نمایش همه
 • images.jpg امروز ۰۹:۱۳

  دانستنی های حقوقی؛

  اعتراض به «رای دادگاه» چه مراحلی دارد؟

  شهریارنیوز: گاهی در دعاوی‌ای که مطرح می‌کنیم یا بر علیه ما مطرح می‌کنند، رأیی به ضرر ما صادر می‌شود اما باید این نکته را در نظر داشت که این آخر راه نیست و کسی که حکم علیه او صادر شده است، می‌تواند از طرق مختلف به این رأی صادره اعتراض کند. این نوشته را بخوانید تا با نحوه اعتراض به رای دادگاه آشنا شوید.

 • 636504259991004733.jpg دیروز ۰۸:۴۰

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با نحوه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان

  شهریارنیوز: به‌دلیل نقش اطفال و نوجوانان در ساختن جوامع در آینده، در کشور ما و سایر کشورها مقرراتی در خصوص نحوه رسیدگی به جرایم این قشر از جامعه و حدود مسئولیت کیفری آنان وجود دارد که در همه این قوانین و مقررات، با نگاهی اصلاحی تلاش شده است شرایط برای بازاجتماعی شدن این قشر آسیب‌پذیر فراهم شود.

 • گزارش تصويري: تداوم روند آسفالت ريزي در سطح شهر ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۱۴:۲۸

  مدیرعامل سازمان عمران شهرداری تبریز در گفت‌و گو با شهریار عنوان کرد:

  ثبت رکورد ۱۵۰ هزار تن تولید آسفالت در شش ماهه اول سال ۹۶

  شهریارنیوز: مدیرعامل سازمان عمران شهرداری تبریز اظهارکرد: در راستای تحقق واجرای برنامه های مدون سازمان عمران جهت توسعه کارخانه آسفالت مجتمع تولیدی کارخانه آسفالت تبریز تجهیز شد که نتیجه آن ثبت رکورد بی سابقه تولید وپخش آسفالت در شش ماهه اول سال ۹۶درحدود۱۵۰هزارتن بوده است.

 • زهرا ساعی.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۹:۴۲

  زهراساعي، نماينده مردم تبريز:

  تبریز 2018 آغازی بر تحول صنعت توریست در کشور/خشکی دریاچه‌اروميه سبب مهاجرتي عظیم می شود

  شهریارنیوز: دوره دهم مجلس يكي از متفاوت‌ترين ادوار بهارستان در زمينه فعاليت‌هاي زنان است. در اين دوره برخي زنان وارد پارلمان شدند كه توانايي‌ها و پتانسيل لازم را براي حضور در بهارستان داشتند و ناگفته نماند كه برخي از آن‌ها به خوبي درخشيدند.

 • 636316691574771943.jpg ۱۳۹۶-۱۱-۰۱ ۰۸:۱۷

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با شرایط و موانع اجرای قصاص

  شهریارنیوز: قصاص در لغت فارسی به معنای مجازات، جبران، تلافی و معامله به مثل آمده است و در اصطلاح فقهی انجام عملی دقیقا همانند عملی است که فاعل انجام داده است. به بیان دیگر، فقها قصاص را انجام کاری همانند جنایت ارتکاب‌یافته (قتل، قطع، ضرب یا جرح) علیه جانی دانسته‌اند.

 • 805576.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۰۹:۰۳

  دانستنی های حقوقی؛

  چرا مجازات برخی از سارقان «قطع دست» است؟

  شهریارنیوز: آنچه به عنوان سرقت مستوجب حد مشهور است و فقها در مورد آن بحث‌های تفضیلی کرده‌اند جرمی خاص و مستقل از محاربه یا راهزنی است.

 • da86daa9.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۸ ۰۹:۰۷

  دانستنی های حقوقی؛

  صادرکننده چک را در چه مواردی می توان تحت تعقیب کیفری قرار داد؟

  شهریارنیوز: بسیاری از مراجعه‌كنندگان به بانك‌ها پس از اینكه متوجه می‌شوند چك دریافتی آنها بلامحل است، نمی‌دانند چگونه باید طرح دعوی كنند.

