چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۷
کد خبر36259

در گفتگو با کارگردان انیمیشن «دخترک آت آشغالی» مطرح شد:
کشورهای پیشرفته بیشترین سرمایه گذاری رادررسانه های تصویری می کنند

2369521.jpg

شهریار نیوز: کارگردان انیمیشن "دخترک آت آشغالی" گفت: کشورهای پیشرفته بیشترین سرمایه گذاری را در رسانه های تصویری می کنند.

به گزارش شهریار، به بهانه موفقیت جدید انیمیشن «دخترک آت آشغالی» از جشنواره ای آمریکایی گفت و گویی را با محمد زارع کارگردان و انیماتور تبریزی داشته ایم که در ادامه می خوانید.

جشنواره بین المللی Atlas & Aeris آمریکا از تاریخ ۱۵ تا ۳۱ ژانویه برابر با ۲۶ دی تا ۱۲ بهمن در شهر بوستون آمریکا برگزار شد که در این دوره جشنواره میزبان ۵۰ اثر شامل ۴۵ فیلم و ۵ فیلمنامه از ۱۷ کشور جهان بود.

هیاتی متشکل از فیلمسازان مستقل که سابقه دریافت جوایز معتبر جهانی دارند مسئولیت انتخاب و داوری آثار را بر عهده داشتند که در این رقابت انیمیشن کوتاه «دخترک آت آشغالی» به کارگردانی محمد زارع و شلاله خیری جایزه بهترین طراحی صحنه جشنواره را از آن خود کرد. محمد زارع، شلاله خیری و سارا صیدافکن مسئولیت طراحی صحنه این اثر را بر عهده داشتند. این سی و سومین جایزه انیمیشن کوتاه «دخترک آت آشغالی» است.

انیمیشن کوتاه «دخترک آت آشغالی» به کارگردانی محمد زارع و شلاله خیری بر مبنای فیلمنامه شلاله خیری و با الهام از شعری از تیم برتون در شهر تبریز ساخته شده است. این فیلم محصول سال ۱۳۹۲ است که در ۱۵ دقیقه و ۲۲ ثانیه تولید شده است.

انیمیشن «دخترک آت آشغالی» در مورد دختری تنها و متفاوت است که به خاطر ظاهر عجیب و غیر متعارف در شهر محل زندگی خود همیشه مورد رفتارهای بد و اذیت و آزار قرار می گیرد و از همه جا طرد می شود.

*لطفا خودتان را معرفی کنید:

بنده محمد زارع هستم کارگردان و انیماتور. حدودا هفت سال هست که در زمینه انیمیشن فعالیت می کنم. در طی این مدت آثاری در قالب های کوتاه، تیزر تبلیغاتی و سریال انیمیشن به همراه تیم تولید کردم. تکنیک تخصصی تیم ما استاپ موشن هست ولی در زمینه تکنیک های دو بعدی و سه بعدی هم آثاری تولید کردیم.

استودیو ما در محل انجمن سینمای جوانان دفتر تبریز واقع در مجتع سینمایی ۲۲ بهمن (سینما ناجی) هست. بنده مسئولیت گروه انیمیشن این انجمن را به عهده دارم، در یکی دو سال اخیر برنامه ها و تولیدات مختلفی در این انجمن داشتیم از جمله اکران انیمیشن های کوتاه و بلند مطرح دنیا که با استقبال خوب علاقمندان مواجه شد، تولید دو انیمیشن کوتاه به اسامی "حامی" و "درخت" که حضور موفقی در جشنواره داخلی و خارجی داشتند و همچنین دعوت از اساتید انیمیشن و برگزاری جلساتی در مورد تولیدات و فعالیت های آتی. موفق ترین اثر بنده تا به حال انیمیشن کوتاه دخترک "آت آشغالی" می باشد که خوشبختانه موفقیت های بسیاری در عرصه های داخلی و بین المللی داشت.

در حال حاضر قصد تولید اثر کوتاه جدیدی به اسم نقطه را دارم. داستان این فیلم در آیندهای نه چندان دور اتفاق میافتد و در مورد کاراکتری خمیده است که در جامعهای مسخ شده توسط تکنولوژی زندگی میکند. این طرح هم مثل اثر قبلی با تکنیک استاپ موشن ساخته می شود، با این تفاوت که از ابزار و متدهای به روزتری برای تولید استفاده خواهد شد و سعی خواهیم کرد اثری شایسته به لحاظ محتوایی و فنی عرضه کنیم

 

* انیمیشن در دنیا و به تبع آن در ایران در چه جایگاهی قرار دارد:

