چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۳
کد خبر34374

جبارزاده عنوان کرد:
آمادگی استان برای راه اندازی خط هوایی تبریز- هانوفر

اسماعیل-جبارزاده-2.jpg

شهریارنیوز: استاندار آذربایجان شرقی از آمادگی مدیریت ارشد استان برای راه اندازی خط هوایی تبریز- زاکسن و یا تبریز- هانوفر و بالعکس خبر داد و گفت: از ظرفیت خالی هواپیما نیز برای صادرات فرش به آلمان استفاده می کنیم.

 به گزارش شهریار به نقل از ایسنا، اسماعیل جبارزاده در دیدار وزیر اقتصاد، کار و ترافیک ایالت نیدر زاکسن آلمان با وی گفت: تعداد بسیار زیادی از همشهریان ما در کشور آلمان، مقیم بوده و مشغول فعالیت تجاری و اقتصادی هستند.

 وی افزود: در سال های گذشته و بعد از برجام، هیات های اقتصادی و تجاری متعددی از کشور آلمان به جمهوری اسلامی ایران و به خصوص به استان آذربایجان شرقی سفر کرده اند و مذاکرات خوبی با این هیات ها در زمینه های مختلف فرهنگی، علمی، اقتصادی و تجای داشته ایم.

 وی با تاکید بر گسترش مناسبات کشور آلمان با استان ادامه داد:  مردم آذربایجان همانند مردم آلمان مردمانی سخت کوش هستند و از کار کردن لذت می برند. این ویژگی را در کمتر ملتی سراغ دارم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت های علمی و دانشگاهی استان تصریح کرد: 235 هزار نفر دانشجو در دانشگاه های استان تحصیل می کنند که از این تعداد حدود 23 هزار نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکتری مشغول به تحصیل هستند.

جبارزاده گفت: ما به انرژی و توان نیروی انسانی خود، ایمان داشته و امیدواریم، در این راستا نیز برنامه ریزی های خوبی را نیز تا کنون انجام داده ایم.نتیجه تحقیق و بررسی این اساتید و داشجویان ، 1600 طرح تحقیقاتی است که در روز پنج شنبه در نمایشگاه فناوری های نو و پیشرفته ارائه خواهد شد.

وی با دعوت از این هیات آلمانی برای حضور و بازدید از چهارمین نمایشگاه فناوری های نو  پیشرفته ربع رشیدی تبریز اظهار کرد: بازدید از این نمایشگاه می تواند آغازگر همکاری های خوبی بین استان ما و استان شما باشد و در این نمایشگاه بنا داریم که بخشی از این 1600 طرح در حوزه های مختلف نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی،صنعت، مواد غذایی و ... را بفروشیم و با توجه به شناختی که از استان شما داریم علاقه مند به فعالیت و همکاری مشترک در صنعت خودرو، کشاورزی و ... هستیم.

وی اضافه کرد: بعد از برگزاری نمایشگاه فناوری های نو و پیشرفته، آماده فراهم کردن مقدمات برای برپایی نمایشگاهی با هدف ارائه توانمندی های ایالت زاکسن آلمان در تبریز و نمایشگاهی دیگر برای شناساندن ظرفیت های تبریز در کشور آلمان هستیم.

جبارزاده در بخشی از سخنان خود و در واکنش به سخنان وزیر اقتصاد آلمان ایالت زاکس آلمان مبنی بر اینکه هنوز مشکلاتی برای توسعه روابط و مناسبات با ایران وجود دارد اظهار کرد: ما به این موضع، متفق القول هستیم که ظرفیت های خوبی در هر دو کشور وجود دارد و اراده توسعه روابط نیز هم در ایران و هم در آلمان وجود دارد. به عقیده ما،این اراده ها در کنار هم قرار نخواهد گرفت مگر اینکه توسعه همکاری ها را به برخی از موضوعات دیگر و بی ربط، منوط نکنیم.

وی افزود: عضو یکی از هیات های اقتصادی به ما گفت که اگر روابط شما با آمریکا حل نشود با شما مشکل خواهیم داشت ولی ما انتظار داریم منافع کشورها را به صورت مستقل تعریف کرده و وابسته به روابط سیاسی با کشورهای ثالث نکنیم.ما دولت آلمان را دولتی مقتدر و کشوری اروپایی با اقتصادی قوی و قدر می شناسیم که توانست حتی در تقویت اقتصاد اتحادیه اروپا نیز نقش آفرین باشد.

