یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹
کد خبر37905

در آیین تجلیل از برگزیدگان سیزدهمین جشنواره بین المللی کاریکاتور در تبریز؛
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: زبان هنر، زبان نقد است

757372_403.jpg

شهریارنیوز: هنرمند با اثر خود درد مردم را بیان می کنند، کاریکاتور زبان دوم مردم ایران است، هنرمندان نقد خود را با نشاندن بر قلم به گوش همه می رسانند.

به گزارش شهریار به نقل از نصر، بعد از ظهر دیروز، آیین تجلیل از برگزیدگان سیزدهمین جشنواره بین المللی کاریکاتور  اقتصاد مقاومتی در تبریز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور برگزار شد، "رضا صالحی امیری" در ابتدای سخنان خود نقش پر رنگ آذربایجان در سیر رشد  فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: ایران آزادی، دموکراسی، چاپ، نشر، اخلاق، فرهنگ و... را از اقلیم آذربایجان و تاریخ فراموش نشدنی آن کسب کرده، ایران زنده است، چون آذربایجان زنده است.

صالحی امیری با تاکید بر سابقه بی مانند مردان شجاع و غیور این خطه در آزادی بیان و افکار خود، اظهار کرد: تاریخ ایران همیشه شاهد گام های بزرگ و استواری بوده که توسط بزرگان رسانه، چاپ و نشر  این منطقه برای نخستین بار در کشور، برداشته اند.

وی با اشاره به موضوع سیزدهمین جشنواره کاریکاتور با عنوان اقتصاد مقاومتی، تشریح کرد: معتقدم اقتصاد مقاومتی در ایران شکل نخواهد گرفت، مگر با ایجاد گفتمان‌ فرهنگی در بین جامعه که لازمه آن درونی سازی باوری جمعی در این رابطه است؛ آموزش از ابتدای دوران تحصیل یکی از مهم ترین اقداماتی است که می توان در باورسازی اقتصاد مقاومتی در جامعه به آن پرداخت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور در ادامه بیان کرد: اگر بنا بر شکل گیری اقتصاد مقاومتی در جامعه است، الزاماً باید در ابتدا گفتمان در بستر آن شکل بگیرد و به عنوان یک نسخه‌ی شفابخش، تبدیل به یک نیاز جمعی شود؛ در چنین شرایطی است که صرفا مسئولان از آن سخن نمی گویند بلکه این مردم هستند که آن را مطرح می کنند.

وی با تاکید بر اینکه دولت همه منتقدان را به رسمیت شناخته و به آنان ارج می‌دهد، اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید قدم های موثری در حوزه ی فرهنگ و هنر برداشته‌ایم و معتقدیم بستر کار فرهنگی باید در ثبات و آرامش باشد.

صالحی امیری با اشاره به اینکه، کاریکاتوریست‌ها باید به عنوان نقادان صادق شناخته شوند، بیان کرد: هنرمندان در دولت تدبیر و امید، از کرامت بالایی برخوردارند؛ این کرامت با شعار، فریب و با تبلیغ میسر نمی‌شود، باید در عمل شرایطی را فراهم کرد که یک هنرمند احساس امنیت کند.

وی افزود: در جامعه‌ای که فکر، قلم و بیان آزادی ندارد، آن جامعه رنگ توسعه را بخود نخواهد دید، از این منظر باید امنیت را در حوزه‌ی فرهنگ و هنر تامین کنیم و بدانیم که زبان هنر، زبان نقد است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به معیشت و دغدغه‌های زیستی هنرمندان را یکی از موارد تاثیرگذار دانست و گفت: در این راستا نیز تلاش های لازم را کرده و خواهیم کرد، همان طور که در این دولت شاهد بیمه شدن بیش از ۳۰ هزار نفر از هنرمندان، بوده ایم.

وی با بیان اینکه جوان نیاز به نشاط دارد، متذکر شد: در سال ۹۲ فروش فیلم سینما کشور برابر با ۲۶ میلیارد بود که این میزان در سال ۹۵ برابر ۱۷۷ میلیارد شده و سینمای ایران از مرزها عبور کرده و به جشنواره های فرامرزی مانند، اسکار رسیده است.

صالحی امیری افزود: تعداد سالن‌های سینما نیز از ۳۲۰ سالن در سال ۹۲ به ۴۸۰ سالن در ۹۵ رسیده و در سال ۹۶ شاهد افزایش یک صد سالن به ظرفیت سینمایی کشور خواهیم بود.

وی گفت: در سال ۹۱ بیش از ۶۲ هزار عنوان کتاب چاپ شده بود که این میزان در سال ۹۵ به بیش از ۸۸ هزار عنوان رسیده و هر سال شش هزار عنوان بیشتر چاپ شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ارتقا سطح کمی عناوین مطبوعاتی و رسانه در دولت تدبیر و امید، افزود : در رسانه و مطبوعات کل مجوزهای صادره پس از انقلاب ۱۳ هزار و ۶۰۰ عنوان بوده که سهم دولت یازدهم از این میزان، شش هزار و ۴۲۰ عنوان است؛ آیین‌نامه‌ی جریان آزاد اطلاعات نیز در دولت تدوین شده و به رسمیت شناخته شد.

رضا صالح امیری در سخنان خود با تاکید بر اینکه توسعه‌ بدون توجه به دین ناممکن است، خاطرنشان کرد: هفت هزار کانون فرهنگی با التزام بر قوانین دینی و مذهبی کشور در دوران خدمت این دولت ایجاد شده و این نشان از آن است که دولت به فرهنگ و هنر باور درونی دارد.

ارسال نظر