چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱
کد خبر37588

فزرند تبریز و آذربایجان برای ایران افتخار آفرینی می کند؛
قیچی ساز در راه کسب افتخار عظیم/ فاتح خستگی ناپذیر اورست

55.jpg

شهریارنیوز: خستگی ناپذیر، شاید تنها لقب و صفتی نباشد که بتوان به عظیم قیچی ساز پر افتخارترین کوهنورد تبریزی کشورمان داد.

عظم و اراده او در فتح مرتفع ترین قله های جهان سالیان سال است که آوازه و شهرت نام او را نه تنها در گروههای کوهنوردی تبریز و آذربایجان، بلکه در سراسر ایران و جهان طنین انداز کرده است.

قیچی ساز 35 ساله تنها هیمالیا نورد ایرانی است که تاکنون توانسته است به سیزده قله از 14 قله بالای هشت هزار متری جهان صعود کند.

عظیم قیچی ساز چند روز است که با حمایت شهرداری تبریز برنامه صعود به قله لوتسه، آخرین قله بالای هشت هزار متری که صعود نکرده است را آغاز کرده است.

قیچی ساز با فتح قله لوتسه، جزو 15 رکورددار جهان می‌شود که توانسته اند به تمامی قلل بالای 8 هزار متری جهان صعود نماید.

نتیجه تصویری برای قلل بالای 8 هزار متری جهان

 او تاکنون بدون استفاده از کپسول اکسیژن و شرپا، تمام 13 قله بالای هشت هزار متری برودپیک، دائولاگیری، نانگاپاربات، کانچن چونگا، گاشربروم 1 و 2، آناپورما، کی2، ماناسلو، ماکالو، چو آیو، شیشاپانگما و اورست را فتح کرده‌ است و تنها لوتسه را باید بپیماید. قیچی‌ساز سال گذشته برای صعود به این قله تلاش کرد اما موفق به صعود نشد.

عظیم قیچی‌ساز متولد ۱۳۶۰ تبریز،  تنها هیمالیانورد ایرانی است که توانسته به سیزده قله از چهارده قلهٔ بالای هشت هزارمتری جهان صعود کند.

 او در سال گذشته تلاش کرد تا به لهوتسه، چهاردهمین قله از قله‌های بالای ۸۰۰۰ متر جهان نیز صعود نماید که با حادثه زلزله در نپال این صعود او نیمه تمام ماند و او به ایران بازگشت.

   عظیم قیچی‌ساز کوهنوردی حرفه‌ای را از سال ۱۳۷۹ آغاز کرده‌است؛ اولین صعود جدی‌اش برمی‌گردد به صعود قله ماربل وال به ارتفاع ۶۴۰۰ متر در کشور قزاقستان.

نتیجه تصویری برای قلل بالای 8 هزار متری جهان

 وی در سال ۱۳۸۲ در ترکیب تیم ملی بزرگسالان برای صعود به قله ۸۰۶۸ متری گاشر بروم ۱ اعزام شد ولی اعضای تیم به علت وقوع حادثه برای همنوردشان محمد اوراز از ارتفاع ۷۸۰۰ متری اقدام به بازگشت و انتقال پیکر وی به پائین کردند.

قیچی‌ساز در سال ۱۳۸۳ به قله‌های ۷۲۰۰ متری دیران پیک و ۷۱۲۷ متری کوه اسپانتیک در کشور پاکستان صعود کرده و در سال ۱۳۸۴ و در سن ۲۴ سالگی توانست بام جهان اورست به ارتفاع ۸۸۴۸ متر را فتح کند که برای این صعود از کمپ ۴ تا قله جنوبی ۸۷۰۰ متر اکسیژن استفاده شده بود.

او در سال ۱۳۸۵ صعودی انفرادی و با هزینهٔ شخصی به بلندترین قلهٔ رشته کوه‌های هندوکش (نوشاق ۷۴۹۵ متر) را اجرا کرد و در زمستان همان سال تیم مستقلی برای بانوان تبریز برای صعود به قله آرارات ترکیه تشکیل داد.

قیچی‌ساز در سال ۱۳۸۷ موفق به صعود به قلهٔ برودپیک به ارتفاع ۸۰۴۸ متر در پاکستان شد و در سال بعد در قالب تیم هیئت کوهنوردی استان آذربایجان شرقی به عنوان سرپرست و تشکیل‌دهندهٔ تیم موفق به فتح شمالی‌ترین و سردترین قله هفت هزارمتری جهان (پوبدا) به ارتفاع ۷۴۳۹ متر در تیان شان- قرقیزستان گردید.

