شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۴
کد خبر39330

در حاشیه کناره گیری تیم فوتسال دبیری از مسابقات لیگ برتر؛
خداحافظ فوتسال دبیری؛ چرا و چگونه؟!

فوتسال دبیری.jpg

شهریارنیوز: آساخبر: اتفاقی که برای باشگاه دبیری نباید رخ می داد رخ داد و این اتفاق می تواند عواقب بسیاری برای ورزش استان داشته باشد.

بحث کناره گیری تیم فوتسال دبیری از مسابقات لیگ برتر، یکی از اتفاقات نه چندان مثبت ورزش استان آذربایجان شرقی در ماه های اخیر بوده که به نظرمی رسد که تصمیم مدیران باشگاه دبیری برای عملی کردن این موضوع غیر قابل بازگشت است و دیگر خبری از تیم خوب و قابل احترام دبیری که موج بسیار مثبتی را در رشته فوتسال ایران و آذربایجان ایجاد کرده بود نخواهیم شنید.

خداحافظی با تیم فوتسال دبیری برای فوتسال ایران و ورزش آذربایجان به هیچ عنوان قابل هضم و درک نیست چرا که هیچ فرد عاقلی حاضر به حذف یک تیم خصوصی با این پتانسیل بالا نیست آن هم در چنین شرایطی که تعداد تیم های خصوصی موفق در کشورمان در کلیه رشته های ورزشی به اندازه انگشت های یک دست هم نیست! در این مطلب می خواهیم این اتفاق را از چند بعد مورد بررسی قرار دهیم:

 

جرقه ای که زده شد

در بازی با شهروند ساری در حق ما احجاف شد و آن بازی باید با تساوی به اتمام می رسید، بنابراین ما شانس قهرمانی را از دست دادیم و هنوز سازمان لیگ و کمیته‌ فوتسال نتوانسته است ما را در این زمینه  قانع کند و شکایت‌مان در کمیته‌ انضباطی هنوز در جریان است.

 اسماعیل حسن زاده گفته اگر پرونده به دست من برسد، حکم تجدید بازی را خواهم داد، اما متاسفانه سلیمانی، دبیر سازمان لیگ در این قضیه در حق ما ظلم کرد.

 بنابراین برای تیمداری ابتدا باید ما را قانع کنند چون هیات مدیره در این باره از ما پاسخ می‌خواهد و ما جوابی برایش نداریم.” افشین دبیری، مالک باشگاه دبیری تبریز پس از پایان بازی های لیگ برتر فوتسال در مصاحبه ای که با ایسنا داشت، جملات فوق را گفته و به این ترتیب استارت اتفاقی که در مورد آن صحبت می کنیم زده شد.

مسئولان باشگاه دبیری که به شدت از کمیته فوتسال گلایه داشتند، بی توجهی های مکرر این کمیته و فدارسیون فوتبال را مورد نقد قرار داده و اظهار داشتند که در این شرایط حاضر به ادامه تیم داری در این رشته نیستند. دبیری در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص آینده تیم فوتسال این باشگاه اظهار داشت که تیم‌ها کاملا غیرقانونی به فروش می رسند. من امسال تیم نمی‌دهم تا ببینم سازمان لیگ چطور می‌خواهد بفرشد. حتی حاضرم آنها را به دادگاه بکشانم تا به خاطر این کار غیر قانونی مجازات شوند. شما نمی توانید مال غیر را  بفروش برسانید. چرا سازمان لیگ ادعا می‌کند مالک تمام تیم‌هاست؟  تیمی که سال‌هاست برای آن زحمت کشیده ایم، نمی‌تواند با یک قانون من در آوردی واگذار شود. شما نمی توانید برنامه‌ریزی درستی داشته باشید، چرا تیم‌هایی مثل منصوری باید نابود شوند؟ مملکت قانون دارد و شما می توانید یک تیم را به رده پایین‌ بفرستید، اما حق فروشش را ندارید. این بخش از صحبت های مالک باشگاه دبیری کاملا میزان اختلاف آنها را با کمیته فوتسال نشان می داد و در ادامه نیز شاهد بودیم که این اختلافات منجر به عملی شدن تصمیم آنها در زمینه کناره گیری از رقابت های لیگ برتر فوتسال شد.

 

تراکتورسازی!

