چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
کد خبر42685

مدیرستاد مرکز معاینه فنی شهرداری تبریز :
میزان مراجعه کنندگان به مراکز معاینه فنی خودروی تبریز چهار برابر شده است/ "پراید" و "روآ" بیشترین مردودی های معاینه فنی

5_1.jpg

شهریارنیوز: مدیرستاد مرکز معاینه فنی شهرداری تبریز از افزایش چهار برابری میزان مراجعه کنندگان به مراکز معاینه فنی خودروی تبریز خبر داد.

به گزارش شهریار به نقل از نصر، امین صدرایی با بیان اینکه پس از اجباری شدن دریافت برگه معاینه فنی خودرو به واسطه اجرایی شدن طرح LEZ از تاریخ 20 آبان، مراکز معاینه فنی با کثرت مراجعه کننده مواجه شد، اظهار کرد: سیستم معاینه فنی، یک سیستم یکپارچه در سطح کشور با نام "سیمفا" شناخته می شود و توسط این نرم افزار مراحل انجام معاینه به صورت مکانیزه از یک سیستم مرکزی مدیریت می شود.

وی افزود: این سیستم تشخیص حضور خودرو را به واسطه دوربین های موجود در محل آزمایش انجام داده و نتایج  را به صورت آنلاین  به سیستم دیتا بیس کشوری  وارد می کند.

وی گفت: هدف از ایجاد این سیستم، آنالیز داده های به دست آمده و بررسی وضعیت و کیفیت های خودروهای تولید داخلی است.

درایی با اشاره به اینکه با توجه به حجم داده زیاد سرور مرکزی این سامانه تحت فشار قرار می گرفت، گفت: مقرر شد این دستگاه از ساعت 12 ظهر تا 15:30 به حالت خاموش در آید تا خنک شود، به این دلیل امکان ارائه بازرسی 24 ساعته ممکن نیست.

وی افزود: مسئله ای که سبب می شد صف خودرو ها در این بازه زمانی طولانی می شد، بحث بازرسی چشمی CNG  خودرو های گاز سوز بود که این مشکل اکنون در مراکز شماره  1، 4 و 5 حل شده است و مراکز دیگر در آینده نزدیک حل می شود.

مدیرستاد مرکز معاینه فنی شهرداری تبریز با بیان اینکه در این بازه زمانی مراجعه به روزی 2000 خورو رسیده بود، اذعان داشت: تعداد مراجعه کننده برای اخذ معاینه فنی خودرو در آذر ماه به 41 هزار و 561 خودرو رسید که پیش از اعلام این طرح میزان مراجعه کننده به مراکز یک چهارم این تعداد بود.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به 35 درصد این خودرو ها مردود شدند ، ادامه داد: دلیل اصلی مردودی این خودرو ها مشکل آلایندگی آنها دانست و گفت:از 35 درصد مردودی خوردروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی، 85 درصد آنها به دلیل ایجاد آلایندگی و مشکل ترمز بود و درصد خودروهایی که تمام سیستم آنها بی نقص بود و فقط دچار ایجاد آلایندها بود به 50 درصد می رسید.

وی با اشاره به سه عامل اصلی مردودی خودروها در معاینات فنی ابراز کرد: خروج گازهای آلاینده، تنظیم موتور و کنترل کاتالیزور و عیوب ظاهری سه عامل آلایندگی بوده که به شدت در مراکز معاینه فنی کنترل می‌شود.

وی در خصوص مشکل ایجاد آلاینده ها توسط خودرو گفت: این  مشکل به یک لابی خودرو سازی در کشور باز می گردد که به دلیل استفاده از کاتالیزور با کیفیت نامناسب در مرحله خودرو سازی است که بعد از دو سال بلا استفاده می شود و این موضوع سبب می شود، پروسه نیاز خودرو به معاینه فنی به دو سال برسد.

