چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۹
کد خبر42817

کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز، این هفته با محوریت تبریز 2018 برگزار شد

630.jpg

شهریارنیوز: بررسی سیاست های کوتاه مدت و میان مدت تبریز 2018 ، در نشست این هفته کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر تبریز مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش شهریار به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر تبریز، در این نشست که به ریاست فرج محمد قلیزاده برگزار شد، رئیس مرکز مطالعات، برنامه ریزی و پژوهش شهرداری تبریز، به ارائه نتیجه مطالعات این مرکز در ارتباط با تبریز 2018 پرداخت.

 

تبریز 2018 نه آغاز راه است و نه نقطه هدف

محمدرضا روشنی با اشاره به پتانسیل های ارزشمند شهر تبریز به عنوان قدیمی ترین کلانشهر ایران، با 3500 سال قدمت، اظهار داشت: تبریز تا همین 100 سال پیش جزو گردشگرپذیر ترین شهرهای جهان بود، لذا باید بدانیم که تبریز 2018، در حوزه گردشگری نه نقطه هدف به حساب می آید و نه نقطه آغاز است، بلکه باید به آن به عنوان نقطه عطف نگاه کنیم.

روشنی عنوان داشت: در تبریز به حد کافی جاذبه گردشگری داریم و نیاز نیست تا به دنبال جاذبه های تازه تر باشیم، بلکه تنها باید برای میزبانی خوب از گردشگران برنامه ریزی کنیم. وی افزود: حتی پدیده هایی مثل حاشیه نشینی و دست فروشی می توانند با مدیریت صحیح به عنوان جاذبه های گردشگری مورد بهره برداری قرار گیرند.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش شهرداری تبریز در تشریح اقدامات مورد نیاز برای مدیریت بهتر تبریز 2018، گفت: در کوتاه مدت، نیاز داریم تا در حوزه اطلاع رسانی صحیح، میزبانی شایسته و تنظیف و زیباسازی شهر، کار کنیم. وی توسعه زیرساخت های گردشگری را برنامه میان مدت در تحقق اهداف تبریز 2018 دانست.

 

هنوز نگاه عمرانی نسبت به تبریز 2018 حاکم است

روشنی با انتقاد از حاکم بودن نگاه عمرانی نسبت به برنامه های گردشگری، تصریح کرد: نگاه همه مدیران برای تبریز 2018 باید فرهنگی و اجتماعی باشد.

وی با ابراز نگرانی از اطلاع رسانی ضعیف در خصوص میزبانی تبریز از گردشگران اسلامی در سال 2018، تاکید داشت: ابتدا باید خود تبریزی ها را با  گردشگری و جاذبه های تبریز آشتی دهیم. روشنی افزود: متاسفانه حتی برخی مدیران ارشد این شهر هم موزه عصر آهن را نمی شناسند!

 

مردم هنوز تبریز 2018 را از آن خود نمی دانند

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش شهرداری تبریز عنوان داشت: متاسفانه مردم هنوز تبریز 2018 را از آن خود نمی دانند و این بدان معنی است که رسانه ها در معرفی این رویداد ناموفق بوده اند به حدی که حتی در داخل کشور نیز کسی نمی داند در 2018 چه اتفاقی قرار است بیفتد!

روشنی خاطر نشان کرد: به اعتراف مدیران شهری مشهد، این شهر تنها به این علت که نتوانست مردم را برای رویداد مشهد 2017 پای کار بیاورد، در بهره برداری از این عنوان، ناکام ماند.

 

شهرداری در الگوسازی برای رفتارهای شهروندی ناموفق بوده است

عزتی، کارشناس مرکز مطالعات و پژوهش شهرداری نیز در این نشست با انتقاد از این که شهرداری هنوز نتوانسته است علی رغم صرف هزینه های میلیاردی و تدوین برنامه های مشارکتی در رسانه ملی، نسبت به رفتارهای شهروندی، الگوسازی نماید، افزود: متاسفانه در این حوزه از کمبود محتوا نیز ضربه خورده ایم و این حاصل کنار رفتن دانشگاه ها از موضوع گردشگری بوده است.

 

اجرای 4 عنوان تئاتر فاخر در تبریز 2018

ابراهیم عباسعلی زاده، بازیگر و کارگردان تئاتر نیز در نشست کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز، پیشنهاد اجرای 4 عنوان تئاتر فاخر را در تبریز 2018 پیشنهاد کرد و افزود: برای این منظور تئاترهای رابینسون کروزو، آپاردی سئل لر سارانی، حیدر بابا و  کور اوغلی را در نظر گرفته ایم.

عباسعلی زاده اعلام آمادگی کرد با هماهنگی های لازم این نمایش ها همزمان با رویداد تبریز 2018 در این شهر و شهرهای دیگر کشور روی صحنه برده شوند.

