چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴
کد خبر40905

سازمان غذا و دارو توضیح داد؛
ماجرای کشنده بودن عطر «ریلکس»/ توصیه به مسافران کشورهای عربی

1630757.jpg

شهریارنیوز: رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، در واکنش به آلوده بودن عطری بنام «ریلکس»، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش شهریار، دکتر مصطفی اسماعیلی در ارتباط با اخبار رسمی و غیررسمی در خصوص عطری بنام «ریلکس» که پس از مصرف باعث مرگ مصرف کننده می شود و در بازارهای برخی کشورهای عربی از جمله عراق به فروش می رسد، گفت: انتشار چنین مطالبی تازگی ندارد و حدود ۶ سال پیش نیز درباره عطری اسراییلی به نام Lovely که از کربلا به کشور آورده می شد نیز مطرح بوده است.

وی با اشاره به عدم صدور مجوز  برای عطری تحت این نام و حتی مشابه آن در کشور، تصریح کرد: برای اطمینان بخشی و جلوگیری از نگرانی مردم موضوع را به معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اطلاع می دهیم تا موارد مشکوک را مورد بررسی دقیق قرار داده و در صورت وجود حتی نوع قاچاق آن، از سطح عرضه جمع آوری کنند.

اسماعیلی درباره دلایل و چگونگی آسیب رسانی این فراورده آرایشی، عنوان کرد: تنها مطلب جدی که در این باره وجود دارد هشدار وزارت بهداشت مصر و دستور جمع آوری آن است؛ اما اگر ما بخواهیم صحت و سقم موضوع را به درستی بررسی کنیم لازم است محتوای آن را مورد آنالیز دقیق قرار داده و نسبت به ترکیبات آن کسب اطلاع نماییم تا در صورت تایید تهدیدات، آنتی دوز آن را سفارش دهیم.

وی همچنین به افرادی که قصد مسافرت به کشورهایی مثل مصر، سودان، لبنان، بحرین و به ویژه عراق را دارند، توصیه کرد: بدون دامن زدن به تشویش و نگرانی های بیش از حد، از خطر احتمالی پیشگیری کنند و اینکه در گام نخست از قرار گرفتن در معرض استنشاق عطرها اجتناب نموده و در طول مسافرت با ماسک تردد نمایند.

اسماعیلی در پایان، شستشوی صورت به ویژه بینی و چشم ها را با آب، به عنوان راهکاری دانست که در صورت بروز مشکلات از طریق فراورده هایی مثل عطر  می تواند راهگشا باشد.

ارسال نظر