دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۵
کد خبر37396

ناگهان پرده بر افتاد؛
استفاده از مازوت در نیروگاه تبریز ۵ روز یا ۲۵ روز! / پشت پرده انکار مسئولین در معضل آلودگی هوای تبریز چه بود؟

1876110.jpg

تبریز بیدار نوشت:آلودگی هوای بی سابقه هوای تبریز در زمستان سال گذشته یکی از موضوعاتی بود که مشکلات زیادی برای شهروندان تبریزی فراهم کرد تا جایی که مسئولین شهری به اجبار چند نوبت از مدارس شهر تبریز را تعطیل کردند.

موضوع قابل توجه اینجاست که منشا آلودگی هوای تبریز به عنوان چالشی بزرگ مرود مناقشه و مناظره مسئولین تبریز را فراهم آورد. هر چند مسئولین دولتی از تاثیر فراوان تردد خودردوهای شخصی در ایجاد این معضل شهری و صنعتی سخن گفتند و به نوعی اثر آلاینده های نیروگاه تبریز را به نوعی منکر شدند  تا جایی که خبر از استفاده ۵ روز و حتی ۳ روز مازوت در این نیروگاه قدیمی کشور شدند.

اما ناصر معین در یک نشست خبری که در نیروگاه سهند بناب برگزار شد با اشاره به هزینه سنگین سوخت مازوت در نیروگاه ها اظهار داشت: بعلت خسارات سنگین به تاسیسات نیروگاهی از بابت سوخت مازوت هیچ علاقه ای به استفاده از این سوخت در نیروگاه ها نداریم.
وی افزود: زمستان سال گذشته حدود ۲۵ روز در نیروگاه تبریز و یک ونیم ماه  در نیروگاه سهندبناب مجبور به استفاده از سوخت مازوت شدیم که این موضوع فقط در نیروگاه تبریز هفتاد میلیارد ریال به تاسیسات نیروگاه خسارت وارد کرد.
 مدیرعامل شرکت تولید برق آذربایجان  با اشاره به اینکه آلودگی نیروگاه ها در مقایسه با سایر آلاینده ها ناچیز است اذعان کرد: امکان نصب فیلتر تصفیه در هیچ یک از نیروگاه های کشور وجود ندارد چرا که این نیروگاهها برای این منظور ساخته نشده اند و در صورت نصب فیلتر هزینه ای معادل یک واحد نیروگاهی ۳۲۵ مگاواتی لازم است.

شهردار تبریز و فرماندار تبریز هم چندی پیش از فشارها برای استفاده از مازوت در نیروگاه تبریز خبر داده بود.

ارسال نظر