چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۵
کد خبر37605

دکتر نجفی در دیدار با گروه باستان‌شناسان آلمانی تاکید کرد؛
حمایت‌های مادی و معنوی شهرداری تبریز، پشتوانه احیای مجموعه تاریخی ربع‌رشیدی

photo_۲۰۱۷-۰۴-۱۹_۰۲-۳۲-۵۹.jpg

شهریارنیوز: دکتر نجفی با اشاره به حمایت‌های شهرداری تبریز از پروژه احیای مجموعه تاریخی ربع‌رشیدی، خاطرنشان کرد: شهرداری تبریز، با در نظر داشتن پیشینه فاخر ربع‌رشیدی، حمایت از پروژه احیای این مجموعه را مد نظر قرار داده و تمام تلاش خود را برای نجات این پروژه از دهه‌های متمادی غربت و بلاتکلیفی به کار بسته است.

به گزارش شهریار، شهردار تبریز در دیدار با رئیس و جمعی از کارشناسان موسسه باستان‌شناسی آلمان، با اشاره به این‌که به گواه تاریخ، حدود ۷۰۰ سال پیش، صدها طب‌آموز از جای‌جای جهان با فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف در این مرکز حضور داشته‌اند، گفت: مجموعه علمی و آموزشی ربع‌رشیدی، یادگار ارزنده دوره‌ای از پیشتازی علمی و فرهنگی تبریز است که از حیث گستردگی و تنوع اقدامات، به سختی می توان نظیر آن را در طول تاریخ علمی کشور یافت.

شهردار تبریز با بیان این‌که به همین منظور ۴ میلیارد تومان در ردیف برنامه‌‌وبودجه سال ۹۶ گنجانده شده است، گفت: طبق تفاهم‌نامه‌ چندجانبه‌ای که سال گذشته با اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان، دانشگاه هنر تبریز و موسسه باستان‌شناسی آلمان به امضا رسانده‌ایم، شهرداری تبریز، در هر دو حوزه مطالعات اجرایی و عملیات مرمت، با تامین زیرساخت‌های فنی، حمایت‌های مادی و معنوی خود را پشتیبان گروه‌ باستان‌سنجی  و باستان‌شناسی پروژه احیای ربع‌رشیدی خواهد ساخت.

وی تاکید کرد: ربع‌رشیدی، از افتخارات نظام علمی و آموزشی ایران است که اجرای عملیات باستان‌شناسی در آن،  از تجارب مهم گروه باستان‌شناسی آلمانی خواهد بود.

دکتر نجفی با اشاره به اهتمام ویژه شهرداری تبریز به احیای جایگاه متمدن و هویت‌مدار شهر تبریز، خاطرنشان کرد: ربع رشیدی، یادمان صلابت علمی و فرهنگی ایران در دوره ایلخانی است و انتظار داریم در موعد گردشگری تبریز ۲۰۱۸، شاهد شکوفایی بخشی از آن باشیم.

خانم دکتر ژودیت تودالسکی، رئیس موسسه باستان‌شناسی آلمان نیز در این دیدار، با ابراز خرسندی از عهده‌دار شدن عملیات باستان‌شناسی ربع‌رشیدی، گفت:  با در نظر داشتن اهمیت تاریخی و اجتماعی سایت تاریخی ربع‌رشیدی، احیای این مجموعه، یک تجربه ویژه برای گروه باستان‌شناسی آلمان خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که اولین مطالعات آکادمیک در خصوص ربع‌رشیدی، در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط یک گروه آلمانی صورت گرفته است،  اظهار داشت: شخصیت رشیدالدین فضل‌الله و ابتکار مهم او در احداث این مرکز، انگیزه‌ای است که هر باستان‌شناسی را برای فعالیت در این سایت ترغیب می‌کند؛ این پروژه، فتح بابی خواهد بود برای شناخت سایر دوره‌های تاریخی تبریز.

تودالسکی با اشاره به این‌که مراحل مطالعاتی باستان‌شناسی ربع‌رشیدی با همکاری دانشگاه هنر تبریز، در حال اجرا است، خاطرنشان کرد: با پایان مطالعات، گروه، به زودی، فعالیت باستان‌شناسی خود را با حمایت‌های شهرداری تبریز و اداره‌کل میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی، در سایت تاریخی ربع‌رشیدی  آغاز می‌کند.

مرتضی آبدار مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان نیز در این دیدار حضور داشت.

ارسال نظر