سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲
کد خبر37959

معاون اداره کل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز:
هر ایرانی 150 هزار تومان ماهیانه از قاچاق کالا به کشور ضرر می بیند

شهریارنیوز: معاون اداره کل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه سال گذشته حجم قاچاق کالا به کشور حدود 12.6 میلیارد دلار بوده، گفت: این حجم کالای قاچاق سال گذشته نسبت به سال 92 ،پنجاه درصد کاهش داشته و هر ایرانی 100 تا 150 هزار تومان ماهیانه از قاچاق کالا خسارت می‌بیند.

به گزارش شهریار به نقل از فارس، حامد ماه‌زاده ظهر در نشست کمیته  فرهنگی ستاد مبارزه با کالا و ارز استان آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بحث قاچاق نزدیک به 80 سال است که در کشور موضوعیت پیداکرده و در دوره‌های مختلف شدت و ضعف داشته است، اظهار داشت: با توجه به این مسائل در سال 81 براساس فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل ستادی نزدیک به بالاترین دستگاه اجرایی کشور در راستای مبارزه با قاچاق کالا، ستاد مبارزه با قاچاق کالا در کشور تشکیل شد که در ادامه  این روند در سال 92 موفق شدیم قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه دلیل اصلی قاچاق تنها یکی مسئله خاص نبوده و همه عوامل دخیل هستند اما ماهیتش یک ماهیت اقتصادی است، گفت: با توجه به این مسئله ظرفیت همه‌جانبه فیزیکی با قاچاق کالا به لحاظ ظرفیتی امکان ندارد، البته در گذشته بیشتر به‌ عنوان یک مسئله نظامی و انتظامی دانسته می‌شد، هر چند لازم است اما غلبه این نگاه باعث می‌شود که ابعاد دیگری دیده نشود.

معاون اداره کل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: متأسفانه خلاءهای قانونی قبل از سال 92 باعث شده بود دستگاه‌ها به‌صورت سلیقه‌ای با پدیده قاچاق عمل کنند، اما با تصویب قانون قاچاق کالا و ارز در سال 92 این مسئله رفع شد.

وی بابیان اینکه قاچاق کالا در بحث امنیتی ملی از جمله امنیت اقتصادی، تجارت خارجی، فرهنگی و اجتماعی، زیستی تأثیر گزار است، گفت: در حوزه اقتصادی موجب بدون اثر کردن نظام برنامه‌ریزی، تضعیف توان تولید ملی، کاهش درآمدهای ملی، کاهش شفافیت اقتصادی، افزایش فرار سرمایه می‌شود.

ماه‌زاده ادامه داد: همچنین در حوزه‌های دیگر موجب افزایش حجم قاچاق نسبت به تجارت فرامرزی، اخلال در سیاست‌های تجاری، کاهش حجم تجارت قانونی، کاهش شفافیت مبادلات تجاری، کاهش انگیزه فعالان تجاری و ترویج مصرف‌گرایی، تضعیف فرهنگ کار، تغییر در سبک زندگی و افزایش شکاف طبقاتی می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال گذشته حجم قاچاق کالا به کشور حدود 12.6 میلیارد دلار بوده، گفت: ابن حجم کالای قاچاق در سال گذشته نسبت به سال 92 50 درصد کاهش داشته و اینکه هر ایرانی یکصد تا 150 هزار تومان  ماهیانه از قاچاق کالا خسارت می‌بیند.

معاون اداره کل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بابیان اینکه حجم کالای قاچاق در سال‌های 84 به 6 میلیارد دلار در سال 87 به 19.2 و در سال 92 به 25 میلیارد دلار و در سال 93 به 19.8 میلیارد دلار و در سال 94 به 15.5 میلیارد دلار و در سال 95 به 12.6 میلیارد دلار رسیده است، افزود: علت وجود آمارهای متفاوت در سال‌های مختلف به این دلیل بوده که تا سال 93 روش‌های سلیقه‌ای در بحث برآورد حجم مبادلات قاچاق پیش‌گرفته می‌شد اما پس از استانداردسازی نحوه محاسبه آمار، موجب شد تا آمارها براساس اسناد و مستندات موجود برآورد شود.

وی ادامه داد: در طی سال‌های گذشته بیشترین کالای قاچاق خروجی در کشور مربوط به قاچاق سوخت بوده است که البته با توجه به ساماندهی شبکه پخش سوخت در کشور این میزان بسیار کاهش‌یافته است.

ماه‌زاده در ادامه با اشاره به موضوع پویش خرید کالای داخلی در حوزه کیف و کفش بازار تبریز، در سال‌جاری گفت: اینکه امروز آذربایجان‌شرقی با توجه به آغاز پویش خرید و فروش تولید داخلی در حوزه کیف و کفش در تبریز عنوان و به خوبی عمل شده، می‌تواند پایگاه  و مبدأ یک حرکت عمومی در کشور باشد.

ارسال نظر