است.

 • image-20200711130648-1.jpeg ۱۳۹۹-۰۴-۲۱ ۱۳:۱۵

  نگاهی به نوآوری‌های شهری اخیر به گزارش مجله فرانسوی لوفیگارو؛

  زندگی راحت‌ شهری در سایه فن آوری (بخش دوم)

  دانشمندان در تلاش هستند تا دنیای فردا را امروز بسازند، از معماری تا کاوش در فضا، ایده های امروز ممکن است زندگی روزمره فردا باشند. از بیمارستان مجهز به روبات ها گرفته تا اتصال سریع اینترنت در تمام خانه ها، چالش هایی را که بشر در آینده با آنها روبرو خواهد شد را پیش بینی می کنند.

 • image-20200704111258-2.jpeg ۱۳۹۹-۰۴-۱۴ ۱۱:۳۴

  نگاهی به نوآوری‌های شهری اخیر به گزارش مجله فرانسوی لوفیگارو

  زندگی راحت‌تر شهری در سایه فن‌آوری (بخش اول)

  دانشمندان در تلاش هستند تا دنیای فردا را امروز بسازند، از معماری تا کاوش در فضا، ایده های امروز ممکن است زندگی روزمره فردا باشند. از بیمارستان مجهز به روبات ها گرفته تا اتصال سریع اینترنت در تمام خانه ها، چالش هایی را که بشر در آینده با آنها روبرو خواهد شد را پیش بینی می کنند.

 • ترجمه شهریار ۱۳۹۹-۰۴-۰۸ ۱۴:۲۸

  ترجمه اختصاصی شهریار

  شهرهای در حال توسعه و مشکلات مشترک آن‌ها

  شهرها در کشورهای در حال توسعه با مشکلات بسیاری جدی روبرو هستند که نتیجه رشد سریع جمعیت، کمبود سرمایه گزاری و وجود زیرساخت های ضعیف و منسوخ است.

 • شهرهای روی آب ۱۳۹۹-۰۳-۳۱ ۱۲:۰۰

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  شهرهای روی آب/ شهرهایی که کانال‌های آبی از بین آنها عبور می‌کنند

  راه‌های آبی همواره در طول تاریخ نقش مهمی در زمینه حمل و نقل بازی کرده اند. امروزه هم شهر های مهمی چون ونیز، بیرمنگام و گیتورن شهرت جهانی بواسطه برخورداری از سیستم های آبی خود دارند.

 • ساختمان سازی ۱۳۹۹-۰۳-۲۴ ۱۳:۰۳

  ترجمه اختصاصی شهریار؛

  گردون، پویا و سازگار؛ مقابله ساختمان‌ها با تغییرات اقلیمی

  آیا ساختمان ها می توانند در مقابله با تغییرات آب و هوایی نقشی ایفا کنند؟ از آنجایی که ساختمان ها هنوز هم از مهم ترین دلایل انتشار CO۲ محسوب می شوند، حداقل نقش آنها در کاهش تأثیر منفی دی اکسید کربن خواهد بود.

 • بنای ساختمانی ۱۳۹۹-۰۳-۱۹ ۱۰:۱۷

  ترجمه اختصاصی شهریار

  نماهای ساختمانی جدید، تلفیق کارایی و خلاقیت

  در سالهای اخیر، متخصصان حوزه ساختمان نماهای مدرنی طراحی کرده اند که کارکردهای جدیدی بر بناهای شهری اضافه کرده اند.

 • اینترنت در شهرها ۱۳۹۹-۰۳-۰۸ ۱۴:۱۷

  ترجمه اختصاصی شهریار

  نگاهی به شهرها پس از ورود اینترنت در حوزه‌های شهری

  شهرنشینی پدیده ای پایان ناپذیر است. از این رو، پایداری زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی از مهمترین مباحث مهم در ایجاد هماهنگی با میزان گسترش جمعیت در شهر ها و تامین منابع مالی شهر ها تلقی می شود.