چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۴
کد خبر37692

انتقال درختان مركز شهر برای احداث 2 ایستگاه مترو

metro3.jpg

شهریار نیوز: بر اساس آمار موجود، ‌تبریز یكی از فقیر‌ترین كلانشهرهای كشور از نظر وجود فضای سبز است. این شهر ۱۳۲ پارك فعال دارد كه این تعداد شامل ۴۵ پارك همسایه‌ای، ۵۲ پارك محله‌ای، ۲۵ پارك ناحیه‌ای، ۶ پارك منطقه‌ای و ۴ پارك شهری است كه سهم مركز تبریز از این تعداد كم نیز كمتر از شمار انگشتان یك دست است.

 بر اساس آمار موجود، ‌تبریز یكی از فقیر‌ترین كلانشهرهای كشور از نظر وجود فضای سبز است. این شهر ۱۳۲ پارك فعال دارد كه این تعداد شامل ۴۵ پارك همسایه‌ای، ۵۲ پارك محله‌ای، ۲۵ پارك ناحیه‌ای، ۶ پارك منطقه‌ای و ۴ پارك شهری است كه سهم مركز تبریز از این تعداد كم نیز كمتر از شمار انگشتان یك دست است. در روزهای اخیر و به دنبال شنیده شدن خبرهایی از قطع درختان و نابودی فضای سبز در مركز تبریز برای آغاز عملیات ایستگاه‌سازی خط 2 مترو تبریز، شهروندان و علاقه‌مندان محیط‌زیست و فضای سبز تبریز در تماس‌های متعددی با صدای همشهری نگرانی خود را از قلع و قمع درختان و نابودی فضای سبز در مركز تبریز ابراز داشتند. در همین زمینه «غلامرضا بخشی‌»، مدیر پروژه خط دوم قطار شهری تبریز، در گفت‌وگو با همشهری به این دغدغه شهروندان پاسخ داده است.

  • موضوع قطع درختان در محل احداث ایستگاه 2 مترو تبریز تا چه حد واقعیت دارد؟

 قطع درختان مطرح نیست بلكه عملیات انتقال در حال انجام است و در مسیر خط 2 مترو، بررسی‌های زیادی برای افزایش سازگاری پروژه با فضای سبز موجود انجام شده است. در برخی ایستگاه‌ها عملیات اجرایی به‌صورت اجتناب ناپذیری با فضای سبز موجود در آن ایستگاه تداخل داشته به همین دلیل كارشناسان با سنجش میزان موفقیت انتقال درختان (با اطلاع‌رسانی قبلی از طریق فضا‌سازی بصری) اقدام به انتقال درختان به مكان‌های پیش‌بینی شده می‌كنند.

  • این ایستگاه‌ها كدام هستند و دقیقاً در كدام نقطه تبریز قرار دارند؟

2 ایستگاه خط 2، شامل ایستگاه شماره 5 (واقع در خیابان قره آغاج (قدس)، روبه‌روی بیمارستان كلیوی) و دیگری شماره 8، روبه‌روی فرمانداری و استانداری در مسیر فضای سبز قرار گرفته و مدیریت مترو تبریز اقدام به جابه‌جایی درختان مكان‌های مذكور كرده است.

  • آیا برای این عملیات مجوزهای لازم از سوی مسئولان شهری و استانی دریافت شده است؟

با توجه به حساسیت این عملیات با رایزنی‌های انجام شده با سازمان پارك‌ها و فضای سبز شهرداری و همچنین استانداری آذربایجان‌شرقی، مدیریت شهری تبریز، كمیسیون حفظ و گسترش سازمان پارك‌های تبریز و پس از تأیید موضوع و تصویب كلیات ایستگاه‌های خط 2 قطار شهری تبریز در كمیسیون ماده 5 و ابلاغ آن با اطلاع‌رسانی قبلی به شهروندان این عملیات اجرایی شده است.

  • با توجه به احداث مترو در شهرهای دیگر كشور آیا سابقه چنین اقداماتی در این شهرها هم وجود داشته است؟

این مشكل فقط برای قطار شهری تبریز نیست، بلكه همه كلانشهرها از قبیل تهران، اصفهان، شیراز و مشهد كه سیستم قطار شهری دارند با این مشكلات مواجه‌اند. در حقیقت هیچ یك از درختان موجود در محدوده ایستگاه‌ها از بین نمی‌رود. بلكه با همكاری سازمان پارك‌ها وفضای سبز شهرداری در مكان‌های پیش‌بینی شده، كاشته می‌شود.

  • با توجه به اینكه مركز تبریز از كمبود فضای سبز رنج می‌برد، انتقال این درختان به مناطق دیگر موجب فقیر‌تر شدن مركز شهر از نظر فضای سبز می‌شود. برنامه سازمان قطار شهری در این مورد چیست؟

پس از خاتمه عملیات اجرایی ایستگاه‌ها كه بخش عمده آنها به‌صورت زیرزمینی و دفنی است، فضای بالای ایستگاه‌ها به جز ورودی‌های دسترسی مجدداً تبدیل به فضای سبز و كاشت نهال‌های ریشه كوتاه می‌شود. و با اجرای پروژه مترو نه تنها آسیبی به فضای سبز شهری وارد نمی‌شود، بلكه عملاً علاوه بر ده‌ها مزیت پروژه‌های مترو نسبت به سایر ناوگان‌های حمل‌ونقل درونشهری، میزان فضای سبز در مركز شهر نیز افزایش پیدا می‌كند.

 

ارسال نظر