سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۸
کد خبر36229

گزارشی از سومین همایش ملی مدیریت جهادی
نشانی که به نشان های شایستگی تبریز افزود

نشان ویژه مدیریت جهادی

شهریار نیوز: «مدیریت جهادی» به تبین الگوهای مدیریتی اثرگذار با ویژگی هایی همچون دانش محوری ، تعهد ارزش مدارانه و شایسته سالار برای سازماندهی حوزه های سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی کشور بکار گرفته شود.

مدیریت جهادی یکی از شاخص‌های لازم برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری امسال را به این نام مزین کرده اند و با توجه به آن می توان گفت حل بسیاری از مشكلات در عرصه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و غیره  با این الگوی امکان پذیر است  به عبارتی الگوی مدیریتی دفاع مقدس و مدیریت جهادی را می توان ضرورت انجام کارهای بزرگ و کلید گذر از مشکلات جاری کشور دانست.

سومین همایش ملی مدیریت جهادی همزمان با برگزاری جشن های انقلاب در مرکز همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما در حالی برگزار شد که «مدیریت جهادی» به عنوان الگوی مدیریتی برآمده از بطن انقلاب همواره مورد تاکید بوده است. این همایش ملی دیروز با حضور مدیران بخش های مختلف دولتی، تعاونی و خصوصی و فعالان اقتصادی و صنعتی، در مرکز همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد که طی آن، از بین ۱۳۰۰ مدیر و فعال برتر عمرانی، اقتصادی و صنعتی کشور، ۳۰ چهره شاخص حوزه مدیریت جهادی معرفی شده و مورد تجلیل قرار گرفت.

در این همایش سهم مدیریت شهری تبریز دریافت با در نظر گرفتن شاخص های مدیریت جهادی «نشان ویژه مدیریت جهادی» بود که به دکتر نجفی نماینده شهرداران کشورمان و شهردار کلان‌شهر تبریز اهدا شد.این نشانی است به دیگر نشان های شایستگی شهر تبریز افزود و به گفته شهردار تبریز تداوم موفقیت‌های پیشین بوده و حاصل تلاش بی‌وقفه عوامل اجرایی، به خصوص کارکنان سخت‌کوشی است که در گرما و سرما، مباحث مدیریت جهادی را عملیاتی می‌کنند.

سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی، در سومین همایش ملی مدیریت جهادی، به پاس اقدامات تحول‌آفرین عمرانی و اجتماعی در مدیریت شهری تبریز و تاثیرگذاری در برنامه‌های ملی و بین‌المللی، نشان ویژه مدیریت جهادی را به دکتر صادق نجفی اعطا کرد.

شهردارتبریز در سه سال اخیر با اجرای پروژه‌های موثر و تحول آفرین عمرانی با اعتباری به ارزش بیش از ۵ هزار میلیارد تومان، زمینه‌های بروز و ظهور قابلیت های بین‌المللی کلان‌شهرتبریز را، به ویژه در عرصه گردشگری فراهم ساخته‌است. این اقدامات به حدی گسترده بوده که نام کلان‌شهر تبریز را در عرصه‌های ملی و بین‌المللی مطرح کرده و موجب انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای‌اسلامی در سال ۲۰۱۸ شده‌است. علاوه‌بر اقدامات عمرانی، برنامه‌های اجتماعی شهرداری تبریز هم وارد مرحله عملیاتی تبریز شده و به خصوص در حوزه آسیب‌های اجتماعی، نقشی اثرگذار در ارتقای شاخص‌های اجتماعی این کلان‌شهر داشته‌است.

دکترصادق نجفی، نخستین شهردار تبریز است که در آغاز مسوولیت اجرایی خود در مدیریت شهری تبریز، از سوی شهرداران کشور، به عنوان نماینده شهرداران کشورمان در شورای سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها انتخاب شده است. همچنین، در سایه اجرای برنامه‌های مدون ملی و بین‌المللی، این شهر میزبان برای اجلاس وزرای گردشگری سازمان همکاری‌های اسلامی در شهریور سال ۹۵ بوده است.

انتخاب تبریز به عنوان پایتخت فرش دستباف جهان و پایتخت نگارگری اسلامی و عضویت در اتحادیه کلانشهرهای جهان (متروپلیس)، سازمان پایتخت‌ها و شهرهای اسلامی، سازمان شهرهای متحد و حکومت‌های محلی و مجمع شهرداران آسیایی از توفیقات بین المللی تبریز، موقعیت هایی است که همزمان با انتخاب این شهر به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸، حاصل شده است.

