پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۸
کد خبر37625

گزارش/ به بهانه دوم اردیبهشت، روز جهانی زمین پاک
حرکت به سمت آرمان‌های ‌«زمین پاک» با اتکا بر اقدامات گسترده زیست‌محیطی شهر

holdingearth.jpg

شهریار نیوز: توجه به مقوله محیط زیست و اهمیت آن در زندگی امروز نسل بشر موضوعی است که نمی توان از آن به سادگی گذشت.

به گزارش شهریار؛ اهمیت فرهنگسازی در این مقوله در ایران  موضوعی است که باید به جد به آن پرداخت. در غیر این صورت در آینده ای نه چندان دور محیط زیستی در ایران باقی نخواهد ماند که از آن حفاظت شود.

روز جهاني زمين پاک (22 آوریل) بهانه ایست برای یاد آوری به تمام ساکنان زمین برای اینکه "زمین" را به فراموشی نسپارند.

اين روز به منظور ايجاد آگاهي جهاني و نيز سپاسگزاري از مواهب زمين و منابع و ذخاير طبيعي آن است که از سوي سازمان ملل متحد نيز هر سال طبق مراسم ويژه اي در سراسر جهان برگزار مي شود.

 

کارخانه هایی برای تبدیل زباله به انرژی

توجه به مسألـه آلودگـي زميـن يکـي از دغدغه های عمده حافظان محیط زیست است.

مسأله ميزان توليد زباله در سراسر جهان و يافتن محل دفن صحيح و بهداشتي آن از مسائل مهم بخصوص در کشورهاي در حال توسعه است.

براساس آمارها، تولید زباله در شهرهای بزرگ كشور، به ازای هر فرد ۸۵۰ كیلوگرم و درشهرهای كوچك به ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم در طول روز می رسد. هزینه تولید هر كیلو زباله دركشور ۲۰۰ ریال و سرانه خدمات شهری در ایران به ازای هر فرد ۶۰ هزارریال است.

تبریز، یکی از شهرهایی است  که  همواره با معضل تولید روزانه زباله به میزان یکهزار و 50 تن در روز مواجه است؛ که با لحاظ پسماندهای تولیدی شهرها و روستاها ی اقماری این عدد به 1200 تن می رسد و سرانه تولید زباله در شهر تبریز تبریز به ازای هر نفر 630 گرم است.

 هرچند که شهرداری، با محوریت سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز، طرح های کارآ و مفیدی همچون احداث مرکز دفن بهداشتی زباله را انجام داده، اما بازهم، نظر مدیریت شهری بر این بود که می توان این تهدید را به فرصت تبدیل کرد. بنابراین، در بررسی های مداوم، طرح احداث کارخانه زباله سوز را در تبریز، در نظر گرفت؛ طرح مزبور در دی ماه سال جاری به تصویب شورای اسلامی شهرتبریز رسید و مقرر شد با مشارکت سرمایه گذار خارجی، و سرمایه گذاری به میزان ۱۲۰۰میلیارد تومان،  برای اولین بار در تبریز اجرا شود.

با راه اندازی این کارخانه روزانه یک هزار تن زباله استفاده و 29 مگاوات در ساعت نیروی برق تولید می شود. همچنین، با احداث این کارخانه علاوه بر اینکه هزینه دفن زباله حذف می شود خروجی این کارخانه به صورت انرژی پاک و خاکستر مورد استفاده در آسفالت سازی ارزش افزوده بالایی برای شهر خواهد داشت.

آموزش شهروندی  حلقه واسطه میان شهروندان و مدیریت شهری

سكونت در شهر، تعهداتي را براي مديران شهري و تكاليفي را برای شهروندان به همراه دارد. در واقع هر مديريت شهري با تكيه بر آموزش‌هاي شهروندي، برای انتقال آموزش‌هاي شهري به مردم با هدف ارتقاي مشاركت‌هاي اجتماعي  می‌تواند به مطلوب ترین نوع مدیریت دست یابند.

