چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۰
کد خبر43295

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی:
وضعیت آب در استان آذربایجان شرقی بحرانی است/ ورودی آب سدهای استان صفر است

images.jpg

شهریارنیوز: معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: خشکسالی‌های متوالی در استان ادامه دارد و وضعیت آب وارد مرحله بحران شده است.

به گزارش شهریار، مجتبی جلیل‌زاده در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بناب اظهار داشت: میزان بارندگی‌ها در شهرستان بناب نسبت به دو سال گذشته 46 درصد کاهش و دمای هوا نیز در یک سال گذشته 6/1 درجه افزایش یافته است که این موضوع به تبخیر، تعرق و مصرف آب کمک کرده است.

وی ورودی آب سدهای استان آذربایجان‌شرقی را صفر و برابر مصرف اعلام و تصریح کرد: متأسفانه به علت کاهش نزولات آسمانی نمی‌توانیم سدها را پر کنیم، در حالی که اولویت مصرف از سدها با تأمین آب شرب است و برای تأمین آب کشاورزی با مشکل مواجه هستیم.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای استان سپس با اشاره به اینکه به علت کمبود منابع آبی محدودیت‌هایی در کشت پائیزه اعمال شد؛ افزود: در صورت تداوم کاهش بارش‌ها مجبور به اعمال محدودیت در کشت بهاره نیز خواهیم شد تا از خسارات وارده بکاهیم.

جلیل‌زاده یادآور شد: در صورت وجود مازاد آب شرب در پشت سدها آن را بصورت مساوی برای مصارف پایاب سدها تقسیم خواهیم کرد.

وی میانگین مصرف آب در آذربایجان شرقی را بسیار بالاتر از میانگین دنیا دانست و گفت: در استان به ازای هر نفر230 لیتر آب در روز مصرف می‌شود و این در حالی است که استاندارد مصرف روزانه برای هر نفر 160 لیتر است

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 13 =