دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۸
کد خبر38797

با همکاری نهادهای متولی به ثمر رسید
بازگشت نشاط و آرامش به پارک زیبای مشروطه

مشروطه.jpg

شهریارنیوز: یکی از پارک‌های زیبای تبریز پارک مشروطه است که در بلوار مشروطه و در کنار ترمینال مسافربری مرکزی تبریز واقع شده است. این مکان یکی از زیباترین پارک‌های تبریز است که در سال ۱۳۸۰ احداث شد و در اختیار شهروندان و مسافران ورودی به این شهر قرار گرفت.

به گزارش شهریار، وسعت این پارک ۲۰ هکتار است و تندیس ستارخان، قهرمان آذریجانی مشروطه، در این پارک نصب شده است. این پارک بزرگ از همان سال‌های نخست احداث مورد استقبال گسترده شهروندان قرار گرفت. در آن ایام پارک‌ها و فضاهای تبریز محدود بود و شهروندان منطقه امامیه و شهرک امام(ره) که تعداد آنها نیز کم نبود، این پارک را برای استراحت عصرگاهی انتخاب  کردند.

 پس از مدتی و با نصب تجهیزات بازی کودکان و دستگاه‌های ورزشی، این پارک روز به روز شلوغ‌تر شد. در راس شهروندانی که از این پارک استفاده می‌کردند، بانوان بودند که برای پیاده‌روی صبحگاهی یا گذراندن بعدازظهرهای طولانی تابستان به این پارک می‌آمدند، اما در سال‌های بعد، کم کم، پارک مشروطه مکانی برای تجمع معتادان و اراذل و اوباش شد و رفته رفته، خانواده‌ها از حضور در این پارک اجتناب کردند و دیگر رغبت چندانی برای گذراندن اوقات فراغت خود نداشتند.

 بانوان نیز احساس آرامش گذشته را در این پارک از دست دادند و به مرور زمان خانه نشینی را به تفریح در پارک ارجح دانستند. تا این‌که بالاخره پارک مشروطه به یکی از خلوت‌ترین پارک‌های تبریز تبدیل شد.

 

بازگشت نشاط و آرامش به پارک مشروطه

به گزارش شهریار به نقل از همشهری استانها، در همین زمینه معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی آذربایجان‌ شرقی با اشاره به برنامه‌های این معاونت برای ارتقای امنیت در پارک‌ها و فضاهای عمومی تبریز و استان می‌گوید: در سال‌های گذشته نقاط ناامنی مانند پارک مشروطه که به محلی برای تجمع معتادان و دلالان مواد مخدر تبدیل شده بود، شناسایی و اقدام‌های لازم برای رفع این مشکلات انجام شد.

علی اسمعیل ‌پور ادامه می‌دهد: اقداماتی که برای حل این مشکل نه فقط برای بانوان، بلکه برای همه شهروندانی که قبلا از این پارک استفاده می‌کردند، انجام شده، شامل برخورد و دستگیری با افراد مخل امنیت عمومی و استقرار مستمر ماموران انتظامی در پارک مشروطه است.

وی خاطر نشان می‌کند: در کنار طرح‌های ضربتی اقدام‌های زیر بنایی مانند حذف نقاط جرم‌خیز و افزایش روشنایی در پارک نیز انجام شده و در حال حاضر پارک مشروطه امنیت گذشته خود را بازیافته است.

اسمعیل‌پور تأکید می‌کند: البته این پارک همانند تمام پارک‌های دیگر شهر، از آخرین ساعت‌های شب برای استفاده خانواده‌ها مناسب نیست و طبیعی است که برخی افراد مجرم از تاریکی نیمه‌های شب استفاده کنند. بنابراین به خانواده‌ها توصیه می‌شود  موارد ایمنی را در ساعات پایانی شب بیشتر رعایت کنند.

وی با اشاره به نزدیکی کلانتری 22 تبریز به این پارک می‌افزاید: ماموران این کلانتری به صورت مستمر بر امنیت این پارک نظارت دارند. به گفته معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی آذربایجان‌‌شرقی، اقدام‌های اخیر شهرداری تبریز در زمینه برگزاری کلاس‌های آموزشی ویژه بانوان و خانواده و غنی سازی اوقات فراغت در تابستان با استفاده از امکانات پارک می‌تواند در بازگشت اعتماد مردم به امنیت این پارک موثر باشد.

 

برگزاری کلاس‌های آموزشی در پارک مشروطه

شهردار منطقه 3 تبریز از برگزاری کلاس‌های آموزشی برای بانوان در پارک مشروطه این منطقه به صورت مستمر و رایگان خبر می‌دهد و می‌گوید: برای استفاده مطلوب از زیرساخت‌های تفریحی و آموزشی پارک برای خانواده‌ها و به‌ویژه بانوان باید برنامه ریزی منسجمی انجام شود.

 به گفته «پرویز عباس نژاد» برای ارتقای سطح سلامت جسمی و روانی شهروندان به خصوص بانوان کلاس‌های آموزشی مشاوره پزشکی ویژه بانوان در این پارک برگزار می‌شود .

 وی معتقد است برگزاری این دوره‌های آموزشی برای بانوان، و حضور آنان در این پارک، امنیت گذشته را به فضای پارک باز می‌گرداند.

شهردار منطقه 3 با اشاره به مباحثی که در این دوره‌های آموزشی مطرح می‌شود ، اعلام می‌کند : توصیه‌های بهداشتی و پزشکی به بیمارانی که چربی، دیابت و فشار خون و همچنین کم خونی و فقر آهن دارند از جمله مسائل مهمی است که از سوی پزشکان مربوطه در این کلاس‌ها مطرح می‌شود.

 

   برنامه ریزی برای حضور کودکان در پارک

در چند سال اخیر و به دنبال ناامن شدن پارک مشروطه، بی‌تردید حضور کودکان نیز در این پارک به صورت چشمگیری کاهش یافت. از این رو شهردار منطقه 3 برای حضور دوباره کودکان در این پارک از برپایی کلاس‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف برای آنان خبر می‌دهد و تأکید می‌کند : با توجه به قرار گرفتن در ایام فراغت از تحصیل دانش آموزان، برنامه‌های مختلف و متنوعی در حوزه آموزش برای رده‌های سنی خرد سالان و کودکان برنامه ریزی و مهیا شده است. 

به گفته «پرویز عباس‌نژاد» در تابستان امسال یک دوره کلاس آموزش نقاشی برای خردسالان و کودکان در پارک بانوان مشروطه در حال برگزاری است که علاوه بر آموزش نقاشی به صورت غیرمستقیم به طرح آموزش‌های شهروندی در حوزه‌های مختلف نیز می‌پردازد که مقابله با برخی آسیب‌های اجتماعی در قالب این آموزش‌ها می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

ارسال نظر