دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
کد خبر38102

عمران و آبادانی شهر در گرو انتخاب افراد اصلح

1396010313095476310362664.jpg

شهریارنیوز: کاندیداهای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا ماه‌ها قبل از انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، با حضور در نشست‌ها و جلسات خانگی، حضور در مجالس ترحیم و ارسال پیامک‌های تبریک در مناسبت‌های مختلف به مخاطبان به اصطلاح تنور انتخابات را از ماه‌ها قبل روشن کرده بودند.

هر روز که جلو می‌رویم  یک گام به دوازدهمین دوره  انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شهر و شوراهای اسلامی در کشور نزدیک می‌شویم و در این میان، این رسالت بر عهده رسانه‌ها و نخبگان جامعه است که نسبت به ایجاد حساسیت در بین مردم در خصوص شرکت در انتخابات و مخصوصا انتخابات شوراها اقدام کنند و جامعه را به این مهم رهنمون سازند.

بنابراین رسانه‌ها با جهت دهی به افکار عمومی باید سعی کنند یک نوع شناخت بر اساس ظرفیت‌ها، توانایی‌ها و شناخت از معیارهای  اصلی و اصولی نامزدهای انتخاباتی ارائه دهند تا عموم مردم نیز بر این اساس بتوانند  افراد شایسته و دارای تخصص در امور شهری را انتخاب کنند و راهی شورا کنند چون شورا و اعضای آن می‌توانند طی چهار سال زمینه توسعه یک شهر را فراهم کنند یا شهر را در همان حالتی که تحویل گرفته‌اند، نگه دارند.

کاندیداهای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا ماه‌ها  قبل از انتخابات  شوراهای اسلامی شهر و روستا، با حضور در نشست‌ها و جلسات  خانگی، حضور در مجالس ترحیم و ارسال پیامک‌های تبریک در مناسبت‌های مختلف  به مخاطبان به اصطلاح تنور انتخابات را از ماه‌ها قبل روشن کرده بودند.

افرادی که  برای حضور در شورای اسلامی روستا در سراسر استان نامزد شده‌اند باید در نظر داشته باشند آذربایجان‌شرقی بسترساز توسعه، عمران و آبادانی است و افرادی که خود را برای تصاحب کرسی شورا آماده می‌کنند باید با اتکا به برخی اصول از ایجاد دعواها، تنش‌ها و حیف و میل کردن امکانات دولتی و خصوصی پرهیز کرده و خود را برای خدمت‌رسانی به مردم خونگرم و همیشه در صحنه استان آماده کنند.

باید توجه داشته باشیم برای داشتن شهر و روستایی آباد به سمت تخصص‌گرایی و استفاده از نخبگان شهری حرکت کنیم و افرادی خود را برای حضور در شورا لایق و شایسته بدانند که دارای تجربه و تحصیلات مرتبط با مدیریت شهری، عمران، زیباسازی، جغرافیای شهری و در حالت کلی افرادی باشند که مهارت ساختن و آباد کردن شهر و روستای خود را داشته باشند.

بدیهی است که توسعه و پیشرفت را جز با طبقه آگاه و بیدار هر شهر نمی‌توان تحقق بخشید.

چهارمین دوره انتخابات  شورای شهر تبریز  طی این دوره کارنامه خوبی نداشته است چراکه پرونده‌های اختلاس و ارتشاء برخی از افراد شورای چهارم تبریز کارنامه درخشانی از شورای شهر تبریز از خود به یادگار نگذاشت و وضعیت شورای چهارم تبریز نقل محافل و مجالس است.

با دختر جوانی سر صحبت را میگشایم وی با نارضایتی می گوید: متاسفانه شاهد اتفاقات ناگواری در شورای اسلامی شهر تبریز و برخی شهرهای دیگر بودیم.

این موضوع بسیاری از شهروندان را نسبت به انتخابات شورا دلسرد کرد اما همه ما میدانیم که نباید همه را با یک چوب برانیم.

 

او تعداد بالای اعضا شورا را یکی از  عوامل اصلی این اتفاق عنوان کرده می گوید: شاید اگر نهادهای نظارتی با وضع قوانین سخت گیرانه تر همچون انتخابات ریاست جمهوری را اعمال می کردند و فیلترهای بیشتری برای کاندیداها در نظر می گرفتند کمتر شاهد این اتفاقات بودیم.

 

محمد دلجو یکی دیگر از شهروندان است که دل خوشی از شورای شهر ندارد.
وی می گوید: اتفاقات اخیر باعث شد تا مردم انتخابات شورا را جدی بگیرند و در انتخاب خود هوشیارنه تر عمل کنند.

این شهروند ادامه می دهد:  شاید اگر انتخابات شورا از یک انتخابات قوم و خویشی خارج شده و مردم سعی در انتخاب فرد اصلح و دلسوز برای شهرمان بکنند دیگر شاهد اتفاقاتی از این دست نشویم.

