چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۵
کد خبر38148

مدیرمخابرات منطقه آذربایجان‌شرقی:
خدمات اینترنت بر بستر فیبر نوری در کل سطح شهر تبریز آغاز شد

113562.jpg

شهریارنیوز: مدیرمخابرات منطقه آذربایجان‌شرقی گفت: واگذاری خدمات اینترنت بر بستر فیبرنوری برای منازل، بنگاه های اقتصادی و ادارات با نام تجاری تانوما در سطح شهر تبریز آغاز شد .

به گزارش شهریار به نقل از ایسنا، یوسف شکوری در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با اشاره به ۲۷ اردیبهشت ماه روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی، اظهار کرد: شعار امسال این روز که از سوی اتحادیه جهانی مخابرات انتخاب شده، "داده‌های بزرگ برای تاثیري بزرگ" است که می توان با داده های  بزرگ فرصت های تبدیل مقادیر بی سابقه داده را به اطلاعات مورد نیاز برای  حرکت در مسیر توسعه و پیشرفت را فراهم کرد . 

در راستای دولت الکترونیک و توسعه دسترسی مردم به خدمات اینترنت پرسرعت و انتقال داده‌های بزرگ، شرکت مخابرات ایران توسعه شبکه فیبر نوری تا منازل، دستگاه‌های اجرایی و بنگاه‌های اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده و در این راستا در سال گذشته تعداد 55 هزار پورت در سطح شهر تبریز برای دسترسی به فیبر نوری ظرفیت سازی شده است . 

شکوری اعلام کرد: بر اساس برنامه امسال تلاش می‌کنیم ظرفیت فیبرنوری، دسترسی تا منازل را تا 120 هزار پورت ارتقاء داده و همچنین در دیگر شهرهای بزرگ استان نیز در زمینه دسترسی مردم به بستر فیبرنوری ظرفیت‌سازی کنیم. 

وی با بیان اینکه نام تجاری این سرویس «تانوما» است، خاطرنشان کرد: متقاضیان محترم می‌توانند با مراجعه به پورتال شرکت مخابرات ایران،  شماره تلفن خود را وارد کرده اگر برای آن‌ها بسترسازی شده باشد اقدام به ثبت نام کنند و سرویس مورد نظرشان دایر خواهد شد . 

وی در رابطه با هزینه سرویس تانوما، گفت: هزنیه واگذاری این سرویس مثل  اینترنت پرسرعت، می باشد و هزینه تبدیل کابل مسی به فیبرنوری تا درب منزل بر عهده مخابرات بوده و تنها هزینه سیم کشی فیبر داخل ساختمان و خرید مودم مخصوص بر عهده متقاضی می باشد . 

وی با اشاره به مصوبه اخیر سازمان تنظیم مقررات در خصوص تفکیک اینترنت داخلی از بین الملل هم گفت: بر اساس این مصوبه، هزینه اینترنت داخلی و بین الملل از هم  تفکیک شده و  قیمت اینترنت داخلی نصف قیمت اینترنت بین المللی می‌شود که خوشبختانه با تلاش‌های همکاران مخابرات، این مصوبه در استان ما  به مرحله اجرا رسیده است . 

مدیرمخابرات منطقه آذربایجان‌شرقی در ادامه ضمن اشاره به عملکرد مخابرات استان در بخش های مختلف خصوصاً ایجاد بسترهای لازم برای خدمات اینترنت، گفت: هم اکنون 533 مرکز مخابراتی ، 482 روستا و 62 شهر به اینترنت پرسرعت مخابرات تجهیز شده‌اند که با فراهم کردن امکانات و ارائه سرویس در مراکز فوق در طی سه سال گذشته 210 هزار مشترک به مشتریان اینترنت پرسرعت اضافه شده و رشد 151 درصدی داشته است؛ همچنین پهنای باند اینترنت استان از 1705 مگابیت بر ثانیه در سال 92 به  12000 مگابیت برثانیه رسیده که رشد 604 درصدی را نشان می دهد . 

وی ادامه داد: در بخش تلفن همراه، در سال گذشته 790 سایت نسل سوم و چهارم تلفن همراه در سطح استان نصب و راه اندازی شد که هم اکنون مشترکین محترم در کلیه شهرهای استان از خدمات اینترنت پر سرعت همراه اول بهره مند هستند . 

شکوری با اشاره به رویداد تبریز 2018  تاکید کرد: ایجاد چتر وای فای در پارک‌ها، مجتمع‌های تجاری، فرهنگی و گردشگری و ... از برنامه‌های این منطقه بوده و قبل از فرا رسیدن سال 2018 اجرایی می کنیم . 

مدیر مخابرات منطقه آذربایجان‌شرقی از ایجاد یک امکان جدید در تلفن‌های همگانی نیز خبر داد و گفت: این امکان پیش از این در پادگان‌ها و زندان‌های استان پیاده‌سازی شده که بر اساس آن دیگر نیازی به استفاده از کارت تلفن نخواهد بود و با استفاده از آن،  امکان شارژ مجدد کارت‌های تلفن ایجاد  ودیگر مشکل کمبود کارت تلفن همگانی نخواهیم داشت.

ارسال نظر