 

سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی  جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران ،حجت‌الاسلام رئیسی تولیت آستان قدس رضوی  و علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از سخنرانان ویژه همایش ملی مدیریت جهادی بودند که بر لزوم پیگیری راهبردهای مدیریت جهادی در حوزه های مختلف خدمتگزاری تاکید کردند.

ضرورت شبیه‌سازی الگوهای مدیریت جهادی در حوزه‌های اقتصادی

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران در سومین همایش ملی مدیریت جهادی در مرکز همایش های بین المللی سازمان صدا و سیما گفت: با توجه به ظرفیت‌های عظیمی که در جای جای کشور بارز است، با شبیه‌سازی الگوهای مدیریت جهادی، قطعاً می‌توان در حوزه‌های اقتصادی نیز دستاوردهای بزرگ داشت.

سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی، خاطرنشان کرد: مدیریت جهادی از منظر الهی به جهان می نگرد به همین خاطر، مشکلات و موانع اجرایی هر قدر نیز بزرگ باشند، در این نوع نگرش ناچیز هستند و این، همان روحیه اعتماد و خودباوری است.

وی یادآور شد: رهبران الهی نظیر امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب دارای قدرت تکثیر شخصیت هستند و در مسیر هدایت جامعه، انسان‌های بزرگ را با همین نگرش تحویل جامعه می‌دهند.

جانشین فرمانده‌کل سپاه پاسداران، اقتصاد مقاومتی را از محورهای مهم مدیریت جهادی خواند و افزود: پیشرفت‌های کشور مرهون مجاهدت علمی جوانان در دوران تحریم‌ها است؛ تاریخ نشان داده که هر جا فشار دشمن بیشتر بوده، پیشرفت کشور نیز بیشتر بوده است.

وی با اشاره به این‌که قلمرو دشمن هر روز در حال فرسایش است و گرادیان قدرت آمریکا روند نزولی دارد، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی، در نابرابرترین وضعیت ممکن توانست جهان اسلام را از سیطره دشمن خارج کند؛ این آینه تمام نمایی از مجاهدت ملتی است که از سلطه بیگانه خارج شود.

سردار سلامی گفت: ملتی مانند ایران، دارای رهبر بزرگ و آرمان‌های بزرگ است و در مقابل، دشمنان بزرگی نیز دارد. برای چنین ملتی، شکست، یک گزینه محسوب نمی‌شود؛ عدم موفقیت در این راه، تجربه‌ای است که زمینه موفقیت‌های آتی را فراهم خواهدکرد.

دفاع مقدس، از نمونه‌های ارزشمند و موفق مدیریت جهادی است

تولیت آستان قدس رضوی در این همایش ملی گفت: با گذشت زمان، هر سال، نور جدید در مسیر انقلاب اسلامی بروز تابیده و به ظلمات استکبار می‌رسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیّد ابراهیم رئیسی خاطرنشان کرد:  در سال ۹۵ شاهد گشایش‌های اقتصادی و اجتماعی در عرصه‌های مختلف انقلاب اسلامی بودیم؛ این مسیر باید با بهره‌گیری از تمام توانمندی‌های مدیریت جهادی به سمت اهداف ایده‌آل پیش برود.

وی با اشاره به شاخص های کلی مدیریت جهادی گفت: این سبک مدیریتی، یک بحث مضاعف است که مهم‌ترین ویژگی آن ارتباط با خدا و داشتن انگیزه‌های الهی است.

 تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به این که اقتصاد مقاومتی با مدیریت جهادی امکان‌پذیر است، تصریح کرد: مدیریت در نظام دینی، مبتنی بر همان دیدگاه معرف «عالم محضر خدا است» بررسی می‌شود؛ بر این اساس، خداباوری، خودباوری و مردم‌باوری، از شاخص‌های مهم مدیریت جهادی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان این‌که هشت سال دفاع مقدس، از نمونه‌های ارزشمند و موفق مدیریت جهادی است، متذکر شد: دشمن با این موضوع که ملت‌های آزاده، سبک مدیریت و زندگی را از روی دستش تقلید کنند، مشکلی ندارد؛ بلکه هراس دشمن از راهکارهای نو و ابتکارات نسل جوان است.

وی معنویت، اخلاق، عقلانیت، عدالت در زیر سایه توحید را از ویژگی‌های مهم آرمان‌شهر اسلامی خواند و افزود: در مسیر اهداف مدینه فاضله، خباثت‌های دشمن نمی‌تواند مانعی ایجاد کند.

