سه‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹
کد خبر37565

معاون خدمات شهری و اجرایی شهردارتبریزاعلام کرد؛
آمادگی کامل نیروهای خدماتی شهرداری تبریز برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی در روزهای آینده

4360.jpg

شهریارنیوز: معاون خدمات شهری و اجرایی شهردارتبریز، از آمادگی کامل نیروهای خدماتی شهرداری برای مقابله با سیلاب احتمالی در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش شهریار، علی مدبرکهدر برنامه تلویزیونی «تبریزیم» سخن می گفت،  با اشاره به حادثه سیل در روزهای گذشته، عنوان کرد: بارندگی شب جمعه که حدود 24ساعت ادامه داشت، نزول 61میلی متر باران را سبب شد و این در حالی است که میزان بارش سالانه در تبریز، 288 میلی متر است که نشان از شدت بارندگی دارد.

وی افزود: خوشبختانه اقداماتی که در گذشته توسط مسوولان شهری و استانی انجام گرفته و مسیل هایی چون مهرانه رود را در تبریز ایجاد کرده، موجب هدایت مناسب سیلاب ها می گردد و شهر را از خطر سیل عظیم نجات می دهد؛ با این حال و در شرایط فعلی، بعضی مداخلات انسانی باعث بروز سیل و خطراتی برای اهالی می شود.

معاون خدمات شهری و اجرایی شهردارتبریز، در ادامه به بیان این مداخلات پرداخت و اضافه کرد: احداث واحدهای مسکونی در حریم رودخانه ها و مسیل ها و حتی گاهی نیز در داخل بستر رودخانه‌ها، مهم ترین دلیل صدمه دیدن افراد از سیل است.

مدبر همچنین خاطرنشان کرد: تخلیه و انباشت نخاله در مسیر رودخانه ها و مسیل ها، ازدیگرعواملی است که سبب شدت گرفتن سیلاب درهنگام بارندگی می شود.

وی، در زمینه راهکارهای پیشگیری از این قبیل حوادث نیز، تصریح کرد: همکاری و تعامل های بین بخشی می تواند در پیشگیری از چنین حوادثی، مفید باشد و نهادهایی همچون اداره اب و فاضلاب، جهادکشاورزی، منابع طبیعی با تعامل و مشارکت های بین بخشی خود با شهرداری تبریز، نقشی را که در این زمینه دارند، ایفا می کنند.

معاون خدمات شهری و شهرداری تبریز در بخش دیگری ازسخنان خود، به تشریح شرایط ویژه ناشی از بارندگی های اخیر، گفت: مشکلاتی که در تبریز در پی بارندگی اخیر پیش آمد، عمدتا از روستای بیرق در دامنه سهند بود که در حوزه استحفاظی شهرداری تبریز نیست و شهرداری تبریز نمی تواند برای پیشگیری از این موضوع، اقدامی انجام دهد و جلوی جاری شدن سیل از دامنه های سهند را بگیرد.

وی افزود: ،  همچنین درقسمتی از شهرداری های منطقه 4 و 5 هم، حوادثی پیش آمد که قسمتی از خیابان دوکمال، پیاده روی در حال احداث در کناره پل شفیع زاده، آسیب دیدند. این مسیرها در حال حاض توسط عوامل خدمات شهری مسدود شده و در حال ایمن سازی برای جلوگیری از حوادث احتمالی بعدی است.

معاون خدمات شهری و اجرایی شهردارتبریز تاکید کرد: اما بخش عمده صدمه ناشی از سیل در امتداد مهرانه رود بود که سبب تخریب 5واحد مسکونی شد  و اینها همان واحدهایی بودند که حدود 200 الی 300 متر از حریم رود خانه، احداث شده ا. زمین این واحدها توسط افراد سودجو تصرف شده و به تعدادی از شهروندان فروخته شده که ساخت و سازهای آن قسمت نیز، همگی غیرمجاز و بدون پروانه و مجوز هستند و بدون توجه به موقعیت خطرناک در داخل بستر رود احداث شده بودند.

مدبر ادامه داد: همچنین، این تصرف ها در حریم رود، موجب ورود آب به تعدادی از کوچه ها و در نتیجه حدود 50 خانه در انتهای خیابان عباسی شده که خوشبختانه صدمه جانی در بر نداشته و آب نفوذ کرده در معابرنیز، توسط  نیروهای خدمات شهری و سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز تخلیه شده اند.

وی تصریح کرد: خسارت دیدگان این حادثه نیز، با همکاری مدیریت بحران شهرداری تبریز، نیروهای هلال احمر و اورژانس تبریز، تحت پوشش اسکان موقت قرار گرفتند و در سالن بحران شهرداری منطقه 5 اسکان داده شدند.

معاون خدمات شهری و اجرایی شهردارتبریز، در ارتباط با تمهیدات اتخاذ شده برای جلوگیری از حوادث مشابه، متذکر شد: طبق اعلام اداره کل هواشناسی استان، روزهای آینده نیز شاهد بارندگی هایی خواهیم بود و بر همین اساس، معاونت خدمات شهری و سازمان های ذیربط از جمله آتش نشانی و خدمات ایمنی، خدمات موتوری و مدیریت بحران، در حالت آمادگی کامل قرار دارند تا در اثر این بارندگی ها، مشکلی برای شهروندان ایجاد نشود.

مدبر خاطرنشان ساخت: نیروهای خدمات شهری با همکاری دیگر نهادها، مسیرهایی را که احتمال جاری شدن سیل وبروز خطردر آن ها مشهود است مسدود خواهندکرد. با این حال، بازهم از شهروندان انتظار داریم با هدف حفظ سلامت و ایمنی خود، نکات و هشدارهای نهادها و به ویژه شهرداری را جدی بگیرند و در هنگام بارندگی از تردد در سطح شهر خودداری کنند. در صورت لزوم تردد نیز از خودروی شخصی استفاده نکرده واز توقف در مکان های خطرخیز و در معرض سیل، جدا پرهیز نمایند.

معاون خدمات شهری و اجرایی شهردارتبریز، در پایان اظهار امیدواری کرد با اجرای تمهیدات و اقدامات پیشگیرانه از سوی شهرداری و همچنین با همکاری جدی شهروندان، نزول این نعمت الهی، همراه با خیر و برکت برای شهروندان باشد.

ارسال نظر