وی با اشاره به توافق تاریخ جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 تحت عنوان "برجام" گفت: موضوع هسته ای جمهوری اسلامی حل شده و این سند، هم برای ایران و هم برای طرف های مقابل، لازم الاجراست. منوط کردن ارتباطات بانکی و فاینانس به اجازه آمریکا؛ برای ما قابل قبول نیست و معتقدیم همانطوری که ممکن است کشور آلمان در عرصه بین المللی، با چندین کشور مشکل داشته باشد ما هم با کشور آمریکا مشکل داریم و ممکن است این مشکل، هیچ گاه حل نشود.آیا این به معنی این است که نتوانیم همکاری های اقتصادی داشته باشیم؟ تا کی باید منتظر باشیم؟ جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اروپا روابط خوبی دارد و حتی شاید اتحادیه اروپا در تهران، دفتر نمایندگی تاسیس کند.انتظار داریم روابط ایران و آلمان نیز هرچه سریع تر آغاز شود و دیگر منتظر دیگران نباشیم.

جبارزاده با اشاره به فعالیت دو واحد خودورسازی در استان اظهار کرد: می توانیم خودروهایی را با همکاری یکدیگر تولید کرده و با صادرات به کشورهای مهم دنیا، منافع اقتصادی ایران و آلمان را بیش از پیش تامین کنیم. ما تبریزی ها اهل عمل هستیم و از صحبت کردن صرف، خوشمان نمی آید.

جبارزاده همچنین در واکنش به بیان موضوعی از سوی لیس مبنی بر نگرانی برخی بانک های آلمانی برای ارتباط مستقیم با بانک های ایرانی به دلیل احتمال جنگ، تصریح کرد: ایران، آماده رفع مشکلات  موجود در این حوزه است و اعتقاد داریم اگر یک نفر را نجات دهیم گویا تمامی بشریت را نجات داده ایم و اگر یک نفر را بکشیم گویا تمامی بشریت را نابود کرده ایم.این موضع، اعتقاد قلبی ما و متاثر از عقاید و باورهای دینی ماست و نتیجه این باور، تبدیل ایران به امن ترین کشور منطقه و یکی از کشورهای امن جهان است.

وی ابراز کرد: در طول چندین سال گذشته یک مورد هم حادثه تروریستی در ایران اتفاق نیفتاده است در حالی که اطراف ما پر از خون و جنگ است که این حاکی از اعتقاد جمهوری اسلامی و مردم به ارزش انسان هاست و اگر همکاری ها از نزدیک آغاز شود، متوجه امنیت موجود در ایران خواهید شد.

 وی با بیان اینکه برای حل مشکل بانکی می توان راه های جدیدی را پیش بینی کرد افزود: بخش خصوصی ما با بانک های شما از طریق صرافی ها کار می کنند که این راه خوبی نیست و ریسک زیادی دارد.اگر می خواهیم ارتباطات مستقیم و زیادی داشته باشیم باید مشکل ارتباطات بانکی را رفع کنیم. ما باید منافع ملی دو کشور را در نظر بگیریم و امیدواریم در آینده نزدیک این مشکل رفع شود.

پیشنهاد پایان نامه های مشترک نیز از جمله مواردی بود که از سوی جبارزاده به لیس مطرح شد.

وی بر لزوم تسهیل در رفت و آمد مردم دو کشور به آلمان و ایران تاکید کرد و افزود: اگر رفت و آمدها را تسهیل کنیم این مهم مقدمه ای برای بسیاری از موفقیت ها خواهد بود. در اتاق بازرگانی تبریز دفتری داشته باشید که رفت و آمدها را تسهیل کند و اگر این موضوع حل شود بعد از آن بسیاری از مسائل حل می شود.

وی نسبت به فرآیند طولانی صدور ویزا برای ایرانیان توسط کشور آلمان ادامه داد:  ما در فرودگاه برای شما و در کمتر از یک ساعت، ویزا می دهیم ولی کشور آلمان در کمتر از 20 روز ویزا نمی دهد.!

 یکی از اعضای هیات اقتصادی و تجاری ایالت نیدر زاکسن آلمان به جبارزاده گفت: " ایران را دوست داریم و تلاش می‌کنیم که در آلمان، سفیر خوبی برای ایران باشیم".

یکی دیگر از اعضای این هیات بر لزوم همکاری های مشترک در زمینه حقوق بشر و مسائل مرتبط به زنان نیز تاکید کرد.

جبارزاده نیز گفت:ما اعتقاد داریم که بهشت، زیر پای مادران است و مادران و بانوان هستند که جامعه بشریت را تربیت می کنند و همه ما بشریت را مدیون بانوان می دانیم .

ارسال نظر