شهرداری تبریز نیز با برگزاری همایش ها کارگاه ها در فرهنگسرا ها وارد مباحث فرهنگ سازی و آموزشی در سطح شهر شده و از این طریق در صدد  هدایت رفتارهای شهروندی به سمت شعارهای توسعه پایدار و سلامت شهر است.

 

احداث پیاده راه، حفظ زمین،  برای حیات شهری آینده

گشت و گزار و ورزش های همگانی و یا انفرادی در شهر از اشکال  عمده گذراندن اوقات فراغت است که پیاده راه ها می توانند بیشترین سهم را در بر آورده کردن این نیازها داشته باشند.

احداث پیاده راه های شهری می تواند حضور اجتماعی افراد در شهر را تقویت کند و با افزایش ارتباط چهره به چهره متضمن بروز حیات مدنی و هویت شهری شود.

شهرداری تبریز از سالهای گذشته برای همگامی با پیشرفت های نوین در حوزه پیاده راه سازی و قبل از افزایش  معضل ترافیک در محدوده های مرکزی و پر تردد شهر اقدام به ساخت پیاده راه کرده است که از جمله آنها میتوان به پیاده راه تربیت، ولیعصر، ابوریحان و ائل گلی اشاره کرد.

از دیگر اقدامات اساسی شهرداری تبریز در این زمینه که  نجات دهنده محدوده اصلی و مرکزی شهر تبریز از غول ترافیک خواهد بود، اجرای طرح" پروژه بزرگ پیاده راه جمهوری" است.

محدوده بازار تاریخی تبریز، به دلیل واقع شدن درمنطقه مرکزی شهر و همجواری با بسیاری از اماکن تاریخی و قدیمی، درگیر پاره ای مشکلات ترافیکی است که موجب شده شهروندان، از این مکان ها فاصله بگیرند و عملا مکانی مثل بازار تبریز که همتایی در دنیا ندارد، مهجور واقع شود. همین امر به عنوان دلیل اصلی، و عواملی دیگر، موجب شده تا شهرداری تبریز در زمینه حل معضل این محدوده به صورت جدی وارد عمل شود.

بر اساس طرح های اولیه، با احداث این پیاده راه، عبور و مرور خودروها و وسایل نقلیه باری و سواری از ابتدای خیابان دارایی تا ابتدای راسته کوچه، محدود خواهدشد و مسیر، تنها به رفت و آمد شهروندان پیاده و بدون خودرو مختص می شود. کاهش ترافیک نیز به دنبال خود، کاهش آلودگی های هوا، صوتی و بصری را موجب می گردد و در نتیجه، تبعات منفی این آلودگی ها مانند خوردگی بناها و ساختمانها و تخریب تدریجی این مکان های ارزشمند، به حداقل می رسد. همچنین،  در راستای تامین امکانات رفاهی و زیرساخت های مورد نیاز برای شهروندان کم توان و سالمندان و کودکان، در طول مسیر قطار برقی ایجاد می شود. همچنین فضاسازی مناسب با یک پیاده راه و ایجاد فضای سبزی در خور چنین منطقه ای، به همراه نصب المان های شهری و طرح های زیباسازی، در راستای هرچه کارآمدتر شدن این طرح برای شهروندان، در بدنه طرح لحاظ شده است.

 

حفظ نظام محیط زیست راهی برای تداوم حیاط زمین

انسان با توسعه ملي و پيشرفت خود، نظام محيط‌زيست را برهم زده و تأثيرات نامطلوبي بر جاي گذاشته‌است. يكي از بارزترين اين تغييرات از بین بردن فضای سبز است.

بر کسی پوشیده نیست که ما برای ادامه زندگی به گیاهان نیاز داریم. اما از نظر روانی برای بسیاری از ما،  زندگی در کنار گیاهان یک نیاز است. فضای سبز ما را به طبیعت پیوند می‌دهند، به ما یادآوری می‌کنند که بخشی از رشته در هم تنیده و پیچیده زندگی هستیم.

