چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۴
کد خبر37025

دبیر ستاد حمایت از صنعت فرش دستباف آذربایجان‌شرقی مطرح کرد
تعدد تشکل‌های فرش تهدیدی برای توسعه هنر صنعت فرش تبریز

index.jpg

شهریارنیوز: دبیر ستاد حمایت از صنعت فرش دستباف آذربایجان‌شرقی گفت: تعدد تشکل‌های فرش که هر کدام از آنها با نگرش‌های سطحی و موازی کاری به مسائل نگاه می کنند این هنر صنعت را با مشکلات بسیار مواجه می کند.

به گزارش خبرگزاری شهریار به نقل از فارس، ایوب بشیری در جلسه ستاد حمایت از صنعت فرش استان اظهار داشت: ستاد در راستای انجام وظایف خود به همه مکاتبات متعدد در ارتباط با اقتصاد مقاومتی، اعزام هیئت های تجاری استان و سایر مسائل پاسخ می‌دهد.

 وی افزود: در ارتباط با بحث ورود مجدد فرش‌های صادر شده توافقاتی شده بود که رسانه‌های خارجی رپورتاژهایی در جهت معرفی هنر صنعت فرش دستباف آذربایجان شرقی منتشر و اقدام به معرفی این صنعت بکنند.

بشیری اهم اقدامات ستاد حمایت از صنعت فرش استان را 380 ساعت مشاوره کارشناسی با عوامل میدانی صنعت فرش، بررسی عوامل بحران صنعت فرش، برسی مشکلات بیمه قالیبافان و غیره عنوان کرد و گفت: برخی از سازمان‌ها در حمایت از فرش استان احساس مسؤولیت ندارند.

دبیر ستاد حمایت از صنعت فرش دستباف آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: آمار و اطلاعات دقیقی از بافندگان، مواد اولیه مورد نیاز و کارگاه‌های فرشبافی در استان نداریم در حالی که برای برنامه‌ریزی بلند مدت در استان به این آمار و ارقام نیاز خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در زمینه فروش فرش با مشکلات ناهماهنگی در بازار و تولید مواجه هستیم و معمولا میزان عرضه با تقاضا مطابقت ندارد، افزود: معمولا در سفر هیات‌های تجاری استان به خارج از کشور تجار فرش باف مغفول می‌مانند.

بشیری در عین حال خاطرنشان کرد: بانک‌ها پشتیبانی لازم را از صنعت فرش به عمل نمی‌آورند و ارائه تسهیلات 18 تا 22 درصدی برای فعالان عرصه فرش توجیه اقتصادی ندارد.

دبیر ستاد حمایت از صنعت فرش دستباف آذربایجان‌شرقی بر لزوم گفتمان‌سازی برای تاکید بر ضرورت توجه به فرش در میان مسؤولان و پیگیری تشکیل کمسیون فرش در مجلس شورای اسلامی، تعیین تکلیف جایگاه حقوقی ستاد و همراهی و همگامی مسؤولان با برنامه‌های مصوب ستاد تاکید کرد. 

این فعال عرصه صنعت کفش پیشنهاد کرد، نمایشگاه‌هایی به صورت منطقه‌ای برگزار و از استان‌های همجوار و کشورهای همسایه در این نمایشگاه شود تا زمینه‌های برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی فرش در کشورهای همسایه در آینده فراهم آید.

ارسال نظر