پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۸
کد خبر38881

نگاهی به عملکرد 4 ساله مدیریت شهری تبریز در توسعه ورزش
افزایش دو برابری سرانه ورزشی شهرداری در طول 4 سال/ کسب افتخارات جهانی برای تبریز

گزارش تصویری: صعود شهرداری تبریز به لیگ دسته اول فوتبال باشگاه های کشور

شهریارنیوز: معضلات و مسائلی که شهرنشینی و زندگی در شهرهای بزرگ برای شهروندان و ساکنان شهر ایجاد می کند توجه به مقوله سلامت جسمی و روحی شهروندان را دو چندان می نماید.

در راستای حل این معضلات، مدیریت شهری تبریز رویکردهای مختلف سلامت محور را در سیاست ها و استراتژی های اقدامی خود مد نظر قرار می دهد.

در طول چهار سال گذشته شهرداری کلانشهر تبریز سیاستگزاری، برنامه ریزی و فعالیت گسترده ای را در زمینه ارتقا سطح سلامت جسمی و روانی شهروندان بخصوص با توجه ویژه به مقوله ورزش انجام داده است.

توجه همزمان به چهار بخش «ورزش همگانی»، «ورزش قهرمانی»، «ورزش کارمندی» و در کنار آن «توسعه اماکن ورزشی شهر» در این چهار سال مشهود بوده است.

ورزش همگانی کلید ارتقا سلامت شهروندان
بی شک مقوله ورزش همگانی و ترویج و توسعه ورزش شهروندی کلیدی ترین بخش ارتقا سطح سلامت شهروندان می باشد.

در این راستا مجموعه مدیریت شهری تبریز با محوریت سازمان ورزش شهرداری تبریز برنامه های مختلفی را در طول چهار سال اخیر اجرا  نموده است.

برگزاری 14 مورد همایش پیاده روی خانوادگی ، برگزاری 26 برنامه کوهپیمایی، برگزاری 18همایش دوچرخه سواری با حضور هزاران و دهها هزار شهروند تبریزی از برنامه های گسترده شهرداری تبریز در این چهار سال بوده است.

همچنین برگزاری برنامه صبحگاهی و کلاس های ایروبیک، پلاتس، والیبال، بسکتبال، تیراندازی، بدنسازی، هندبال، تنیس روی میز، یوگا، آمادگی جسمانی و کاراته در کلیه سالن های ورزشی تحت نظر شهرداری (روزانه) از دیگر محورهای فعالیت سازمان ورزش شهرداری تبریز در امر ورزش شهروندی بوده است.

برگزاری جشنواره بازی های بومی و محلی در سال 94 با 5 هزار نفر شرکت کننده همچنین برگزاری 32 مورد مسابقات بازی های بومی محلی به مناسبت های مختلف با حضور ده ها هزار شرکت کننده از دیگر برنامه های شهرداری تبریز در مدت 4 سال اخیر بوده است.

برگزاری 8 نمایشگاه توانمندی های سازمان ورزش و شرکت در نمایشگا های مختلف، برگزای کلاس های آموزشی 8 مورد، برگزاری سالانه مسابقات فوتبال پیشکسوتان جام شهدای حرم، برگزاری جشنواره اوقات فراغت ، اجرای همایش بزرگ سلامت و بهداشت با همکاری اداره کل سلامت، همایش تغذیه به مناسبت هفته تربیت بدنی از دیگر برنامه های سازمان ورزش شهرداری تبریز در حوزه ورزش همگانی و شهروندی بوده است.

نتیجه تصویری برای ورزش بانوان تبریز

توجه به توسعه و ترویج ورزش بانوان

شهرداری تبریز در راستای توسعه و ترویج ورزش در بین بانوان و خانواده ها برنامه های گسترده ای در مجموعه های ورزشی و پارکهای شهر اجرا کرده است که در این راستا می توان به برگزاری مسابقات ورزشی جشنواره فیروزه، برگزاری مسابقه مادران و دختران، برگزاری طرح پیاده روری سنجی در ایل گولی و عون بن علی، برگزاری رالی خانوادگی، برگزاری جشنواره ده هزار نفری دختران و پسران، برگزاری جشنواره بومی و محلی و اتوبوس شادی آیینلار و اویونلار در محلات تبریز به تعداد 20 مورد اشاره کرد.