دنیای کنونی عرصه قدرت نمایی رسانه های تصویری است و کشورهای توسعه یافته بیشترین سرمایه گذاری را در این بخش انجام می دهند. یکی از مدیوم های تاثیرگزار این عرصه، انیمیشن می باشد که سالیانه شاهد تولید

هزاران نسخه در سطح دنیا هستیم. انیمیشن با محتوایی غنی می تواند عامل بسیار مهمی در تاثیرگزاری بر فرهنگ جوامع باشد. کشورهای پیشرفته اهمیت این موضوع را به خوبی درک کرده و سرمایه گزاری های کلانی در حوزه های مادی و منابع انسانی مربوط به انیمیشن انجام می دهند و از این طریق به خوبی سیاست های فرهنگی خود را به شهروندان خود و جوامع دیگر انتقال می دهند.

اما متاسفانه در کشورهای جهان سومی از جمله کشور ما علیرغم هشدارها و تاکیدهای فراوان از سمت هنرمندان و متفکران هنوز این اتفاق نیفتاده و شاهدیم که به سینما و به خصوص انیمیشن به چشم یک امر غیر ضروری نگاه می شود. در اکثر کشورهای پیشرفته هنر و فرهنگ را منشا پیشرفت کلی جامعه که به خوبی میتواند حتی باعث پیشرفت اقتصادی کشور شود می دانند. اما در ایران هنر و فرهنگ اولویت دست چندمی است که بود و نبودش برای مسئولین چندان مهم نیست. این موضوع را از نحوه اختصاص بودجه ها به نهادها می شود به راحتی تشخیص داد.

به دلیل اینکه هنر ما بیشتر دولتی است و بخش خصوصی به خاطر نبود زیر ساخت ها و عدم سهولت فعالیت امکان بروز چندانی پیدا نمی کند، تولیدات بیشتر به سمت سفارشی شدن رفته و هنرمندانی امکان فعالیت پیدا می کنند که دقیقا بر اساس خواسته نهادها کار کنند. به نظرم این امر ضربه زیادی به محتوای آثار خواهد زد و از طرفی باعث می شود بخش اعظمی از هنرمندان مستق امکان ادامه فعالیت را از دست بدهند. جامعه وقتی پویا خواهد شد که هنر مستقل رشد کند.

انیمیشن در استان ما حال و روز خوشی ندارد. نهادهایی مثل صدا و سیما، حوزه هنری، سازمان فرهنگی هنری شهرداری و ... که قبلا دستی در تولید داشتند مدت هاست که به خاطر مدیریت نامناسب و ضعیف تولیدی در این زمینه ندارند و هنرمندان انیمیشن را از خود دور کرده اند. در یکی دو سال اخیر شاهد مهاجرت دوستان زیادی به پایتخت یا کشورهایی مثل ترکیه، آذربایجان و امارات بودیم. این موضوع به نظر من فاجعه ای است که بعدها متوجه عمق آن خواهیم شد. این هنرمندان سرمایه هایی هستند که به راحتی به دست نیامده اند.

وقتی تولیدی به خصوص با محوریت فرهنگ بومی خودمان انجام نگیرد مسلم است که مخاطبان جذب تولیدات دیگر کشورها شوند. این امری طبیعی است و با شعار دادن و سیاست های غلط نمی توان جلوی آن را گرفت. مخاطب زمانی جذب می شود که با مدیریت و سرمایه گزاری مناسب تولید کیفی در حد تولیدات روز دنیا داشته باشیم. ای کاش به جای برگزاری این حجم همایش و جشنواره های کم ارزش فکری اساسی به حال این مشکلات گردد.

مشکلاتی که باز هم تاکید می کنم مطمئنا در آینده ای نزدیک عمق آن را لمس خواهیم کرد. مثال به روزش فاجعه پلاسکو است که نبود مدیریت و آینده نگری مسبب آن بود.

تبریز

*کدام کشورهای دنیا در زمینه انیمیش فعالیت زیادی دارند:

کشورهای زیادی در حوزه انیمیشن پیشرو هستند. از جمله آمریکا، ژاپن، فرانسه، انگلیس و ... در اکثر این کشورها استودیو های خصوصی حرف اول را می زنند. البته این استودیو با حمایت های غیر مستقیم دولتی و تسهیل فعالیت توانسته اند در این حد پیشرفت داشته و مدعی باشند.

آمریکا مهد انیمیشن های تجاری و پرفروش است. انیمیشن هایی با قالب سینمایی و سریال های تلویزیونی که بخش اعظم برنامه های شبکه های تلویزیونی و سالن های سینما را تامین می کنند. "دیزنی"، "پیکسار"، "دریم ورکز"، "نیکل اودئون"، "کارتون نت ورکز"، "لایکا" و ... از جمله این استودیوها هستند.