 • 20613695233251538811044203732101037225448.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۷ ۰۸:۱۲

  دانستنی های حقوقی؛

  فروش مال غیر چیست و چه مجازاتی دارد؟

  شهریارنیوز: فروش مال غیر چیست؟ مجازات آن چیست؟ تفاوت انتقال مال غیر با معامله معارض چیست؟ آیا انتقال مال غیر همان معامله فضولی است؟ وجه تمایز انتقال مال غیر و معامله فضولی چیست؟ آیا انتقال مال غیر جرم محسوب می‌شود؟

 • کار-دادیار.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۶ ۰۸:۳۳

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با شرح وظایف «بازپرس» و «دادیار» در داسراها

  شهریارنیوز: در حوزه‌ی قضایی شهرستان، در کنار هر دادگاه کیفری، دادسرایی وجود دارد که مسئولیت رسیدگی مقدماتی به پرونده‌های کیفری و برخی وظایف دیگر را برعهده می‌گیرد. دادسرا به ریاست دادستان تشکیل می‌شود و به تعداد کافی معاون، دادیار، بازپرس و کارمند اداری دارد.

 • womans-right-to-divorce3.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۵ ۱۱:۲۱

  دانستنی های حقوقی؛

  چه تصورات اشتباهی درباره «حق طلاق» زنان وجود دارد؟

  شهریارنیوز: آنچه در جامعه ما به حق طلاق شهرت پیدا کرده است در واقع وکالت در طلاق مرد (شوهر) به دیگری است. آنچه رواج بیشتری دارد وکالت طلاقی است که زوج به زوجه می‌دهد.

 • athlima.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۴ ۰۹:۵۰

  دانستنی های حقوقی؛

  کدام یک از خطاهای ورزشی قابل پیگرد قضایی هستند؟

  شهریارنیوز: شاخه‌های ورزشی بسیار متنوع و گسترده است و مقررات خاصی در خصوص آن‌ها نیز وضع شده است.

 • 733211134.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۰۸:۵۷

  دانستنی های حقوقی؛

  چرا باید مراقب «اقرار» خود و دیگران باشیم؟

  شهریارنیوز: اقرار در لغت به معنای تثبیت کردن و ابقا کردن، استقرار چیزی، ثابت کردن چیزی و خبر دادن از حقی آمده و در اصطلاح، اخبار شخصی به ثبوت حقی بر خود است که آن را اعتراف نیز می‌نامند و اگر اخبار به حق خود، بر دیگری باشد، آن را دعوی و اگر اخبار به حق دیگری بر دیگری باشد، آن را شهادت گویند.

 • 2013_4_16_12_29_32.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۱ ۰۹:۱۱

  دانستنی های حقوقی؛

  تکالیف سردفتران ازدواج و طلاق در قانون حمایت خانواده

  شهریارنیوز: رعایت تشریفات ثبت وقایع ازدواج و طلاق در فصول چهارم و پنجم قانون حمایت خانواده، از جمله نظامات دولتی و از تکالیف انتظامی سردفتران ازدواج و طلاق است که رعایت نکردن آنها در قوانین سابق و قانون فعلی، موجب تعقیب انتظامی متخلف خواهد بود.

 • images.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۲۰ ۰۸:۴۵

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با نکات حقوقی درباره «غصب» و «غاصب»

  شهریارنیوز: غصب کلمه‌ای که در مکالمات روزمره هم حتما تا به حال به گوشتان خورده، یکی از مفاهیم حقوقی است که باید با آن آشنا شوید.در باب مسئولیت غاصب باید گفت که وی ملزم است همان مالی را که بر آن سلطه‌یافته است، به صاحب اصلی آن برگرداند. حال اگر آن مال به هر دلیلی از بین رفته باشد، باید مثل یا قیمت آن را بپردازد.

 • law-app-review-panevesht.jp_.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۰۸:۴۹

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با نحوه رسیدگی غیابی به جرایم متهمان فراری

  شهریارنیوز: محاکمه غیابی یکی از اشکال رسیدگی به پرونده‌های قضایی است که قانونگذار برای شرایطی که متهم یا خوانده در دادگاه حضور نمی‌یابد، تعریف کرده است زیرا در یک پرونده، علاوه بر حقوق شاکی یا همان بزه‌دیده و جامعه، باید حقوق متهم نیز مورد توجه قرار گیرد.