در همین راستا شهرداری تبریز نیز برای توسعه فضای سبز طی چند سال گذشته  اقدام به افزایش 50 هکتار به فضای سبز اطراف وادی رحمت و 400 هکتار درختکاری به مجموعه آرپادرسی، 200 هکتار درختکاری به محدوده 450 ه درصد خطوط و  درصد اتوبوس های ناوگان را در بر گرفته کتاری مجموعه عینالی و  2 هزار هکتار جنگلکاری در محور عباس میرزا(شامل 170 هزار اصله درخت مقاوم و ماندگار) کرده است که در آینده ای نه چندان دور می تواند به یکی از مهمترین عرصه های فضای سبز شهر تبریز بدل شود.

 

 

حمل و نقل پاک، اصلی ترین چالش شهرهای پر جمعیت

با رشد شتابان شهرنشینی در چند دهه اخیر، شهرها به عنوان بزرگترین مجموعه های زیستی جهان، پذیرای بیش از دو سوم جهان تا سال ۲۰۲۰ خواهند بود

  با گسترش این روند نهایتا کره زمین  به سمت تبدیل شدن به یک جهان شهر شدن می رود.

 همین امر باعث شده است در دهه های اخیر جابجایی و حمل و نقل در شهرها بویژه شهرهای پر جمعیت همواره به عنوان یکی از اصلی ترین چالش های شهری مطرح شود.

اتوبوس های درون شهری مهم ترین بخش از سیستم حمل و نقل عمومی را تشکیل می دهند.

بهبود کیفیت مسافرت،کاهش آلودگی های هوا، افزایش حجم مسافربری و کاهش هزینه از جمله مزیت های استفاده اتوبوس و حمل و نقل درون شهری برای شهروندان است.

در راستای توسعه ناوگان حمل و نقل درون شهری شهرداری تبریز99  دستگاه اتوبوس با کیفیت و استاندارد را وارد سامانه اتوبوس های تندورو کرده است.

همچنین  در بخش خصوصی تعداد 477 دستگاه اتوبوس فعال در قالب 70 خط درونشهری و حومه که 96 درصد خطوط و 82 درصد ناوگان اتوبوس رانی را در بر میگیرد.

سازمان تاکسی رانی نیز تا کنون با ثبت نام بیش  یکهزارو 500  دستگاه تاکسی فرسوده از میان 5 هزار 300 دستگاه روند تبدیل به احسن را در پیش گرفته است.

 

با گذشت ۲۵ سال از اولین جرقه مترو در تبریز، پیشرفتهای چشمگیری در این حوزه به چشم می آید که طی چندین سال گذشته بسیار محسوس تر بوده است.

با آغاز دوره مسئولیت اجرایی پنجاه و پنجمین شهردار تاریخ تبریز ، تکمیل و راه اندازی مترو به عنوان یکی از اولویت ها مطرح شد .

سال گذشته با افتتاح فاز دوم از خط یک،  قطار شهری در حال خدمت رسانی به شهروندان است و تا میدان ساعت شهروندان را به مقصد می رساند.

با ادامه این روند و افزایش ساعات مسافرگیری بزودی شاهد جابجایی روزانه بیش از ۴۰ هزار نفر در محدوده مرکزی شهر خواهیم بود که از حیث تاثیرگذاری ترافیکی و نقش اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، اتفاق بسیار مهمی در مدیریت شهر به شمار می‌رود.

اجرا این پروژه  آغازگر حرکت مهمی است برای کاهش وکنترل ترافیک شهری.

یک نفس بلند، تا زمین پاک!

2 اردیبهشت،  روز زمین پاك است و ما فقط همین یک زمین را داریم !

 

گزارش از " مینا رزمی"

 

 

ارسال نظر