پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۱
کد خبر36462

مازوت های تولیدی پالایشگاه برای تبریز تنگی نفس نیاورد / برق به قیمت جان شهروندان ؟

089.jpg

شهریار نیوز: استفاده نیروگاه حرارتی تبریز از سوخت مازوت آلودگی تبریز را بیش از پیش تشدید می کند وقتی مصرف گاز به اوج می رسد و تامین گاز با مشکل روبرو می شود

نیروگاه گازی و حرارتی تبریز که در قسمت جنوب غربی و در فاصله 16 کیلومتری جاده تبریز ـ آذرشهر واقع شده است؛ علاوه بر استفاده از گاز طبیعی به عنوان سوخت مصرفی، از مازوت نیز استفاده در ناچاری استفاده می‌کند؛ سوختی که به دلیل ارزانی و سهل الوصولی ان که توسط پالایشگاه بعنوان سوخت مازاد تلنبار می شود همچنین بالا‌بودن میزان دی ‌اکسید گوگرد آن، از آلایندگی بسیار بالا و خطرناکی برخوردار است.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، مکان‌یابی غلط نیروگاه ‌های تبریز مصرف سوخت ناسالم از زمان احداث تاکنون باعث خروج دود سمی بسیار و پراکنده‌شدن آن در محیط اطراف و در نتیجه روان‌شدن به سمت شهر و آلوده‌کردن هوا می شود اما گاز قضیه اش فرق می کند و آلودگی آنچنانی ندارد.

مساله‌ای که نه‌تنها باعث وارد‌آمدن خسارت به محیط‌زیست، خشکاندن درختان و از بین‌رفتن کشاورزی منطقه می شود، بلکه مشکلات تنفسی زیادی را نیز برای شهروندان این دو شهر به وجود آورده؛ بطوریکه تا کنون باعث اعتراض جدی بسیاری از مسئولان و شهروندان شده است.

 

اعتراض فرماندار تبریز به اعمال فشار برای تغییر سوخت نیروگاه تبریز

فرماندار تبریز گفت: برخی افراد حقیقی و حقوقی نسبت به صدور مجوز استفاده ی نیروگاه حرارتی تبریز از مازوت به جای گاز، به فرمانداری تبریز فشار وارد می کنند!

رحیم شهرتی فر  با بیان اینکه تمام قد در برابر تمام فشارهای مختلف خواهد ایستاد افزود: ظاهرا برای فراد یاد شده، بالاتر از سلامت شهروندان اولویت های دیگری وجود دارد!

وی در خصوص دلیل اعمال فشار برای استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی تبریز گفت: به ما اعلام شده از آنجاکه با فرا رسیدن زمستان، نیروگاه برق تبریز با افت فشار گاز مواجه می شود، لازم است به منظور جلوگیری از قطع برق در آذربایجان، سوخت مازوت وارد مدار شود.

فرماندار تبریز با تاکید بر اینکه عده ای به جای "تدبیر" همواره راحت ترین راه را برای رفع مسئولیت انتخاب می کنند تصریح کرد: هوای تبریز به همین حال هم بشدت آلوده و برای شهروندان خطرناک است چه برسد که سوخت مازوت هم وارد مدار نیروگاه شود!

وی با بیان اینکه شخص آقای استاندار هم پشتیبان نظر فرمانداری است ادامه داد: از یک هفته ی گذشته هر روز چندین نفر با تماس تلفنی و حضوری نسبت به صدور مجوز سوخت مازوت به ما فشار می آورند اما تسلیم این درخواست نخواهیم شد.

شهرتی فر در ادامه با اشاره به وضعیت سوخت نیروگاه های حرارتی مشابه در ایران گفت: در سایر نقاط کشور، نیروگاه های دوگانه سوز حرارتی در صورت کمبود گاز از سوخت جایگزین گازوئیل استفاده می کنند اما فناوری قدیمی نیروگاه تبریز به گونه ای است که به غیر از گاز، فقط با مازوت کار خواهد کرد.

شهرتی فر یادآور شد: سوخت مازوت چندین برابر گازوئیل تولید آلودگی می کند و با وضعیت هوای تبریز، صدور مجوز برای آن فاجعه بار خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راهکار ارائه شده از سوی فرمانداری تبریز به مسئولات وزارت نیرو گفت: اگر بهانه ی آقایان، افت فشار گاز است بهتر است نیروگاه های دیگر که توانایی استفاده از گازوئیل را دارند از مدار خارج شده و گاز آنها به نیروگاه تبریز اختصاص یابد.