برگزاری همایش بزرگ دو و میدانی عاشقان محمد (ص)، اجرای بزرگترین جشنواره شطرنج سیمولتانه تاریخ ایران، برگزاری شطرنج سیمولتانه در صوفیان، برگزاری فستیوال سراسری هنرهای رزمی نیز از دیگر برنامه های شهرداری تبرزی درحوزه ورزش همگانی و شهروندی بوده است.

 

توسعه اماکن ورزشی شهر، سیاست اصولی شهرداری
افزایش دو برابری سرانه ورزشی شهرداری در طول 4 سال
یکی از مهمترین عوامل موثر در عدم رغبت شهروندان به ورزش عدم دسترسی مناسب به امکانات و اماکن ورزشی بوده است.

مدیریت شهری تبریز در راستای رفع این مشکل در طول چهار سال اقدامات گسترده ای انجام داده است به طوری که سرانه ورزشی در اختیار شهرداری تبریز در طول این 4 سال دو برابر شده است.

تبدیل زمین های خاکی فوتبال تبریز به چمن مصنوعی به طوری که در حال حاضر اکثریت زمین های خاکی فوتبال به زمین چمن مصنوعی مطابق با استاندارد های جهانی تبدیل شده اند.
افتتاح خانه تکواندو، احداث زمین چمن مصنوعی برای مینی فوتبال در نقاط مختلف شهر، افتتاح مجموعه ورزشی خاوران، افتتاح استادیوم 5 هزار نفری مرزداران از دیگر فعالیت های مهم شهرداری تبریز در زمینه توسعه اماکن ورزشی شهر بوده است.

همچنین افتتاح سالن های بدنسازی در مناطق مختلف شهرداری تبریز، افتتاح اولین مرکز بین اللملی توسعه ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، افتتاح سالن های ورزشی چند منظوره در مناطق مختلف شهرداری تبریز، تعویض کف سالن ورزشی شهید توانا نیز از برنامه های شهرداری تبریز در حوزه توسعه اماکن ورزشی شهر بوده است.

ورزش قهرمانی و نشاط اجتماعی / قیچی ساز کوهنوردی که افتخار جهانی برای تبریز کسب کرد

ضرورت توجه به ورزش قهرمانی در شهر از سوی متولیان و مدیران شهری امری بدیهی و غیر قابل کتمان است.

توجه به مقوله ورزش قهرمانی در راستای ایجاد انگیزه در بین جوانان و ورزشکاران از یک سو و همچنین کشف، حمایت و پرورش استعدادهای ورزشی دارای اهمیت است.

حضور در عرصه های ورزش ملی و بین المللی و کسب افتخار برای تبریز در سایه وجود تیم ها و ورزشکاران شاخص امکان پذیر بوده است.

در این خصوص یکی از بزرگترین موفقیت های کشوری و جهانی تبریز را می توان به موفقیت های عظیم قیچی ساز کارمند شهرداری تبریز در ورزش کوهنوردی و ورود وی به عنوان تنها ایرانی به باشگاه هشت هزارتایی ها عنوان کرد.

قطعا اگر حمایت های شهرداری تبریز در طول سالهای اخیر از این ورزشکار کوهنورد صورت نمی گرفت چه بسا این افتخار بزرگ نصیب کشور و شهر تبریز نمی شد.

شهرداری تبریز در چهار سال اخیر در مقوله ورزش قهرمانی افتخارات متعددی را در سطح کشور، آسیا و جهان کسب کرده است که می توان در این خصوص موارد متعددی را بر شمرد.

قهرمانی تیم کبدی در کشور و نایب قهرمانی در آسیا، کسب افتخارات مختلف توسط تیم دوچرخه سواری شهرداری تبریز در مسابقات بین المللی و کشوری، برگزاری مسابقات شطرنج جام ملت های آسیا به میزبانی شهرداری تبریز در سال 93، نایب قهرمانی و قهرمانی تیم کاتا شهرداری تبریز در لیگ جهانی و قهرمانی تیم تنیس با ویلچر شهرداری تبریز در مسابقات آزاد بین المللی از جمله افتخارات کسب شده توسط ورزشکاران تیم های مختلف شهرداری تبریز بوده است.

