دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳
کد خبر37780

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی:
زبان موسیقی پل ارتباطی بین کشور ها است

محمدپور.jpg

شهریارنیوز: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: فرآیند توسعه فرهنگ، نیازمند ایجاد آشتی بین مشارکین اهل فرهنگ و هنر است.

به گزارش شهریار، آئین اختتامیه نخستین جشنواره فراگیر موسیقی آذربایجان شرقی (جشنواره موسیقی شمس)، باحضور تنی چند از مسئولین و هنرمندان و با همکاری انجمن موسیقی آذربایجان شرقی و همچنین مشارکت آموزشگاه های موسیقی در مجتمع فرهنگی هنری 29 بهمن برگزار شد.

در این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اظهار داشت: بنای دولت و به تبع آن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت های فرهنگی و هنری و فضاهای فیزیکی را به اصحاب فرهنگ و هنر واگذار کرده است؛ چراکه دولت به توان مردم اعتقاد و عتمادی قوی دارد.

 محمدپوربا بیان اینکه اتفاقات رخ داده در دولت گذشته، شاید ده ها سال طول بکشد تا حرکت و فعالیت های فرهنگی هنری در مسیر خود هموار شوند، افزود: طی چهارسال گذشته، علی رغم اینکه دولت تلاش های زیادی در این راستا انجام داده است، موانع و شکلات و کارشکنی ها همچنان پابرجاست.

وی گفت: جشنواره موسیقی شمس از منظر ما یک اتفاق مبارک و مایه مباهات است، بنابراین لازم است که این جشنواره در سال های آتی نیز برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه احتمام عمیق دولت، گسترش نهاد های مدنی است، اذعان داشت: مردم باید در تشکل های مدنی ورود پیدا کنند و کار های فرهنگی را خودشان در دست گیرند؛ چرا که پیشرفت توسعه در گرو همین مسیر است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قرار نیست دولت متصدّی کارهای فرهنگی هنری شود و یا برای فعالیت های فرهنگی هنری برنامه ریزی داشته باشد. وظیفه دولت و حاکمیت، نظارت بر عملکرد ها و هموار کردن مسیر فرهنگ و هنر است.

محمدپور تصریح کرد: گذشته افتخار آفرین فرهنگ کشور را باید در دنیا به رخ بکشیم؛ ما با دستان خودمان دریچه های تمامی ظرفیت های فرهنگی هنری را بسته ایم، چراکه مرز های جغرافیایی نمی توانند حوزه فرهنگی هنری ما را محدود کنند؛ بنابراین نباید ظرفیت ها و پتانسیل های فرهنگی را نادیده گرفت.

وی با اشاره به اینکه جریان های فرهنگی کنترل ناپذیر است، خاطر نشان کرد: مردم نمی توانند در مقابل جریان های فرهنگی سدی ایجاد کنند؛ همچنین زبان مشترک موسیقی پل ارتباطی با سایر کشور ها است. وی اذعان داشت: تعریف فرآیند توسعه فرهنگ، نیازمند ایجاد آشتی ها بین مشارکین اهل فرهنگ و هنر است؛ اغلب آسیب هایی که به جریان های فرهنگی هنری زده می شود، بیشتر توسط خود انجمن ها و مجموعه ها صورت می گیرد.

دبیر نخستین جشنواره فراگیر موسیقی آذربایجان شرقی با بیان اینکه برای اولین بار در کشور، بخش خصوصی برای برگزاری جشنواره ی موسیقی با این گستردگی اقدام کرده است گفت: مهمترین ویژگی این جشنواره در این است که پنج ژانر موسیقی کلاسیک، آذربایجانی، موسیقی دستگاهی ایرانی، عاشیقلار و موسیقی روز را شامل می شود.

یعقوب صدیق جمال اظهار داشت: ما سعی داشتیم تا جشنواره موسیقی شمس با همه جشنواره های دولتی و رسمی متفاوت باشد تا فضایی برای پیگیری هنردوستان و هنرجویان باشد.

وی افزود: بیش از 500 نفر هنرمند موسیقی در این جشنواره شرکت و رقابت داشتند.

ارسال نظر