چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۸
کد خبر38132

سعیدی در آستانه روز جهانی موزه:
مردم با تنوع‌ موزه‌های کشور آشنا نیستند/ ضعف اطلاع‌رسانی در معرفی میراث فرهنگی

سعیدی.jpg

شهریارنیوز: عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اعتقاد دارد در معرفی موزه‌ها به مردم حوزه با ضعف اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی مواجه هستیم از این رو رسانه‌های جمعی خصوصا رسانه ملی باید میراث فرهنگی را به مردم معرفی کنند.

به گزارش شهریار به نقل از فارس، محمداسماعیل سعیدی با اشاره به اینکه متاسفانه امروزه موزه‌ها با ترافیک تردد بازدیدکننده مواجه نیستند که این وضعیت اصلا به نفع حوزه میراث فرهنگی کشورمان نیست، اظهار داشت: باید مردم را برای بازدید از آثار و میراث باقی مانده از گذشتگان که به عبارتی هویت ایران کهن است تشویق کرد لذا باید در این راه راهبردهای مشخصی تدوین شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای افزایش بازدید از موزه‌های کشور نیاز به فرهنگ‌سازی است، افزود: از این رو یکی از بهترین راهکارهای فرهنگ‌سازی توجه به آثار و اشیاء تاریخی موزه‌ها در کتب درسی است تا آینده سازان ایران با هویت ملی خودشان آشنا شوند، متاسفانه آنقدر که از موزه لوور پاریس در کتب درسی مطالب و عکس مطرح شده از موزه‌های داخلی مطلبی ذکر نشده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه متاسفانه بسیاری از عموم مردم با تنوع‌ موزه‌های کشور آشنا نیستند و حتی نمی‌دانند در محل سکونت‌شان گنجینه‌ای از آثار تاریخی وجود دارد، ادامه داد: بنابراین باید اذعان کرد که نتوانسته‌ایم موزه‌ها را به مردم معرفی کنیم و در این حوزه با ضعف اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی مواجه هستیم، از این رو رسانه‌های جمعی خصوصا رسانه ملی باید میراث فرهنگی را به مردم معرفی کنند تا شوق دیدن آثار تاریخی در بین مردم بوجود بیاید.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه نحوه مدیریت موزه‌ها نیز از دیگر علل عدم رغبت بازدیدکنندگان از آثار تاریخی است، تصریح کرد: در بسیاری از موزه‌ها راهنمایان وقت کافی را برای علاقه‌مندان صرف نمی‌کنند و توضیحات لازم را ارائه نمی‌دهند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته نباید فراموش کرد تا زمانی‌که موزه‌ها بر اساس ساعت اداری مدیریت شوند نمی‌توان شاهد افزایش بازدیدکنندگان بود زیرا افراد بخشی از روز را مشغول به فعالیت و کار هستند و بعد از زمان کاری دیگر موزه‌ای باز نیست که بتوان از آن بازدید کرد.

ارسال نظر