چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱
کد خبر38725

رسانه ها همیار شهر/
اطلاع رسانی درست لازمه پیشبرد اهداف مدیریت شهری

dc190b0178e876beec055297404b979b-610x413.jpg

شهریار نیوز: رسانه در هر شهر و جامعه ای از اهمیت فراوانی برخوردار است و ابزار قدرتمندی برای شکل دادن به اذهان عمومی و جریان سازی در سطح اجتماع به نفع دیدگاه های مطلوب خود است.

این جریان سازی ها  گاهی به سمت اهداف مثبت و توسعه ای و گاهی در جهت های منفی  تنها برای دلسرد کردن ، ایجاد حس ناامنی و بی اعتمادی در میان مردم شکل میگیرد.
این جریان سازی بی شک می تواند از جنبه های مختلف تاثیرات متفاوتی بر روی افکار عمومی بگذارد.
بنحوی که اگر اطلاع رسانی با انتقادها و راهکارهای عملی منصفانه ای همراه باشد باعث جلب مشارکت شهروندان و همکاری و همدلی هرچه بیشتر با مدیران شهری شده در نتیجه موجب تامین و تعالی نیازهای شهروندان در سطح شهر شود.
در مقابل، برخی از رسانه ها با بازتاب ناقص و یا حتی غلط اخبار و همچنین با نقد غیر منصفانه و سیاه نمایی سعی در جهت دهی منفی به افکارعمومی شهروندان داشته حس عدم تعلق مردم به شهر و مسئولیت پذیری شهروندان در قبال مدیریت شهری تقویت می کند.
یکی از  ارگان های مهمی که رسانه ها در بیشتر مواقع اقدام به بازتاب عملکرد و اقدامات آن می کنند  حوزه مدیریت شهری است.
عملکرد رسانه ها نسبت به رویدادهای مدیریت شهری از یک سو منعکس کننده نیازها و تقاضاها و مطالبات مردم است و از دیگر سو ، عامل اطلاع رسانی فعالیت های انجام گرفته از سوی مسئولان عرصه مدیریت شهری است،  که باعث آگاهی مردم از این فعالیت ها ، استفاده از خدمات ارائه شده و یا مشارکت در آنها می شود .
عملکرد مدیریت شهری تبریز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و طی سالهای گذشته  از طریق مختلفی همچون رسانه های مکتوب، مجازی و ... به اطلاع عموم شهروندان رسیده است.
بر اساس آمار و اطلاعات موجود شهرداری تبریز طی سالهای گذشته بهار عمرانی خود را شاهد بوده است.
پروژه های عمرانی که در توسعه شهر و رشد  سرمایه های شهری و اجتماعی نقش  بسزایی داشته است .
با این وجود متاسفانه  برخی از رسانه ها با انعکاس اطلاعات نادرست سعی در  انکار اجرای موفقیت آمیز پروژه ها در سطح شهر را دارند.
اجرای صحیح پروژه های شهری از جمله ساخت مترو، درختکاری در ارتفاعات عینالی، ساخت زیرگذر و روگذر در مسیرهای پر تردد و همچنین آسفالت شبانه روزی در معابر مختلف شهری اجرای دقیق و برگرفته از استاندارد های مدرن ویترین عملکرد شهرداران محسوب می شود
برای مثال پروژه آسفالت شهری طی سه ماه اول سال جاری با آماری بالغ بر 1200 تن آسفالت بصورت روزانه در راستای بهسازی و اصلاح معابر شهری تبریز در حال اجراست.
پروژه ای که در سه ماه نخست سال 96  از حجم کل این پروژه در طول سال 95 پیشی گرفته است.
افزایش بیش از ۶۲۰ درصدی تولید آسفالت در فروردین سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه در سال قبل و بهره گیری این میزان آسفالت برای بهسازی معابر اصلی و فرعی گامی اساسی در تحول چهره شهری قلمداد می شود.
افزایش شتاب اجرای پروژه های عمرانی در کنار زیر سازی و آسفالت ریزی معابر شهری تبریز در سه ماهه اول سال جاری نوید تحول شگرف در  معابر این شهر را میدهد، تحولی که شهرداری تبریز با آغاز آن رضایتمندی شهروندان را در دستور کار خود قرار داده است.
مترو نیز از دیگر پروژه های مهم و تاثیر گذار در محیط شهری است با آغاز پروژه مترو از سال ۸۲ تا ۹۲، دولت حدود ۶۰۰ میلیارد تومان و شهرداری نیز مبلغی در حدود ۲۱۸ میلیارد تومان صرف پروژه قطار شهری تبریز کرده‌است. این در حالی است که شهرداری تبریز در سه سال اخیر، به تنهایی، مبلغی بالغ بر ۱۴۵۰ میلیارد تومان به این پروژه تزریق کرده‌است.
همچنین میتوان به نوسازی ۳ هزار دستگاه تاکسی و ورود ۳۰۰ دستگاه اتوبوس جدید  و ده ها پروژه دیگر  اشاره کرد
بازتاب، حمایت و نقد منصفانه  این پروژه و پروژه های دیگر از طریق  رسانه ها  میتواند اهداف توسعه پایدار مدیریت شهری را تحقق دهد.
در واقع رسانه ها با گردش اطلاعات و آگاهی و زمینه سازی مناسب در افزایش ظرفیت مشارکت شهروندان در تحقق اهداف مدیریت شهری نقش بسزایی دارند و همین ایجاد اطمینان و اعتماد به شهروندان خود عاملی در جهت توسعه هر چه بهتر شدن جوامع کمک می کند.

یادداشت: مینا رزمی

ارسال نظر