وی اضافه کرد: متاسفانه حتی مثلا در اتحادیه قصابان تبریز هم برای عضویت   امتحان ورودی میگیرد ! اما در خصوص شورای شهر چنین قانونی وجود ندارد

حبیب صلاحی نیز با اشاره به وضعیت نامتعارف پوستر برخی از کاندیداها اظهارداشت: این قبیل حرکات و رفتارهای ناهنجار تنها و تنها نشان از دست کم گرفتن و یا تحقیر میزان علم افراد نسبت به انتخابات را دارد.

وی ادامه داد: مردم میدانند رای دادن به چهره  بزک کرده کاندیداها دردی را دوا نخواهد کرد و این یعنی تکرار آنچه در گذشته تجربه کرده اسم.

صلاحی نبود حتی یک برنامه در میان تمام پوسترها و سوابق کاندیداها تاکید کرد: متاسفانه حتی یک برنامه کارآمد و مطلوب در میان خیل بزرگ تبلیغات وجود ندارد.

 

شورا در کشور ما به بلوغ نرسیده

یکی دیگر از شهروندانی که در یکی از پارک‌ها با هم صحبت می‌کردیم یک آقای بازنشسته بود که به قول خودش یک فرد دنیا دیده بود.

او می‌گوید: شورا در کشور ما یک نوزاد نارس است و آن چنان که باید به بلوغ نرسیده است حتی خیلی از مردم و حتی برخی از افرادی که عضو شورا هستند از قانون شورا اطلاع کافی ندارند.

این شهروند تبریزی اظهار داشت: وظایف شوراها و اهمیت شرکت در انتخابات شورا باید برای مردم به وضوح و روشنی تبیین شود و حتی افرادی که در مقطعی از زمان در شورا اختلاس کرده یا رشوه می‌گیرند باید در کمترین زمان از شورا کنار گذاشته شوند تا مردم مطمئن شوند که ابزار نظارتی بر عملکرد اعضای شورا در حد بسیار قوی عمل می‌کند تا آنها نیز از حدود اختیارات خود تعدی نکنند.

سیده محبوبه موسوی  جامعه شناس فرهنگی  در خصوص رفتارهای انسانی در مورد انتخابات می‌گوید: با توجه به این که در کشور ما فراوانی اقوام، قومیت‌ها و طایفه‌ها زیاد است به نظر می‌رسد شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در شهرهایی که قومیت‌ها و طایفه‌های زیادی دارند بر اساس نسبت های فامیلی صورت می‌گیرد.

وی افزود: از آن جایی که در طوایف مختلف رقابت‌های شدیدی  برای پیروزی در یک موضوع خاص وجود دارد بنابراین  انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا نیز از این قاعده استثنا نیست.

جامعه شناس فرهنگی ادامه داد: در حوزه علوم انسانی رفتارهای افراد قابل پیش‌بینی نیست چرا که آنها تحت تاثیر عوامل مختلف رفتارهای متفاوتی از خود بروز می‌دهند مثلا افرادی که تا روزهای آخر و نزدیک به انتخابات قصد شرکت در انتخابات را نداشتند اما در همان لحظات آخر با شنیدن یک حرف،  یک تبلیغ یا توصیه یک دوست و آشنا تصمیم می‌گیرند در پای صندوق‌های رای حاضر شوند.

وی خاطرنشان کرد: البته انگیزه‌های افراد از رای دادن و شرکت در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا متفاوت است و مطمئنا یکی از انگیزه‌های آنان  شرکت در مشارکت شهری و تصمیم‌گیری برای انتخاب افرادی است که بتوانند در عمران و آبادانی شهر سهیم باشند.

از آنجا که محدودیت خاصی برای ثبت نام در انتخابات شورا وجود ندارد بنابراین همه افرادی که دارای سواد خواندن و نوشتن باشند می‌توانند در انتخابات ثبت نام کنند و این موضوع باعث می‌شود سیل افرادی که هیچ تحصیلات مرتبطی با شورا و مدیریت شهری ندارند با حضور در فرمانداری برای انتخابات ثبت‌نام کنند و این موضوع نیز باعث ثبت‌نام‌های بی‌رویه شده و روند انتخابات را کند می‌کند.
علاوه بر مسائل مطروحه برخی از مسائل دیگر شهر نیز نباید از دید شورای منتخب آینده پنهان بماند، توجه به نظافت عمومی شهر ، توجه به وضعیت آسفالت خیابان‌ها و محلات مختلف شهر، تلاش برای توسعه، عمران و آبادانی شهر، اتمام پروژه‌های نیمه تمام  و ده‌ها خواسته دیگر که مردم  استان انتظار دارند منتخبان شورای اسلامی شهر نه تنها در راستای حل آنها قدم بردارند، بلکه آنها را جزو وظایف ذاتی و محوله خود بدانند و قطعاً این تحقق نخواهد یافت مگر با انتخاب افراد شایسته از بین کاندیدای ثبت نام کرده و استفاده از مشاوران خبره در مسائل شهری، عمران و آبادانی.

 

ارسال نظر