سه‌شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۵
کد خبر35359

فرماندار ورزقان مطرح کرد
دریافت مجوزهای لازم برای تولید 100 هزار تن مس کاتدی در ورزقان

8300627504.jpg

شهریارنیوز: فرماندار ورزقان گفت: مجوزهای لازم برای تولید 100 هزار تن مس کاتدی در این شهرستان از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ شده است.

به گزارش شهریار، حسن یحیوی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی شهرستان ورزقان با تاکید بر ضرورت حمایت از سرمایه گذاران، گفت: دولت با تمام توان برای رفع موانع پیش روی تولیدکنندگان در تلاش است.

وی افزود: ورزقان، شهرستانی با توانمندی‌های بی نظیر است که با اقدامات عملی صورت گرفته و همراهی مردم که بزرگ‌ترین سرمایه هر کشوری هستند در آینده نزدیک به توسعه جهشی دست می‌یابد.

فرماندار ورزقان با اشاره به آغاز مجدد طرح‌های توسعه مس سونگون در ورزقان، این طرح ها را برای توسعه شهرستان و حتی استان حیاتی خواند و اظهار داشت: با تلاش‌های مجموعه مدیریت استان به ویژه شخص آقای استاندار، مجمع نمایندگان استان و نماینده شهرستان مجوزهای لازم برای تولید 100 هزار تن مس کاتدی در شهرستان از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ شده است.

یحیوی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید اقدام عملی انجام داد، از مدیران ادارات شهرستان توجه ویژه به مقوله اقتصاد مقاومتی و انتقال حساسیت‌های موجود در مجموعه مدیریتی شهرستان را به کارکنان تمام ادارات با هدف حمایت از سرمایه گذاری و تولید خواستار شد.

وی از برگزاری نمایشگاهی از اقلام مورد نیاز و مصرفی معدن مس سونگون ورزقان با هدف جذب سرمایه‌گذاران برای تولید اقلام مصرفی مس سونگون در ورزقان و ایجاد اشتغال و رونق صنعت در شهرستان خبر داد.

امام جمعه ورزقان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه شهرستان ورزقان توانمندی‌های بسیاری برای توسعه دارد، اقدامات صورت گرفته سال‌های اخیر در شهرستان ورزقان را برای حرکت ورزقان در مسیر توسعه خوب ارزیابی نکرد و اقدام عملی را برای توسعه شهرستان خواستار شد.

حجت الاسلام مسعود مهدوی افزود: با زحمات و تلاش‌های انجام شده اخیراً اقدامات مسرّت بخشی در حوزه طرح‌های توسعه معدن مس سونگون ورزقان و راه‌اندازی صنایع پائین دستی مس صورت گرفته که موجب توسعه اقتصادی و رونق اشتغال در شهرستان خواهد شد.

وی ضمن تاکید بر جلوگیری از خام فروشی سایر مواد معدنی شهرستان از جمله طلا و آهن، راه‌اندازی مجتمع پتروشیمی و شهرک مبل در بخش خاروانای شهرستان را طرح‌های بزرگ اقتصادی دانست که نیازمند برنامه ریزی های صحیح و کارشناسی است.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس نیز در این جلسه تصریح کرد: طی جلساتی که با خاروانایی‌های مقیم تهران، فعال در صنعت مبل داشته ام آنها آمادگی ضمنی خود برای سرمایه گذاری در بخش خاروانا و تولید صفر تا 100 مبل در شهرستان را وعده داده اند که پیگیر تحقق این مهم در شهرستان هستیم.

رضا علیزاده افزود: در صورتی که احداث شهرک تخصصی مبل با ظرفیت های چون عرضه مستقیم و وجود مراکز اقامتی اجرایی شود توسعه جهشی بخش خاروانا در آینده نزدیک محقق میشود.

وی در خصوص نحوه استفاده از آب سد حاجیلار چای با طرفیت ذخیره سالانه 60 میلیون مترمکعب آب، گفت: از سد حاجیلار چای آب مورد نیاز صنایع و آب شرب تعدادی از روستاهای شهرستان تامین خواهد شد و در زمینه کشاورزی نیز از آب این سد در زمین های پایاب خود سد در بخش خاروانا استفاده خواهد شد.

وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان برای اجرایی کردن طرح‌های پایاب سد حاجیلار اخیراً قراردادی با شرکت مشاور منعقد و فعالیت های مطالعاتی را آغاز کرده است.

فرمانده سپاه ورزقان نیز با اشاره به طرح محرومیت‌زدایی بسیج سازندگی در دهستان جوشین گفت: با استفاده از نظر نخبگان بومی منطقه علاوه بر محرومیت‌زدایی، طرح‌های اشتغال‌زایی را در راستای اقتصاد مقاومتی مد نظر قرار خواهیم داد.

موسی صفی از پای کاربودن مردم این دهستان و حمایت قاطع و مشارکت با بسیج سازندگی در محرومیت زدایی دهستان جوشین خبر داد.

معاون مدیرکل منابع طبیعی  استان با اشاره به اینکه منابع طبیعی و آبخیزداری یکی از دستگاه های اجرایی کشور است: گفت برای حفظ و حراست از منابع طبیعی و خدادادی با تمام توان در تلاش هستیم هرچند در این راه گاهاً با ناملایماتی نیز روبه رو می شویم.

وی با اشاره به اینکه در سطح استان بیش از 100 هزار هکتار از اراضی ملی برای حمایت از سرمایه گذاران و صنایع در اختیار آنان قرار گرفته است، خواستار استفاده از روش های جدید برای استخراج معادن به ویژه در منطقه ارسباران شد تا از این طریق منابع طبیعی کمتری در معرض آسیب قرار گیرد.

وی توسعه صنعتی کشاورزی را با توجه به موقعیت آب و هوایی شهرستان خواستار شد.

ارسال نظر