صدرایی افزود: ایراد دیگری که بر سیستم خودورسازی وارد است بحث دو ساله بودن گارانتی خودرو است که سبب می شود راننده ای که خودوروی آن بعد از این زمان نیاز به معاینه پیدا می کند، خودش هزینه نقص خورو را پرداخت کند.

وی که با صراحت به این موضوع اشاره کرد که این مسئله کاملا برنامه ریزی شده است و خودرو سازان هدف دارند با این کار از هزینه های گارانتی شانه خالی کنند، گفت: از نمایندگان مجلس درخواست دارم که تلاش کنند کارخانه های خودروسازی زمان گارانتی خود را با زمان معاینه فنی هماهنگ کنند تا هم هزینه ها کاهش پیدا کنند و هم مشکل بسیاری از دارندگان خودرو حل شود.

وی با اشاره به اینکه "پراید" و "روآ" بیشترین خودروهایی هستند که در تست معاینه فنی رد می شود، اظهار کرد: طبق آمار به دست آمده در طول آزمایش های مختلف نتیجه ها نشان داد که متاسفانه خودروهای پراید سیستم ترمز ضعیفی دارند.

وی همچنین به ضرورت اخذ معاینه فنی برای خودروهای تولید ماقبل سال 92 تا پایان این سال اشاره کرد و اذعان داشت: بر حسب عمر خودرو و یا سال تولید دلیل بر فرسودگی خودرو نیست و این امر تنها زمانی مشخص می شود خودروی مورد نظر یه بار از آزمون معاینه مردود اعلام شود.

مدیرستاد مرکز معاینه فنی شهرداری تبریز در خصوص نظارت بر مراکز معاینه فنی و کنترل تخلف در این مراکز، گفت: متاسفانه هنوز بخشی از سیستم هنوز به صورت دستی انجام می شود و برای کاهش تخلفات که شاید ارائه برگه معاینه به خودروی مردودی باشد،در حال ایجاد مرکز کنترل نظارت تصویری با حمایت مرکز سازمان حمل و نقل و ترافیک هستیم.

وی همچنین اضافه کرد: در پی بروز برخی تخلفات، افراد مقصر در امر، اخراج و یا تعهد داده اند از طرفی برخی از مراکز معاینه فنی سایر شهرهای اطراف تحت نظارت ستاد مرکزی معاینه فنی خودرو نیستند به این دلیل گاها بروز برخی تخلفات در این مراکز به گوش رسیده است.  
وی در خصوص مراکزی که تحت نظارت ستاد معاینه فنی نیستند گفت: تصمیم داریم با افزایش مراکز زیر نظر ستاد و اقدام به صدور پروانه برای این مراکز کنیم.

وی ابراز کرد: هزینه معاینه فنی خودروهای بنزینی ۲۲ هزار تومان بوده که در صورت رد مراجعه کننده باید ایرادات را رفع کرده و در زمان تعیین شده با پرداخت دوباره پنج هزار تومان اقدام به تائید معاینه فنی خودرو کنند. 

مدیر ستاد معاینه فنی شهرداری تبریز با اشاره به اتفاقات ناگوار در رابطه با نصب کپسول گاز و انفجار در کشور تصریح کرد: روش معاینه فنی خودروهای دوگانه‌سوز به دو صورت است که برای مخازن کمتر از ۶ سال عمر دو پروسه بازرسی چشمی گاز و بازرسی بنزین انجام می‌گیرد که قیمت این بازبینی‌ها متفاوت است.

وی ادامه داد: برای خودروهای دوگانه‌سوز با مخزن بالای ۶ سال عمر نیز علاوه بر دو پروسه باید تست هیدرواستاتیک نیز انجام شود که این تست در دو آزمایشگاه دارای مجوز از اداره استاندارد در داخل شهر انجام می‌گیرد که البته قیمت این تست جدا از هزینه معاینه فنی است.

وی در انتها خاطرنشان کرد: بهتر است افرادی که از تاریخ اتمام معاینه خودروی آنها کم باقی مانده است، قبل از تاریخ اتمام به مراکز مراجعه کنند.

ارسال نظر