 • images.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۱۷ ۱۰:۳۵

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با جرائمی که موجب سوءِپیشینه کیفری می‌شوند!

  شهریارنیوز: یکی از مدارکی که در زمان استخدام دولتی، اخذ جواز کسب و پروانه‌های شغلی و … از متقاضی خواسته می‌شود، گواهی عدم سوءِپیشینه است. برای دریافت گواهی عدم سوءِپیشینه‌ی کیفری، نداشتن محکومیت موثر کیفری شرط است. اما محکومیت موثر کیفری چیست؟

 • images.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۱۰:۳۰

  دانستنی های حقوقی؛

  کدام مجرمان و چگونه می توانند از «آزادی مشروط» استفاده کنند؟

  شهریارنیوز: آزادی مشروط فرصتی است که پیش از پایان دوره محکومیت، به محکومان به حبس داده می‌شود تا چنانچه در طول مدتی که دادگاه تعیین می‌کند، از خود رفتاری پسندیده نشان دهند و دستورهای دادگاه را اجرا کنند، از آزادی مطلق برخوردار شوند.

 • خیانت-در-امانت.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۱۴ ۰۸:۲۳

  دانستنی های حقوقی؛

  «خیانت در امانت» چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟

  شهریارنیوز: مطمئنا در دنیای پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، «آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر و قانون» است که مهمترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست؛ بنابراین، امروز تلاش داریم تا موضوع «خیانت در امانت» را بررسی کنیم.

 • elPress139507071028591475045939ir19_414x290.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۱۲ ۱۵:۱۱

  در گفتگو با رئیس کمسیون توسعه پایدار و محیط زیست شورای اسلامی تبریز مطرح شد:

  ما باید مطالبه حمل و نقل سبز را در شهروندان ایجاد کنیم

  شهریارنیوز: کمسیون توسعه پایدار و محیط زیست برای اولین بار در شورای اسلامی تبریز با همت چهره زیست محیطی و ورزشی شورای پنجم اسلامی تبریز و همچنین همراهی چندی دیگر از اعضای شورا تشکیل شد.

 • 2952.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۱۰ ۰۸:۳۶

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با قوانین و مقرراتی که بر « عقد اجاره» حاکم است!

  شهریارنیوز: از آنجایی که تأمین مسکن بیشترین هزینه را در سبد کالای هر خانوار به خود اختصاص داده است، لذا اکثر مردم با معنی و مفهوم "اجاره" آشنا هستند.

 • images.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۰۹ ۱۱:۲۲

  دانستنی های حقوقی؛

  مسئولیت ها و تکالیفی که بدون قرارداد ایجاد می‌شود!

  شهریارنیوز: مسئولیت مدنی در مفهوم وسیع، گاهی به واسطه‌ی قرار‌داد برای اشخاص ایجاد می‌شود که به آن الزامات ناشی از عقد یا مسئولیت قرار‌دادی می‌گویند و گاهی بدون اینکه قرار‌دادی بین اشخاص وجود داشته باشد، یک شخص در مقابل شخص دیگر مسئولیت پیدا می‌کند و ملزم می‌شود که خساراتی را که وارد کرده است جبران کن که به آن الزامات خارج از قرار‌داد یا مسئولیت قراردادی می‌گویند.

 • 96-10-c03-292.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۰۷ ۰۸:۴۶

  دانستنی های حقوقی؛

  نحوه مطالبه ضرر و زیان مالی از «مجرمان» در دادگاه

  شهریارنیوز: نحوه مطالبه ضرر و زیان ناشی از جرم در دادگاه وقوع برخی جرایم، علاوه بر، برهم زدن نظم عمومی جامعه ممکن است به اشخاص نیز به طور مستقیم خساراتی وارد کند.

 • 726626_PhotoA.jpg ۱۳۹۶-۱۰-۰۳ ۰۸:۵۲

  دانستنی های حقوقی؛

  آشنایی با نحوه تعیین و شرایط پرداخت «نفقه»

  شهریارنیوز: نفقه به همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی، بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به دلیل نقصان یا مرض گفته می‌شود. برای تعیین میزان نفقه، باید ملاک‌ها و معیارهایی را مورد توجه قرار داد.