قهرمانی و نایب قهرمانی تیم فوتبال ساحلی شهرداری تبریز در لیگ برتر، قهرمانی تیم امید والیبال در کشور، کسب مقام سوم و چهارم در لیگ برتر والیبال، نایب قهرمانی تیم سپک تاکرا در شمالغرب، کسب مقام سوم و چهارم تنیس روی میز در کشور، قهرمانی کبدی ساحلی در لیگ برتر، قهرمانی تیم شیرجه در لیگ برتر، شهرمانی تیم سبک ایشین ریو بانوان در کشور، قهرمانی تیم راگبی در لیگ برتر، نایب قهرمانی تیم ترامبولین در نوجوانان کشور از جمله مقام های کسب شده در سطح کشوری در چهار سال اخیر بوده است.

همچنین قهرمانی تیم شطرنج شهرداری تبریز در لیگ برتر شطرنج، میزبانی مسابقات زورخانه و ورزش پهلوانی آسیا در سال 94، صعود تیم فوتبال شهرداری تبریز از لیگ 2 به لیگ یک در سال 94، صعود تیم ماشین سازی از لیگ یک به لیگ برتر در سال 95، صعود تیم بسکتبال شهرداری تبریز به پلی آف در سال 94 و 95، دعوت بازیکنان شهرداری تبریز در رشته های مختلف به تیم ملی، نایب قهرمانی تیم والیبال بانوان در لیگ دسته یک و صعود به لیگ برتر نیز جز فعالیت های درخشان شهرداری تبریز در ورزش قهرمانی در طول چهار سال اخیر محسوب می شود.

 

ورزش کارمندی / نشاط کارکنان برای خدمت به شهر
شهرداری تبریز با دارا بودن 11 هزار کارمند و کارگر بزرگترین مجموعه خدمتگزار شهری محسوب می شود.

توجه به سلامت جسمی و روانی این کارکنان بی شک تاثیر مستقیمی در کیفیت و کمیت خدمات ارائه شده به شهروندان خواهد داشت.

 از این روی در طول چهار سال اخیر شهرداری تبریز فعالیت های ورزشی مختلفی را جهت تشویق و ترغیب کارکنان برای ورزش و ارتقا سطح سلامت آنان انجام داده است.
برگزاری سالانه لیگ های دسته یک و برتر فوتسال و والیبال، میزبانی مسابقات در رشته های مختلف ورزشی کارمندی کلانشهرهای کشور در رده بانوان و اقایان، حضور در تمامی مسابقات کلانشهرهای کشور و کسب مقام های مطلوب، حمایت از ورزشکاران کارمند شهرداری در مسابقات و رویداد های بین المللی از فعالیت های ورزشی شهرداری تبریز در حوزه ورزش کارمندی محسوب می شود.

همچنین برگزاری مسابقات تیراندازی، تنیس روی میز، شطرنج، فوتسال، والیبال، طناب کشی، مچ اندزی، هفت سنگ، دارت، شنا و دو میدانی و همکاری با بسیج کارمندی و برگزاری مسابقات در رشته های مختلف از فعالیت های مدیریت شهری تبریز با محوریت سازمان ورزش در توسعه ورزش کارمندی به حساب می آید.

در کنار این شهرداری تبریز درطول 4 سال اخیر با حمایت مادی و معنوری از قهرمانان ورزشی به صورت جدی بارقه امید را در بین ورزشکاران شهر بوجود آورده است.

یادمان نرود که پرویز هادی، عظیم قیچی ساز و سجاد هاشمی که هر کدام در رشته های مختلف در سطح کشور افتخار آفرینی کرده اند کارمند شهرداری تبریز بوده اند و افتخار آفرینی آنان برای تبریز و کشور، به تعبیری افتخار آفرینی شهرداری تبریز برای شهر و کشور عزیزمان به شمار می رود.
علی عباسی

ارسال نظر