شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
کد خبر42166

در نشست مشترک قائم مقام شهردار تبریز و رئیس شورای سیاستگذاری (AIJ) ژاپن مطرح شد؛
تبریز میزبان دهمین اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری و حفاظت از بافت تاریخی حوزه اوراسیا

photo_2017-12-09_09-44-38.jpg

شهریارنیوز: همزمان با رویداد 2018 تبریز میزبان دهمین اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری و حفاظت از بافت تاریخی حوزه اوراسیا خواهد بود.

به گزارش شهریار، به دنبال قطعی شدن میزبانی تبریز برای برگزاری دهمین اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری و حفاظت از بافت تاریخی در حوزه اوراسیا، در  نهمین اجلاس، نشست مشترک قائم مقام و معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز با رئیس شورای سیاست گذاری فروم شهرهای اوراسیا برگزار شد.
در نشست مشترک قائم مقام شهردار تبریز، معاون فنی و عمرانی شهردار و رئیس دبیرخانه ستاد تبریز2018  و رئیس شورای سیاستگذاری (AIJ) ژاپن با هدف بررسی نحوه برگزاری این رویداد، شهریورماه سال آینده زمان برگزاری این رویداد بین المللی اعلام شد.
رسول موسایی قائم مقام شهردار تبریز در این نشست گفت: برگزاری اجلاس بین المللی حفاظت از بافت های تاریخی حوزه اوراسیا در تبریز در سال 2018 فرصت مناسبی برای استفاده از تجربیات کشورهای دیگر در نحوه برخورد با بافت های تاریخی شهر خواهد بود ضمن اینکه حضور میهمانان و متخصصان حوزه شهری و بافت های تاریخی و گردشگری فرصت مغتنمی برای انتقال تجربیات کشورهای مختلف به شهر خواهد بود.
محمد حسین اسحقی معاون فنی و عمرانی شهردار تبریز نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه ارتباطات تخصصی با شهرهای داخل و خارج کشور می تواند موجب استفاده از تجربیات این شهرها شود افزود: برگزاری 9 اجلاس بین المللی در شهرهای مختلف اوراسیا، و خروجی این اجلاس ها در نحوه مواجه شهرهای تاریخی با بافت های تاریخی شهرها تاثیر گذار بوده است. 
در این نشست همچنین پروفسور دیچی میاکه استاد تمام دانشگاه توکیور و رئیس شوراسی سیاست گذاری فروم بین المللی رشد و توسعه شهری و حفاظت از بافت تاریخی حوزه اوراسیا با اشاره به حضور چندین باره خود در تبریز برای بررسی بافت های تاریخی و بافت قدیمی تبریز و آَشنایی به این شهر گفت: در طول 9 دوره قبلی برگزاری این اجلاس حضور ده ها کارشناس، متخصص و مدیر شهری در سمینار و بحث وبررسی علمی مشکلات، پتانسیل ها و مسائل شهرهای تاریخی توانسته است در حفظ و نگهداری بافت های تاریخی شهرها تاثیر گذار باشد.
بر اساس تصمیمات اتخاذ شده و همچنین برنامه ریزی مرکزیت این فروم که در ژاپن قرار دارد، دهمین اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری و حفاظت از بافت تاریخی حوزه اوراسیا به میزبانی تبریز شهریورماه سال 1397 برگزار خواهد شد.
انستیتو معماری ژاپن (AIJ) با همکاری بنیاد ژاپن و تعدادی از دانشگاه های مطرح از کشورهای آسیایی و اروپایی از سال 2001 اقدام به برگزاری سالانه اجلاس بین المللی در حوزه مدیریت شهری و حفاظت بافت تاریخی با عنوان اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری و حفاظت بافت تاریخی در حوزه اوراسیا در کشورهای ژاپن،چین ، روسیه ،ترکیه نموده است و دهمین اجلاس نیز در شهر تبریز برگزار خواهد شد.  
این اجلاس با هدف حفاظت، مرمت و احیاء بناها و بافتهای تاریخی، شناخت ابزارهای کنترل و حفاظت شهرهای تاریخی، بررسی ضوابط مقررات و آئین نامه های اجرایی مترصد بر مقوله حفاظت در بافتهای تاریخی شهرهای ایران؛ نقش مشارکت نهادها و سازمانهای کشور در مقوله و چند سرفصل مهم مرتبط برگزار خواهد شد.
 

ارسال نظر