یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۵
کد خبر37519

علی جزینی؛ نفر اول نخستین فراخوان فیروزه سرخ تبریز:
گرافیک، هنری مردمی و در خدمت انقلاب بوده است

77777777777777.jpg

شهریارنیوز: قیام 29 بهمن مردم تبریز به عنوان حماسه ای مردمی و جوششی، دارای جنبه های مختلف و پیچیده و نیازمند شناخت و بررسی و کنکاش بیشتر است و از این رو، هنر انقلاب، راهی برای نمایاندن چهره مردمی انقلاب است.

شهریارنیوز: قیام 29 بهمن مردم تبریز به عنوان حماسه ای مردمی و جوششی، دارای جنبه های مختلف و پیچیده و نیازمند شناخت و بررسی و کنکاش بیشتر است و از این رو، هنر انقلاب، راهی برای نمایاندن چهره مردمی انقلاب است. نخستین فراخوان سراسری «فیروزه سرخ تبریز» با موضوع طراحی پوستر ویژه قیام حماسه ساز ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ مردم تبریز علیه رژیم ستمشاهی، گامی در جهت تبیین جنبه های هنری و تاثیرگذاری هنر در این قیام و حرکت عظیم مردم پس از آن بود.
این جشنواره به دنبال گرامیداشت آرمان شهدای انقلاب و ۱۴ شهید قیام خونین تبریز و همچنین تبیین نقش وحدت و همدلی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) در محور مبارزه با رژیم پهلوی، ترسیم جنایت‌های پهلوی علیه امت مسلمان به ویژه در مقابله با مردم آذربایجان، تاکید بر استمرار مبارزه با پیشگامی روحانیت و عدم سازش با اسلام سازشکار، بررسی نقش دانشجویان تبریز در پایه ریزی و سازماندهی قیام ۲۹ بهمن و ترسیم چهره رژیم سلطنتی وابسته به استکبار جهانی و بی اعتنایی آن به ارزش ها و آموزه های اسلام و خیانت به ملت ایران از جمله اهداف این حرکت فرهنگی و هنری تعیین شده بود. در این میان، هنرمندانی از سراسر کشور آثارشان را برای نمایاندن چهره متفاوتی از این قیام به دبیرخانه فراخوان فرستادند و جوانی از شهر قم، توانست با جلب نظر هیات داوران، رتبه نخست این جشنواره را کسب نماید.
به همین بهانه با علی جزینی، نفر اول نخستین فراخوان فیروزه سرخ تبریز به گفتگو نشستیم. آنچه می خوانید ماحصل این گفتگوست:
 •  آقای جزینی، در خصوص فعالیتهای تخصصی تان در حوزه گرافیک و تصویرسازی بفرمایید.
بیشتر از 10 سال هست که در حوزه ی گرافیک مشغول به کارم. این فعالیت هنری، بیشتر به صورت ناپیوسته و پراکنده بوده و کمتر در زمینه تخصصی در رشته گرافیک وارد شدم؛ چرا که طلبه ای دوستدار هنر هستم. و بیشتر در حوزه ی نظری هنر کار میکنم. در طول این سالها با مجموعه های مختلف فرهنگی و فکری شهر اصفهان کار کرده ام؛ همکاری با مجموعه امام علی(ع)، کانون همای رحمت، سازمان بسیج و... مراکزی بوده که به شکل ناپیوسته با آنها همکاری هنری داشتم.

•  چگونه از برگزاری نخستین فراخوان سراسری فیروزه سرخ تبریز مطلع شدید؟
از کانال تلگرامی نهضت مردمی پوستر و گروه های گرافیکی بچه های اصفهان در این خصوص مطلع شدم و بعد از مدتی تمرکز در این زمینه، طرح نهایی را برای دبیرخانه فراخوان ارسال کردم.

•  چقدر با قیام 29 بهمن آشنا بودید؟ پیش از برگزاری جشنواره در این خصوص دانسته هایی داشتید؟
 خیلی کم و خدا رو شکر این فراخوان فرصتی مهیا نمود تا با قیام تاریخ ساز مردم تبریز آشنایی پیدا کنم. این روند آشنایی با ویژگیها و روند قیام 29 بهمن تبریز را با مطالعه پیام حضرت امام (ره) شروع کردم و با بررسی بیانات مقام معظم رهبری و همچنین مطالبی که در کانال فیروزه سرخ بود این آشنایی بیشتر شد.

• به عنوان یک هنرمند جوان، چگونه با این اتفاق تاریخی ارتباط برقرار کردید؟
به صورت اُنسی و حضوری! به این شکل که جایگاه تاریخی این حادثه رو مدنظرم قرار دادم تا ارزش حقیقی این قیام برای من روشنتر شود.

•  نقش برگزاری چنین برنامه های هنری را در ماندگاری خاطرات تاریخی چگونه ارزیابی می کنید؟
اینگونه اقدامات با محوریت برنامه های فرهنگی و هنری، خیلی موثر و کارآمد است. و گرافیک نقش ویژه ای در این زمنیه داره چرا که گرافیک را مردمی تر از هنر های دیگر در خدمت انقلاب می دانیم.

•  برای استمرار این حرکت فرهنگی و هنری چه پیشنهادی دارید؟
این جشنواره ها باید با قوت بیشتری در برنامه ریزی، استمرار و هماهنگی با هنرمندان انجام بگیرد. هنرمند امروز ما اول باید ارتباطی انسی و حقیقی با واقعه و موضوع برقرار کند و  حتما این مهم با برنامه ریزی های شما در معرفت بخشی به هنرمندان اتفاق خواهد افتاد. مثل آنکه اول به دنبال تعریف حقیقی و امروزی برای هنرمند از این واقعه داشته باشید که این کار با متفکران زمانه شناس محقق خواهد شد.
به امید خدا کار شما پر برکت و موثر خواهد شد و در سالهای آتی جشنواره ی فیروزه سرخ رو با  ظرایف بیشتری در حوزه تکنیک گرافیک و حوزه معرفتی آن اجرا خواهد شد.

ارسال نظر