او در بهار سال ۱۳۸۹ سرپرستی تیمی را به عهده گرفت که موفق به فتح قله دائولاگیری، هفتمین قله مرتفع جهان به ارتفاع ۸۱۶۷ متر شد؛ و سپس در تابستان همان سال فاتح نهمین قله مرتفع و دومین قله خطرناک جهان نانگاپاربات ملقب به «کوه قاتل» به ارتفاع ۸۱۲۵ متر در قراقروم پاکستان گردید.

نتیجه تصویری برای قلل بالای 8 هزار متری جهان

در سال ۱۳۹۰ قلهٔ کانچن چونگا سومین قله بلند جهان را فتح کرد. در تابستان همین سال او توانست به قله‌های گاشربروم ۱ و گاشربروم ۲ از دیگر قله‌های بالای هشت هزار متر صعود کند. در بازگشت از گاشربروم ۲ بود که لیلا اسفندیاری درهنگام بازگشت از این قله سقوط کرد ودر گذشت.

او در اسفند سال ۱۳۹۰ به همراه یک گروه بین‌المللی، صعود به قله آناپورنا در نپال را آغاز کرده و پس از یک تلاش ۵۰ روزه در اردیبهشت سال ۱۳۹۱ به این مهم دست یافت.

طبق اخبار سایت رسمی فدراسیون کوهنوردی جمهوری اسلامی ایران این کوهنورد ایرانی در ساعت ۱۰:۵۰(به وقت محلی پاکستان) روز سه شنبه دهم مرداد ماه سال ۱۳۹۱ موفق شد به فنی‌ترین و سخت‌ترین قله جهان، کی۲ (K2) معروف به کوه وحشی، با ۸۶۱۱ متر ارتفاع (دومین قله بلند جهان پس از اورست) در پاکستان صعود کند.

عظیم قیچی ساز در ۸ مهرماه ۱۳۹۱ ساعت ۹:۳۴ به وقت ایران در شرایطی سخت و برف سنگین به همراه مهدی قلی پور دیگر کوهنورد تبریزی قله ۸۱۶۳ متری ماناسلو در منطقهٔ Gorkha (گورخا) واقع در Mansiri Himal که بخشی از هیمالیا در نپال است را بدون استفاده از اکسیژن مصنوعی صعود کرد و با صعود به قله ماناسلو صعودهای خود به قلل بالای هشت هزار متری دنیا را به ۱۰ قله رساند.

نتیجه تصویری برای قلل بالای 8 هزار متری جهان

وی در فروردین ۱۳۹۲ برای صعود به قله ماکالو راهی نپال شد و سرانجام به عنوان اولین ایرانی این قله را در اردیبهشت ۱۳۹۲ فتح کرد. شیانگ یانگ-لیو، کوهنورد چینی درهنگام بازگشت از این قله سقوط کرد ودر گذشت. در شهریور ۱۳۹۲ راهی نپال شد و قله چو اویو را هم صعود کرد.

او در فروردین ۱۳۹۳ برای صعود به قله شیشاپانگما چهاردهمین قله بلند جهان راهی تبت شد و این قله را هم صعود کرد. وی در فروردین ۱۳۹۴ برای صعود به قله لهوتسه آخرین قله باقی مانده از هشت هزار متری‌ها راهی این منطقه شد که با حادثه زلزله در نپال این صعود او نیمه تمام ماند.

در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ عظیم قیچی ساز موفق شد قله «اورست» را برای دومین بار و این بار بدون استفاده از کپسول اکسیژن صعود کند.

نتیجه تصویری برای قلل بالای 8 هزار متری جهان قیچی ساز

عظیم قیچی ساز ۱۳ قله بالای هشت هزار متری را بدون استفاده از کپسول اکسیژن و بدون استفاده از شرپا فتح کرده است. تنها قله باقیمانده، لهوتسه می‌باشد.

نکته مهمی که در 13 صعود موفق قیچی ساز قابل ذکر می باشد این است که قیچی ساز بر روی هر قله، تنها یک بار تلاش کرده و هر تلاش منجر به صعود موفقیت آمیز او شده است.

به‌جز اورست در سال ۱۳۸۴ (از کمپ ۴ تا قله جنوبی ۸۷۰۰ متر)، تمامی صعودهای قیچی‌ساز بدون استفاده از کپسول اکسیژن و بدون همراهی باربر ارتفاع انجام گرفته است.

قیچی ساز با فتح قله لوتسه، جزو 15 رکورددار جهان می‌شود که توانسته اند به تمامی قلل بالای 8 هزار متری جهان صعود نماید برای این کوهنورد که افتخاری برای تبریز، آذربایجان و کشور عزیزمان ایران است در صعود به قله لوتسه و کسب این افتخار آرزوی موفقیت داریم.

 

ارسال نظر