مدیریت جهادی یک راهبرد اصلی نظام

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در همایش «مدیریت جهادی» اظهار داشت: مدیریت جهادی یک راهبرد اصلی نظام است که تبدیل به بخشی از فرهنگ انقلاب شده است.

وی افزود: آنچه که برای ما در عرصه مدیریتی مهم است این که آموزه های اسلامی را مورد استفاده قرار دهیم و ما می توانیم را باور کنیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: مدیریت جهادی از جانب رهبری مطرح شد و عده ای برای تحقق این فرمایش اقدام کردند و این راهبرد نظام جمهوری اسلامی است که توسط ایشان به عنوان یک نقشه راه مطرح شد.

وی گفت: همان کسانی که در دفاع مقدس حماسه آفرینی کردند امروز مدیریت جهادی را رقم زدند و این جزو فرهنگ انقلاب اسلامی است.

بسترهای مدیریت جهادی، در شهرداری‌ها بیش از هر مجموعه دیگری بارز است

نماینده شهرداران کشورمان، با اشاره به این که بخش قابل‌توجهی از بار توسعه و عمران کشور بر دوش شهرداری‌ها است، گفت: قابلیت‌ها و بسترهای تحقق مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی در شهرداری‌ها، بیش از هر مجموعه دیگر اجرایی بارز است.

دکتر صادق نجفی در حاشیه سومین همایش ملی مدیریت جهادی در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما  خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها با توجه به حضور مداوم و بی‌واسطه در سطح شهر، بیشترین بستر را برای عملیاتی‌ساختن مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی دارند؛ مدلی که بتواند با رهاساختن شهرداری‌ها از منابع محدود و مقطعی، وارد حوزه‌های سودآفرین شده و نظام مدیریت شهری را از درآمدهای پایدار برخوردار سازد، نیاز مبرم شهرداری هاست.

نماینده شهرداران کشورمان با اشاره به این‌که در این راستا، بازنگری در بخشی از قوانین حوزه شهرداری ها ضروری است، افزود: این قوانین به خصوص در بحث‌ ساختار اداری، اصول استخدامی و همچنین منابع درآمدی، نیازمند حمایت‌های ملی بوده و باید شهرداری را به سمت سیستم چابک، با بازده بالا سوق دهد.

وی با بیان این‌که رویکردهای عمرانی در کلان‌شهرها، چه از حیث فرصت های اشتغال و چه از نظر ضرورت مدیریت اصولی پروژه، از فرصت‌های مهم تحقق اقتصاد مقاومتی است، اضافه کرد: در سه سال اخیر، در کلان‌شهر تبریز تلاش شده که با اجرای زمان‌بندی دوره اجرایی، بهینه‌سازی مصالح و منابع، بهره‌گیری از تولیدات صنایع ساختمانی استان و تقویت نظارت‌ها، این مهم را پوشش دهیم.

شهردار تبریز تصریح کرد:  جهت‌گیری کلی مدیریت شهری تبریز با در نظر داشتن رفع مطالبات قدیمی شهر و توزیع عادلانه برنامه‌های عمرانی در مناطق کم‌برخوردار بوده که این موضوع در یک برنامه میان‌مدت، قطعاً در خدمت اهداف اقتصادی شهر خواهد بود.

دکتر نجفی در پایان تاکید کرد: انتخاب بنده به عنوان یکی از مدیران نمونه جهادی در کشور، تداوم موفقیت‌های پیشین مدیریت شهری تبریز است و قطعاً پیش از این که مربوط به بنده باشد، حاصل تلاش بی‌وقفه عوامل اجرایی، به خصوص کارگران سخت‌کوشی است که در گرما و سرما، مباحث مدیریت جهادی را عملیاتی می‌کنند.

همایش ملی مدیریت جهادی با هدف تقدیر از توانمندی‌های جهادی بخش‌های مختلف، کمک به ترویج فرهنگ مدیریت جهادی از منظر رهبر  معظم انقلاب، تبیین ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل جهادی در عرصه‌های مختلف و تبیین و تشریح مبانی و اصول مدیریت جهادی و همچنین تجلیل و تقدیر از مدیران برگزیده جهادی کشور سالانه برگزار می‌شود و طی آن، حرکت‌های تحول‌آفرین این حوزه، معرفی و تقدیر می‌شود.

ارسال نظر