 • 13960929000695_Test_PhotoH.jpg ۱۳۹۶-۰۹-۳۰ ۱۰:۵۶

  شب‌های شعر و خاطره با طعم نداری

  بیا ای دل کمی وارونه گردیم

  شهریارنیوز: شب‌های باهم بودن، شب‌های شعر و خاطره، و در این میان خاطره‌بارترین این شب‌ها، شب چله یا شب یلداست. شب چله بلندترین شب سال. شبی برای باهم بودن، شبی برای دوست داشتن و شبی برای اینکه بفهمیم و بدانیم “چقدر زود دیر می‌شود.”

 • zamen.jpg ۱۳۹۶-۰۹-۲۸ ۱۱:۰۲

  دانستنی های حقوقی؛

  نکاتی که باید قبل از «ضامن شدن» بدانید!

  شهریارنیوز: اگر طلبکار طلب خود را به ضامن ببخشد، ضامن نمى‏تواند از بدهکار چیزى بگیرد و اگر مقدارى از آن را ببخشد، نمى‏تواند آن مقدار را مطالبه کند. این در حالی است که اگر همه آن یا بخشى از آن را هبه کند، یا از باب خمس یا زکات یا صدقات و امثال آن حساب کند، ضامن مى‏تواند از بدهکار مطالبه کند.

 • 1475323.jpg ۱۳۹۶-۰۹-۲۵ ۱۰:۳۴

  مالمو/ شهری که صدا ندارد!

  شهریارنیوز: مطالعات نشان داده اند که نویز و آلودگی صوتی همراه با استرس، الگوهای منفی خواب، مشکلات تمرکز، کاهش شنوایی دائمی، فشار خون بالا و همچنین عوارض قلبی عروقی همراه است.

 • photo_2017-12-09_09-06-02.jpg ۱۳۹۶-۰۹-۱۸ ۰۸:۳۹

  رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز:

  نبود پارک‌های محله‌ای حلقه مفقوده مدیریت  فضای سبز تبریز / باقی‌مانده باغات باغمیشه و بیلانکی حفظ شود

  شهریارنیوز: رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر تبریز، عبداله تقی پور از مدیران باسابقه شهرداری تبریز است که در حوزه های مختلفی در این نهاد خدمتگذار فعالیت داشته است.

 • سونیا اندیش.jpg ۱۳۹۶-۰۹-۱۳ ۱۲:۰۷

  نائب رئیس شورای اسلامی تشریح کرد:

  گردشگر نه با اجبار بلکه با تبلیغ می آید/بها دادن به سرمایه گذاران تبریز باعث حضور دیگر سرمایه گذاران می شود

  شهریارنیوز: سونیا اندیش اعتقاد دارد توسعه و رشد شهر تبریز با روش های فعلی دیگر امکان پذیر نیست زیرا توسعه پایدار با درآمد پایدار محقق شدنی است.

 • 13950327_061705_981_قضایی.jpg ۱۳۹۶-۰۹-۱۱ ۱۱:۰۶

  دانستنی های حقوقی؛

  «اکراه و اجبار» در چه پرونده هایی و در کدام محاکم پذیرفته می شود؟

  شهریارنیوز: اکراه از لحاظ کیفری عبارت است از فشار معنوی غیر قابل تحمل و نامشروع به شخص و وادار کردن او به انجام یا ترک فعلی که از نظر قانون مجازات، جرم محسوب می‌شود، مشروط به اینکه این وادار کردن با تهدید جانی یا عرضی (آبرو) یا مالی مهم از جانب اکراه‌کننده همراه باشد.

 • 1751441.jpg ۱۳۹۶-۰۹-۰۸ ۱۲:۳۳

  محققان بریتانیایی می گویند؛

  درختان شهرها عامل کاهش بروز آسم ناشی از آلودگی هوا

  شهریارنیوز: آلودگی هوای شهر می تواند عامل بروز بیماری آسم باشد اما طبق یافته های جدید مطالعاتی، وجود درختان متعدد در شهرها ممکن است این ریسک را کاهش دهند.