جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴
کد خبر38162

آغاز فرایند رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری و شورای‌شهر در تبریز همزمان با سراسر کشور

انتخابات.jpg

شهریارنیوز: همزمان با سراسر کشور، رأی گیری برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در آذربایجان‌شرقی آغاز شد.

به گزارش شهریار، با آغاز رأی‌گیری از ساعت ۸ صبح امروز - جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه - مردم آذربایجان‌شرقی نیز برای ثبت برگ زرینی در تاریخ این مرز و بوم و تحقق مردم سالاری دینی؛ همچون سال‌های قبل پرشور و با شکوه پای صندوق‌های رأی حاضر می‌شوند. 

سعید شبستری، رئیس ستاد انتخابات آذربایجان‌شرقی تعداد واجدین شرایط رأی دادن در استان را دو میلیون و ۹۵۵ هزار و ۳۳۲ نفر اعلام کرده است که از این بین حدود ۶۶ هزار نفر رأی اولی می‌باشند. 

وی همچنین تعداد شعبات اخذ رأی در استان برای انتخابات ریاست جمهوری را سه هزار و ۲۴۱ شعبه اعلام کرده است که از این تعداد نیز دو هزار ۵۲۵ صندوق مربوط به شعب ثابت و ۷۱۶ صندوق دیگر مربوط به شعب سیار است. برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر استان نیز سه هزار و ۶۳۷ شعبه درنظر گرفته شده است. 

در این دوره، انتخابات الکترونیکی در شش شهر اهر، مرند، میانه، مراغه، بناب و شهر جدید سهند  برگزار می‌شود که مجموع تعداد شعب این بخش نیز ۳۵۹ شعبه است. 

همچنین انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در دو حوزه انتخابیه اهر- هریس و مراغه- عجب شیر برگزار می‌شود که تعداد شعبات اخذ رأی در دو حوزه انتخابیه اهر و هریس برای انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی، ۵۲۲ شعبه است. از این تعداد، ۱۴۵ شعبه در اهر، ۱۰۰ شعبه در هریس، ۲۰۱ شعبه در مراغه و ۷۶ شعبه در عجب شیر در نظر گرفته شده است. بر اساس آخرین آمار نیز، ۱۵ کاندیدا در حوزه انتخابیه اهر - هریس و ۲۳ نفر در حوزه انتخابیه مراغه - عجب شیر به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. 

در روند برگزاری انتخابات، بیش از ۶۰ هزار نفر در سراسر استان، دخیل هستند که شامل هیأت‌های اجرأیی، هیأت‌های نظارت، بازرسین و ... می‌شود. 

شایان ذکر است، ۱۴ هزار و ۳۵ نفر در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاها در استان نام‌نویسی کردند که از این تعداد دو هزار و ۵۷۵ نفر، تایید و ۲۷۷ نفر رد صلاحیت شدند و ۷۷۶ نفر نیز در مجموع از رقابت‌های انتخاباتی انصراف دادند، در برخی روستاها نیز به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد داوطلبان، ۴۰۷ کاندیدا نتوانستند به رقابت انتخاباتی بپردازند.

ارسال نظر