البته استودیو های زیادی هم وجود دارد که در زمینه انیمیشن های کوتاه هنری فعالیت می کنند. استودیوهای اروپایی بیشتر در زمینه آثار هنری کار می کنند و با استخدام هنرمندان مستعد از سرتاسر دنیا تولیدات خود را به لحاظ کمی و کیفی توسعه می دهند. البته هنرمندان مستقلی هم هستند که به تنهایی یا با تیمی کوچک تولیدات بی نظیری در این زمینه دارند.

هنرمندانی مثل الکساندر پتروف، یان شوانکمایر، سوزی تمپلتون، بیلی پلیمپتون و ... ژاپن هم با داشتن هنرمندانی مثل هایائو میازاکی یکی از بهترین ها در این عرصه می باشد. آثاری مثل شهر اشباح که سابقه دریافت اسکار را دارد، گواهی بر این امر است که ژاپن مدعی بزرگی در عرصه تولیدات انیمیشنی هست و خواهد بود.

در کشورهای دیگر هم هنرمندان و استودیوهای کوچک و بزرگی وجود دارند که همه ساله شاهد تولیدات خوبی از جانب آنها هستیم. هنرمندان ایرانی شاغل در انیمیشن هم بسیار مستعد و توانمند هستند. هنرمندانی که باید حمایت شوند. حمایت مناسب جلوی مهاجرت ناخواسته را خواهد گرفت. با نگاهی به تیتراژ برخی آثار هالیوودی می توان به راحتی اسم چند ایرانی را دید که پست های کلیدی در تولیدات را دارند.

*فعالیت در زمینه انیمیشن در آذربایجان شرقی به چه صورت است:

همانطور که قبلا عرض کردم در استان ما افراد زیادی در این زمینه فعالیت می کنند. اما به خاطر مشکلات ذکر شده مجبور به مهاجرت یا تغییر شغل شده اند. شاید موضوعی که باعث شده اسم دیگر دوستان کمتر مطرح شود قالب تولیدات است. بنده چون بیشتر در زمینه آثار کوتاه کار کرده ام و موفقیت هایی کسب نموده ام بیشتر مطرح شده ام، ولی دوستان چون در زمینه سریال ها و آثار تبلیغاتی فعالیت می کنند آنچنان که باید معرفی و شناخته نشده اند.

البته این از ضعف نهادهای خبری و صدا سیما شهر ما است که کمترین اهمیتی به فعالین انیمیشن نمی دهند. صدا و سیمایی که حاضر است برای استقبال یک ورزشکاری که از یک مسابقه کم اهمیت صاحب مقام شده به فرودگاه و منزلش برود، اما هنرمندی که در بهترین جشنواره های داخلی و خارجی مقام کسب می کند آنقدر کم اهمیت است که حتی حاضر به یک مصاحبه تلفنی یا درج خبری در حد زیرنویس هم نیست.

*آیا تاکنون در کشورمان جشنواره تخصصی درخصوص انیمیشن برگزار شده است:

بله در ایران چند مورد جشنواره تخصصی انیمیشن داریم که مهمترین آن جشنواره دوسالانه انیمیشن است که توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هر دو سال یکبار در تهران برگزار می گردد. ولی در استان جشنواره ای در این مورد نداریم. البته تا دلتان بخواهد جشنواره های بی در و پیکر بی اهمیت داریم که هیچ خروجی به جز اتلاف بودجه و انرژی ندارند. جای تاسف است که در شهری که مدعی اولین ها و فرهنگ و هنر است هیچ جشنواره معتبر فیلم و انیمیشن وجود ندارد. شهری که روزگاری شاهد برگزاری جشنواره های خوبی مثل وحدت، رحمت و سیب بوده.

*به عنوان کارگردان و انیماتور فعال چه خواسته هایی از مسئولان و رسانه ها دارید:

در سطور بالا تا حدی به مشکلات اشاره کردم. مهمترین مشکل کنونی جامعه هنری ما این است که هیچ کس در جای خود نیست. مدیر فرهنگی ما که باید سیاست گزار این حوزه باشد تخصص کافی ندارد. واحد انیمیشن صدا و سیما توسط کسی اداره می شود که لیسانس کشاورزی دارد. هر کسی مسئولیتی در این نهاد ها دارد بیشتر به فکر منافع کوتاه موت خودش است تا منافع بلند مدت جامعه. این آفت بزرگی است که به سادگی حل نمی شود.