شهرتی فر اظهار داشت: در این صورت، ضمن اینکه استفاده از گازوئیل برای شهرهای دیگر بحران زا نخواهد بود، کلانشهر تبریز نیز بیش از این با بحران آلایندگی آب و هوا دست به گریبان نمی شود.

فرماندار تبریز همچنین تاکید کرد: لازم است مسئولان امر برای اصلاح فناوری نیروگاه تبریز از سوخت مازوت به گازوئیل پیش بینی های لازم را انجام دهند تا دیگر با چنین مشکلاتی مواجه نباشیم.

یادآور می شود میزان و مدت زمان آلایندگی هوای کلانشهر تبریز در زمستان 95 بی سابقه بوده و مشکلات بسیاری به همراه داشته است.

گفته می شود بالاترین شاخص آلودگی خود شهر تبریز ۹۵ تا ۱۰۰ واحد است که ۷۵ واحد آن متعلق به مازوت نیروگاه حرارتی است.

 

یقه نیروگاه تبریز را نگیرید!

مدیر عامل شرکت گاز استان در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر استفاده از مازوت در نیروگاه تبریز و نقش آن در ایجاد آلودگی هوای شهر تبریز گفته بود:  یقه نیروگاه تبریز را نگیرید!

ولی الله دینی با اعلام این مطلب گفت: نیروگاه تبریز ازاول سال جاری بنا به  اضطرار تاکنون فقط ۱۲روز  محدودیت مصرف گاز داشته که ۳ روز آن به دلیل افزایش یکباره و ناگهانی مصارف خانگی طی دوهفته گذشته بوده که با اتخاذ تمهدات لازم وتامین گاز توسط شرکت گاز استان مشکل حل شد.

وی خاطرنشان کرد: تامین گاز مراکز صنعتی بر عهده شرکت گاز است، برخی مسئولان در روزهای اخیر  منشا آلودگی هوای تبریز را به نیروگاه‌ تبریز و مصرف مازوت در این نیروگاه نسبت می‌دهند، در حالی که اساسا طی ده روز اخیر نیروگاه تبریز تماما گاز مصرف کرده وآمار وارقام مصارف آن در این شرکت موجود می باشد.

وی با بیان اینکه آلایندگی فرمول دارد، گفت: باید نسبت آلایندگی بخش‌های مختلف بررسی شود و با مردم مطرح شود، در این‌باره نباید فرافکنی صورت گیرد.

دینی اضافه کرد: ما مسئول پاسخگویی در خصوص آلودگی هوا نیستیم  و تمام تلاش خود را در تامین گاز مصرفی بخش‌های مختلف از مصرف خانگی تا مصرف صنعتی به کار می‌گیریم.

به نظر می رسد این روزهای سرد بایستی مدیر عامل شرکت گاز کاری کند تا فشارها روی فرمانداری هم کارساز نشود تا خدای نکرده  چرخه مازوت دوباره به راه بیافتد.

 

هوای سالم، بشرط وزش باد !

 افزايش آلودگي هواي شهرهاي بزرگ، کم کم به يک عادت بدل شده  طوریکه اگر باد نوزد، آلودگي هوا قطعي است.این آلودگی با فرا رسیدن فصل زمستان و بروز پدیده وارونگی هوا در کلانشهرها افزایش چشمگیری می یابد.

این معضل در شهرها موضوعی است که در کلانشهرها بیشتر خود را بروز می‌دهد.گاهی این آلودگی به مدد عوامل طبیعی همچون باد و باران و یا تلاش های مقطعی مسئولان امر از بین می رود

اما آنچه مشخص و مبرهن است، استفاده از طرح های مقطعی نمی تواند آنطور که باید و شاید کارساز بوده و باید فکری اساسی برای ریه های بیمار تبریز کرد.

انتظار این می‌رود که باهمت جمعی مسئولان استانی و نیز مدیران این نیروگاه شاهد استفاده مجدد سوخت گاز طبیعی به جای مازوت بعد از چندین سال در نیروگاه تبریز باشیم و به این طریق تاحدی با افزایش آلودگی هوا در زمستان پیش رو، مقابله شود.

مینا رزمی

ارسال نظر