سه‌شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۵
کد خبر42678

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز عنوان کرد؛
بهره بالای وام‌ بانکی، چالش طرح‌های توانمندسازی حاشیه‌نشینی

29596.jpg

شهریارنیوز: معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز، با تشریح چالش‌های عمده در ایجاد تحول در بافت‌های ناکارآمد کلان‌شهر تبریز، گفت: دولت باید تسهیلات لازم برای توانمندسازی بافت‌های حاشیه‌نشین را ارائه بدهد، اما بهره بالای وام‌های بانکی موجب شده آمار مشارکت در طرح‌های بازآفرینی شهری کاهش داشته‌باشد.

به گزارش شهریار، محمد عزتی، در حاشیه جلسه ستاد شهرستانی بازآفرینی پایدار شهری، با اشاره به رویکردهای کلی این ستاد، گفت: سعی کرده‌ایم در طرح تفصیلی کلان‌شهر تبریز، با اجرای سیاست‌های توانمندسازی، حدود ۲هزار هکتار بافت حاشیه‌نشین تبریز را که پیش از این در سند مطالعات سکونتگاه‌های غیررسمی وزارت راه و شهرسازی شناسایی شده، تثبیت کنیم.

عزتی ادامه داد: پیش‌بینی و تعریف کاربری‌های متنوع عمومی و خدماتی، از جمله بخش‌های سیاست‌های توانمندسازی است که در صورت اجرا توسط دستگاه‌های ذی‌ربط می‌تواند نقش عمده در نوسازی این بافت‌ها داشته باشد؛ طبق سند بازآفرینی شهری، دولت موظف است مشابه تسهیلات بافت فرسوده را در این بخش نیز ارائه دهد.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز، تصریح کرد: دولت باید تسهیلات لازم برای توانمندسازی بافت‌های حاشیه‌نشین را ارائه بدهد، اما بهره بالای این وام‌ها موجب شده ساخت‌وسازها و طرح‌های توانمندسازی با چالش مواجه شود.

وی خاطرنشان کرد: نمایندگان بانک‌ها، در نشست ستاد بازآفرینی شهرستان تبریز تاکید داشتند که در صورت حمایت دولت و تخصیص اعتبارات لازم، مایل هستند نرخ بهره تسهیلات بانکی را به ۹ درصد کاهش دهند.

عزتی با اشاره به تسهیلات مختلف شهرداری تبریز در پروژه‌های حاشیه‌‌نشینی و بافت‌فرسوده، از جمله ارائه پروانه رایگان در تراکم مجاز اظهار داشت: به تجربه ثابت شده که در کنار حمایت‌های شهرداری، هر بار دولت نیز نرخ بهره وام‌های نوسازی را کاهش داده، ساخت‌وسازها رونق داشته‌است؛ صدور بیش از ۲۰هزار پروانه ساختمانی در اوایل دهه ۹۰ موید همین نکته است.

در جلسه شهرستانی ستاد بازآفرینی شهری، مسئولان متولی در حوزه سامان‌دهی سکونتگاه‌های غیررسمی و نوسازی بافت‌های فرسوده، گزارشی از عملکرد حوزه اجرایی خود ارائه دادند.

ارسال نظر