یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
کد خبر38763

حفظ محیط زیست، ضامن توسعه پایدار؛
دریچه ای بر روی فعالیت های شهرداری تبریز در حوزه محیط زیست

2239916.jpg

شهریار نیوز: امروزه جهان به نحو فزاینده ی با دو رویکرد مهم برنامه ریزی و محیط زیست در راستای تحقق توسعه پایدار روبه روست.

به گزارش شهریار، محیط زیست جز منابع طبیعی بی نظیر و ارزشمندی است که از میلیون ها سال قبل برای نسل حاضر به میراث گذاشته شده است. در دنیای کنونی این میراث با فعالیت های بی رویه انسان دچار سیستم پیچیده ای شده است که این پیچیدگی پایداری در توسعه این میراث را دشوار می سازد.

صنعتی شدن شتابان، رشد سریع جمعیت، سوتغذیه گسترده، از بین رفتن منابع تجدیدناپذیر طبیعت از جمله عواملی هستند که در طی سالیان اخیر باعث تباهی محیط زیست شده است.

اکوسیستم کنونی و بقا آن نیازمند یک مدیریت قوی و یکپارچه و تعامل بین ارگان های دولتی و شهروندان است . محیط زیست مربوط به تمامی انسان هاست و هر آدمی به نوعی با معضلات آن درگیر است بنابراین سوای فعالیت های سازمان های دولتی مستلزم مشارکت شهروندان در حل مسائل محیط زیست می باشد.

شهرداری تبریز نیز همچون سایر ارگان های درگیر، طی چند سال اخیر یکی از اولویت های مهم فرهنگی خود را فرهنگ سازی در زمینه حفظ محیط زیست قرار داده و از طرفی خود نیز به طور مستقیم در توسعه و گسترش فضای سبز دست به فعالیت زده است.

چاپ و توزیع بیش از 10 هزار نسخه از کتابچه های محیط زیست و برگزاری کارگاه ها و کلاس های آموزشی مستمر با بهره گیری از مربیان مجرب در زمینه حفظ محیط زیست و مدیریت مصرف انرژی در مراکز اجتماعی و فرهنگی شهرداری از جمله خانه های سلامت و فرهنگسرا ها، اقدام اثر بخشی در نهادینه کردن این فرهنگ و گسترش سواد زیست محیطی شهروندان بوده است.

همکاری سازمان های مردم نهاد فعال محیط زیست با شهرداری در اجرای کلاس ها و کارگاه های آموزشی، تشکیل کمپین های مردمی حامی محیط زیست و برنامه های پاکسازی نشان از  اعتماد شهروندان و سازمان های مردم نهاد به مجموعه شهرداری است.

کاشت نمادین بیش از 100 اصله درخت در محل دفن زباله های تبریز توسط شهردار و مدیران ارشد شهری در روز درخت کاری و اجرای این برنامه هر ساله در این روز، اهدای بیش از 3 هزار اصله نهال بین شهروندان در روز درختکاری و اواخر اسفندماه از جمله فعالیت های شهرداری در اشاعه فرهنگ درختکاری است.

پاکسازی طبیعت از جمله تفرجگاه عون بن علی در ایام پرترافیک این محل، پارک ها و حریم اماکن تاریخی شهر توسط کارمندان شهرداری با همکاری شهروندان، شهرداران مدارس، اعضای سازمان های مردم نهاد محیط زیستی و ... جزو فعالیت های نمادین این مجموعه در گسترش فرهنگ عدم رها سازی هر گونه مواد زاید و علی الخصوص پلاستیک در طبیعت می باشد.

جداسازی پسماند های تر و خشک، شهری و صنعتی و بیمارستانی، توزیع انواع تراکت، کیسه های زباله مخصوص اتومبیل، توزیع باکس های مخصوص جداسازی زباله در منازل، ادارات و سطح شهر، تعبیه مناسب باکس های زباله در سطح شهر جهت جلوگیری از هرگونه معضلات زیست محیطی از فعالیت های اثرگذار سازمان پسماند شهرداری تبریز است که رعایت این موارد امروزه جزو دغدغه بسیاری از شهروندان تبریزی محسوب می شود.

ایجاد و گسترش جنگل کاری مصنوعی عون بین علی با هزینه بالغ بر40  میلیارد تومان در چهار سال در حوزه های تملک، کف سازی، شبکه ی آبیاری مکانیزه و سایر پروژه های زیست محیطی که این عملیات در راستای تلطیف هوای شهر و گسترش فضای سبز تبریز بوده است و همچنان این فعالیت ها ادامه دارد.

جنگل کاری مصنوعی عون بن علی با ایجاد جلوه خای زیبا و زندگی بخش مقصد بسیاری از خانواده های تبریزی در ساعات صبح و عصر و علی الخصوص ایام تعطیل می باشد. این محل با اجرای این پروژه ها تبدیل به یکی از تفرجگاه های اصلی تبریز در چند سال اخیر شده است.

گلکاری پارک ها و فضای سبز و چمن کاری وسیع حاشیه اتوبان های کناری شهر علاوه بر کاهش منوکسید کربن در محیط تبریز، باعث افزایش روحیه و ایجاد حس زندگی در شهروندان شده است.

اجرای تمام این پروژه های فرهنگی، عمرانی، شهری در اوضاع کنونی کشور که در اقتصاد مقاومتی به سر می برد با صرف هزینه های بسیار بالا برای شهرداری تبریز اماکن پذیر بوده است و این گویای اولویت شهرداری در حل معضلات زیست محیطی و افزایش فضای سبز شهری است.

فرهنگ سازی در زمینه محیط زیست و نحوه ی صحیح استفاده و حفظ آن در سنین کودکی تاثیر گذارتر از سنین بالاتر می باشد،  بنابراین پیشنهاد می شود درسی به این عنوان در یکی از مقاطع ابتدایی سیستم آموزشی کشور گنجانده شود.

با شروع فصل گرما و کم شدن میزان بارش و به دنبال آن کاهش آب های زیرزمینی در این فصل توصیه می شود شهروندان در مصرف آب نهایت صرفه جویی را کنند تا دچار معضلات زیست محیطی نشویم.

اهمیت این مسئله در برهه ی کنونی با ادامه خشک شدن تدریجی دریاچه اورمیه که منجر به فجایع زیست محیطی می شود بر هیچ شهروندی پوشیده نیست.

امید است؛ شهروندان با همکاری و جلوگیری از هر گونه ایجاد خلل در فضای سبز شهری و محیط زیست که به فجایع غیر قابل جبران زیست محیطی می انجامد در حفظ و نگهداری آن کمک کند تا شهری سبز و دوستدار محیط زیست داشته باشیم./

-----------------------------------------------

نگارنده: مهدیه فرج زاده

 

 

ارسال نظر