وقتی کیفیت و شایسته سالاری جای خود را به رابطه و باند بازی بدهد نتیجه این می شود که رو به روز به جای پیشرفت پسرفت کرده و از هم دلچرکین شویم. خواسته ام از مسئولین و رسانه ها اگر شنیده و خوانده شود این است که لطفا اگر ذره ای مردم و کشور خود را دوست دارید تا دیر نشده فکری اساسی به حال هنر و فرهنگ این مملکت بکنید. فرهنگ و هنر است که خیلی از مشکلات و کاستی های جامعه را اصلاح خواهد کرد. لطفا به جای شعار و وعده عمل کنیم.

*به نظر شما چرا سرمایه گذاری در زمینه انیمیشن خیلی کم است:

سرمایه گزاری در هر زمینه ای اگر با برنامه ریزی درستی انجام شود مطمئنا نتیجه خوبی خواهد داشت. در کشورهای پیشرفته به خاطر وجود زیر ساخت ها و بستر مناسب سرمایه گزاری در این زمینه نتایج شگفت انگیزی داشته است. انیمیشن های بلند سینمایی با بودجه هایی میلیون دلاری تولید شده و با فروش و اکران مناسب چند برابر بودجه خود را  برمی گردانند.

سریال های انیمیشن با داستان ها و کاراکترهای جذاب در کشورهای زیادی پخش شده و با جذب مخاطبان میلیونی سود سرشاری نصیب استودیوهای سازنده  می کنند. حتی آثار کوتاه هم در کنار اکران و کسب جوایز از جشنواره ها با اکران در شبکه های تلویزیونی و اینترنتی یا در ایرلاین ها سود مناسبی به ارمغان می آورند.

همه اینها نیاز به بستری مناسب و سیستماتیک دارند تا تهیه کننده ها و پخش کننده ها به راحتی بتوانند محصول خود را به مخاطبان عرضه کنند. اما در ایران به دلیل نبود این بستر و از طرفی تحریم های اعمال شده نمی توان به راحتی به سرمایه گزاران تضمین بازگشت سرمایه را داد. برای رسیدن به سود راه سختی پیش روی سازندگان اثر خواهد بود که مستلزم تلاشی مضاعف، یافتن ارتباطاتی گسترده و راه های خلاقانه می باشد.

ما برای تامین بودجه تولید کار جدیدمان از روش جذب سرمایه جمعی استفاده می کنیم که به معنی مشارکت مادی و معنوی مردم در تولید اثر است. با ایجاد کمپینی تبلیغاتی پروژه را به مخاطبان معرفی کرده و از آنها در حد توان خودشان درخواست حمایت می کنیم.

راه های متنوع و خلاقانه ای برای معرفی پروژه انتخاب و عملی کرده ایم از جمله تبلیغ در شبکه های اجتماعی، در رسانه ها و خبرگزاری ها و از همه مهمتر اجرای پرفورمنسی با محوریت کاراکترهای انیمیشن در محیط های عمومی که اولین اجرای آن در مجتمع لاله پارک تبریز اتفاق افتاد و با استقبال خوب مردم مواجه گشت. امیدوارم با ادامه این روند به زودی با حمایت مردم هنر دوست شاهد تامین بودجه و شروع تولید این اثر باشیم.

* انمیشین "دخترک آت آشغالی" تاکنون در جشنواره های بین المللی و کشوری چند مقامی به دست آورده است:

انیمیشن دخترک آت آشغالی یکی از موفق ترین انیمیشن های کوتاه تاریخ انیمیشن ایران است. این اثر تا الان موفق به دریافت ۳۳ جایزه ملی و بین المللی، نامزدی کسب جایزه از ۱۰ جشنواره و حضور در بخش مسابقه بیش از ۱۵۰ جشنواره شده است. یکی از مهم ترین اتفاقاتی که برای این اثر افتاد این بود که در دو جشنواره شیکاگو آمریکا و پوردنونه ایتالیا آهنگسازان معروف عرصه موسیقی بی کلام برای این اثر آهنگسازی کردند و در روز اختتامیه این دو جشنواره توسط ارکستری در سالن اصلی جشنواره به صورت زنده برای مخاطبان اجرا گردید.

همچنین به واسطه این اثر بنده به عنوان عضو هیات انتخاب جشنواره فیلم های مستقل فرانسه به مدت دو سال پیاپی انتخاب شدم. همچنین جوان نمونه استان در سال ۹۴، فیلمساز شایسته استان در روز ملی سینما و کسب درجه هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عناوینی است که بنده موفق به دریافت آن شده ام.

در نهایت از شما به خاطر فرصتی که در اختیار بنده قرار دادید ممنونم. آرزوی موفقیت دارم برای همه دوستان و عزیزان هنرمند و آرزوی پیشرفت و تعالی کشورم در همه زمینه ها به خصوص هنر ارزشمند انیمیشن.

ارسال نظر