پس از مطرح شدن خبر کناره گیری خانواده دبیری از رقابت های فوتسال لیگ برتر فوتبال ایران که همزمان با نابسامانی های مدیریتی در باشگاه تراکتورسازی تبریز بود، برخی ها دلیل این تصمیم را خیز دبیری ها برای به دست گرفتن مالکیت باشگاه دبیری دانستند که افشین دبیری با رد این موضوع به مهر گفت: ” اصلا چنین چیزی صحت ندارد. ما همیشه سعی کردیم چه به صورت شخصی و چه در شورای شهر تبریز از تیم تراکتورسازی حمایت کنیم.

 تیمداری در فوتسال عشق و علاقه ماست و مربوط به یکی، دو سال هم نیست.” جملات مطرح شده از سوی دبیری کاملا بیانگر این موضوع بود که آنها کم تمایل به ورود به این جریان بزرگ نیستند اما نمی خواهند مستقیما وارد بحث بزرگ و پر حاشیه مالکیت باشگاه تراکتورسازی شوند. پس از گذشت مدتی مشخص شد که این دلیل نیز دلیل اصلی کناره گیری دبیری از لیگ برتر فوتسال نبود و مشکل همانی بود که ابتدا پیش بینی می شد.

 

شرکت هافمن

شرکت هافمن به عنوان حامی مالی تیم فوتسال دبیری تبریز پس از عدم موفقیت این تیم در کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر و شرایط موجود در این تیم که همراه بود با عدم موافقت باشگاه مس سونگون درصدور اجازه بازگشت سه بازیکن دبیری که فصل گذشته به عضویت این تیم در آمده بودند و نتیجه آن یارگیری ضعیف دبیری در بازار نقل و انتقالات بود برای ادامه حمایت خود از این تیم مردد شد و در نهایت باشگاه دبیری در چنین اوضاعی با قرار دادن این اتفاق در کنار حواشی که پیش از این ذکر شد خداحافظی را به ماندن ترحیج دادند.

 

ابهام همچنان باقی است!

با وجود مطرح شدن موضوعاتی چون اختلاف با کمیته فوتسال و نفراتی چون کاظم سلیمانی و همچنین عدم توفیق لازم در بازار نقل و انتقالات و کمرنگ شدن تمایل شرکت هافمن برای ادامه حمایت از تیم فوتسال دبیری همچنان کنار رفتن این تیم از مسابقات لیگ برتر فوتسال ابهامات زیادی را در خود جای داده که برای اهالی ورزش استان و فوتسال کشور جای سوال بسیاری را ایجاد کرده است.

 

نتیجه کار!

با کنار رفتن تیم فوتسال دبیری از لیگ برتر فوتسال، اتفاقات نه چندان خوبی در آینده ای نه چندان دور رخ خواهند داد که پیش بینی شان از همین حالا کار چندان دشواری به نظر نمی رسد! آینده بسیاری از بازیکنان فصل گذشته تیم دبیری سوای چند چهره شاخصی که انتخاب تیم آینده برایشان چندان کار دشواری نیست از جمله مسائلی است که می تواند مورد بحث قرار بگیرد. باشگاه دبیری در چند سال اخیر نشان داده که با بها دادن به چهره های جوان فوتسال تبریز زمینه را برای شناخته شدن آنها در فوتسال کشور فراهم می کند و در شرایط فعلی این راه هموار برای بسیاری از چهره هایی که این شانس برایشان وجود داشت از بین خواهد رفت. تب و تاب فوتسال در شهر تبریز گرچه به اندازه فوتبال نبود اما معمولا سالن محل برگزاری بازی های تیم دبیری مملو از تماشاگر می شد و شور و هیجان این رشته محبوب در شهر تبریز با حضور این تیم در بازی های لیگ برتر بسیار قابل توجه بود و دیگر چنین اتفاقی را با این تصمیم نه چندان دوست داشتنی حداقل تا اطلاع ثانوی شاهد نخواهیم بود. بحث ورزش حرفه ای و ورود بخش خصوصی به آن بحث دیگری است که با حذف تیم دبیری از لیگ برتر فوتسال تحت الشعاع قرار خواهد گرفت و این باشگاه خصوصی که همان گونه که در ابتدا نیز اشاره شد جزو معدود باشگاههای موفق در این زمینه بود نیز به راحتی هر چه تمام تر و با چند سو تفاهم نه چندان پیچیده از عرصه ورزش کشور کنار خواهد رفت و بی شک دود آن بیش از همه به چشم ورزش استان آذربایجان شرقی و استعدادهای ناب آن در ورزش خواهد رفت! آسا

ارسال نظر