 

کتابخانه بزرگ آکسفورد در تبریز شبیه سازی می شود

در ادامه نشست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی کلانشهر تبریز با حضور رسول وظیفه شناس شهردار منطقه 10 و شهرام خدایی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، پیشنهاد احداث کتابخانه عظیم تبریز با الگو برداری از کتابخانه دانشگاه آکسفورد انگلستان، مطرح گردید.

شهردار منطقه 10 تبریز در این خصوص گفت: برای اجرای این پروژه عظیم، یک خیر تبریزی ساکن انگلستان پیشگام شده است. وظیفه شناس گفت: دانشگاه تبریز نسبت به واگذاری زمین برای احداث این کتابخانه اعلام امادگی کرده است و در صورت فراهم شدن مقدمات می توان کلنگ زنی آن را همزمان با نوروز 97 و افتتاح رسمی رویداد تبریز 2018 انجام داد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در همین ارتباط اظهار داشت: متاسفانه شورای چهارم نسبت به این موضوع استقبال نکرد اما پیشنهاد دهنده این طرح که نست به احداث، تجهیز و بهره برداری آن اعلام آمادگی کرده، همچنان پیگیر است. شهرام خدایی افزود: این پروژه در وسعت 5 هکتار، در سطح خاورمیانه یک کتابخانه منحصر به فرد خواهد بود.

 

شورای شهر برای رفع فیلتر شبکه های اجتماعی با مقامات امنیتی گفتگو کند

غلامحسین مسعودی ریحان، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر نیز در این نشست عنوان داشت: متاسفانه تبریز 2018 به مسابقه ای میان مدیران تبدیل شده است تا آنها خود را به مردم این شهر تحمیل کنند.

مسعودی ریحان با تاکید بر لزوم ارائه راهکار های عملی نسبت به مردمی کردن رویداد تبریز 2018، ادامه داد: چهره های مقبول مردم آذربایجان از جمله ورزشکاران، هنرمندان و ... باید برای رونق گردشگری در تبریز 2018 وارد میدان شوند.

عضو شورای شهر تبریز، ادامه داد: علی رغم اطلاع رسانی ضعیف نسبت میزبانی تبریز از گردشگران جهان اسلام در سال 2018، فیلترینگ گسترده شبکه های مجازی نیز مشکل مضاعفی بود که در این ارتباط روی داد و لازم می بینم شورای شهر نسبت به پیگیری رفع فیلتر با مقامات امنیتی وارد گفتگو شود.

وی با انتقاد از نوع نگاه دولت نسبت به آذربایجان، گفت: در حالی که دولت برای پرداخت بدهی تیم های استقلال و پرسپولیس تهران 400 میلیارد تومان نقد پرداخته است، هنوز یک ریال از تعهدات 760 میلیارد تومانی برای تبریز 2018 پرداخت نشده و در لایحه بودجه سال آینده نیز هیچ اعتباری در این خصوص لحاظ نگردیده است.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همچنین پیشنهاد کرد زمینه های لازم برای رونق گردشگری شب در تبریز فراهم شود.

 

با معرفی فرهنگ مردم می توان حتی در بیرون از مرزها مخاطب جذب کرد

محرم محمدزاده، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر نیز در این نشست، گفت: به عنوان کسی که برای تولید برنامه، به بیش از 2700 روستای اذربایجان شرقی سفر کرده ام، دریافته ام که با معرفی فرهنگ مردم می توان حتی در بیرون از مرزها مخاطب جذب کرد. محمدزاده با انتقاد از اینکه متاسفانه هنوز تلویزیون ما آلات موسیقی را سانسور می کند، گفت در این باره حرف های زیادی داریم که فعلا در سینه خودمان نگه می داریم.

 

مرکز پژوهش ها به تبعیدگاه نخبگان برجسته مجموعه شهرداری تبدیل شده است

فرج قلیزاده، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز هم در این نشست با تاکید بر لزوم حاکمیت نگاه های کارشناسی در حوزه های فرهنگ و اجتماع، از همکاری مدیر رئیس و کارشناسان مرکز مطالعات، برنامه ریزی و پژوهش شهرداری، با این کمیسیون تقدیر کرد و افزود: متاسفانه مرکز مطالعات، برنامه ریزی و پژوهش شهرداری تبریز به تبعیدگاه نخبگان و کارشناسان برجسته این مجموعه تبدیل شده است اما حتی نتیجه کارهای تحقیقاتی آنها در مقام عمل مورد بهره برداری قرار نمی گیرد.

بر اساس این گزارش، سعید نیکو خصلت، علی آجودان زاده، محرم محمدزاده و غلامحسین مسعودی ریحان به ریاست فرج محمدقلیزاده اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز را تشکیل می دهند.

ارسال نظر