چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۶
کد خبر37690

خبر/
درخواست آذربایجان برای ثبت مشترک «کمانچه»

3453456345634.jpg

شهریارنیوز: مدیرکل دفتر ثبت آثار فرهنگی و تاریخی گفت: درخواست آذربایجان برای پیوستن به پرونده ثبت‌جهانی کمانچه پذیرفته شده است.

به گزارش شهریار، فرهاد نظری گفت: پس از ارسال پرونده ثبت ملی کمانچه در فهرست میراث ناملموس توسط ایران به سازمان یونسکو، کشور آذربایجان درخواست داد چون آنها هم دارای ساز کمانچه هستند، این پرونده به‌صورت مشترک بین ایران و آذربایجان به ثبت برسد. ما هم این پیشنهاد را پذیرفتیم.

وی افزود: سال گذشته نیز آذربایجان پرونده فرهنگ پخت نان‌های نازک را تهیه کرده بود و ما درخواست پیوستن به این پرونده را داشتیم و آنها پذیرفتند. به این ترتیب باب جدیدی با کشورهای همسایه باز شده و ما هم علاقه‌مند هستیم به این پرونده‌های مشترک بپیوندیم.

نظری با اشاره به اینکه طبق اعلام یونسکو هر کشوری تنها می‌تواند در سال، یک پرونده در حوزه میراث ناملموس به ثبت برساند، گفت: پیشنهاد کشور آذربایجان یک فرصت پیش‌روی ما می‌آورد، چون پرونده‌های ثبتی مشترک، سهمیه‌ای را در یونسکو برای کشورها اشغال نمی‌کند یعنی با اعلام ضوابط جدید یونسکو، امسال می‌توانیم هم یک پرونده مستقل ثبت کنیم و هم یک پرونده مشترک. به این ترتیب سهمیه امسال ایران برای ثبت چوگان آزاد شد و ما می‌توانیم امسال پرونده چوگان را به‌صورت پرونده مستقل و ملی به نام ایران ثبت کنیم و در کنارش پرونده کمانچه را با همکاری آذربایجان به ثبت برسانیم.

ارسال نظر