سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴
کد خبر37806

کرم ها، انقلابی در مدیریت پسماندهای پلاستیکی

wax-worm-01-889x534.jpg

شهریارنیوز: مواد پلی اتیلنی جزء اصلی بسیاری از مواد پلاستیکی مانند ظروف سبک و کیسه های پلاستیکی مخصوص خرید و حمل و نقل هستند که استفاده بدون وقفه از آنها، یکی از بزرگترین چالش های مدیریت پسماند را بوجود آورده است.

به گزارش شهریار؛ اخیرا دانشمندان اسپانیایی دریافته اند که نوعی کرم مومی( کاترپیلار خاصی که از موم های موجود در کندوهای زنبورعسل تغذیه می کنند) وجود دارند که قادر هستند پلاستیک های پلی اتیلنی را بلیعده و هضم کنند و آنها را تبدیل به نوعی از مواد الکلی مورد استفاده در ترکیب ضد یخ کنند.

 

 

آقای فدریکا برتوچینی ، دانشمند موسسه دارویی و بیوتکنولوژی کانتابریای اسپانیا، به صورت کاملا اتفاقی برای اولین بار از این توانایی منحصربفرد این نوع از کرم ها پرده برداشت.این کار موقعی انجام پذیرفت که او سعی داشت یک کرم مومی را از داخل یکی از کندوهای عسل تحت مطالعه اش پاکسازی کند. او کرم بیرون آورده شده را در یک کیسه پلاستیکی معمولی گذاشته وسر کیسه را بست. بعد از دو روز موقعی که قصد برداشتن این کیسه و انداختنن در سطل زباله را داشت با کمال تعجب دید قسمتی از کیسه دریده شده و کرم فرار کرده است.

 

کنجکاوی حاصل از این مشاهده ساده، او را به مطالعه بیشتر در این زمینه وا داشت که در نتیجه، متوجه شد که 100 عدد از این کرم ها قادر هستند در مدت 40 دقیقه کل یک کیسه پلاستیکی را بخورند. در ابتدا او گمان کرد که این کرم ها تنها قادر هستند کیسه ها را جویده و خرد کنند، اما بعدها قدم تهوع آور بعدی را چنین برداشت که این کرم ها را له کرده و آنها را بصورت مواد خمیری ژله ای چسبناک در آورد و در مجاورت پلاستیک ها قرار داد.

نتایج بعدی واقعا شگفت انگیز بودند، بدین صورت که تماس کیسه های پلاستیکی با این مواد چسبناک به مدت 14 ساعت توانست 13% این مواد پلاستیکی را حل کرده و تبدیل به الکلی به نام پلی گلیکول نماید که ماده اصلی مورد استفاده در ترکیب ضد یخ می باشد. این مشاهده معنای دیگری هم داشت: برای تبدیل مواد پلی اتیلنی به اتیلن گلیکول نیازی به وجود کرم های زنده در محل عملیات نیست و تنها کافیست آنزیم موجود در سیستم هاضمه این کرم ها که طبیعتا در ترکیب مواد چسبناک حاصل از آنها نیز موجود هستند شناسایی و مورد استفاده قرار گیرند ، چرا که کل این فرایند بواسطه وجود این آنزیم ها عملی می شود.

 

در حال حاضر طبیعت و البته محل های دفع زباله پر از مواد پلاستیکی پلی اتیلنی هستند که بطور طبیعی 100 الی 400 سال طول می کشد که در محیط زیست تخریب شوند. طبیعی است که کشف این آنزیم ها، صنعتی سازی و تجاری سازی آنها می تواند این فرایند طبیعی طولانی مدت را در سریعترن زمان ممکن انجام داده و با تبدیل این پسماندها به الکل های مفید کمک شایانی به مدیریت پسماند کنند.

تحقیق و ترجمه: رضا عالش زاده

منابع:

http://inhabitat.com/plastic-eating-caterpillar-could-revolutionize-waste-treatment/

https://en.wikipedia.org/wiki/Polyethylene

 

ارسال نظر