دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
کد خبر43894

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
شاعران ایرانی انسان را از اسارت خیالات برحذر داشته‌اند

134621.jpg

شهریارنیوز: معاون فرهنگی وزیر فرهنگ ارشاد و اسلامی گفت: با توجه به نگرش توحیدی، شاعران ایرانی انسان را از اسارت خیالات برحذر داشته و ناپایداری دنیای دروغین را که جز نام چیزی برای انسان ندارد، یاد آور شده‌اند.

به گزارش شهریار،  محسن جوادی در اختتامیه دوازدهمین جشنواره شعر فجر، با بیان این‌که مردم ایران در فراز و فرود تاریخ خود با هنر  ملی ایرانیان اندیشه ورزی کرده اند، اظهار کرد: در شعر ایران زمین همواره ایمان به خداوند و عشق به انسان وجود دارد، با توجه به بیت معروف " به جهان خرم از آنم که جهان خرم از اوست" می توان عمق نگرش دینی و عشق به انسان را یافت. 

 وی با اشاره به یک بیت از شعری افزود: خداوند در دل سودازدگان است،  شاعر با بیان هنرمندانه‌ای از ما می‌خواهد خداجویی و ایمان را در قلب دردمند سودازدگان بجوییم؛ چرا که جستجوی  بدون همدلی و همدردی و عشق ناممکن است و این یعنی بدون عشق و فضیلت اخلاقی نمی‌توان خدا را دید. 

وی ادامه داد: در متن این نگرش توحیدی، شاعران ایرانی انسان را از اسارت خیالات بر حذر داشته‌اند و ناپایداری دنیای دروغین را که جز نام چیزی برای انسان ندارد، یادآور شده‌اند. جوادی با بیان این‌که هنر شاعران ترک زبان مانند علامه طباطبایی از شهر فرهنگی تبریز هستند، خاطرنشان کرد: توجه به درد جامعه، شعر ایرانی را با تحولات اجتماعی برای بیان هنرمندانه‌ی درد و رنج جامعه همسو کرده و شعر نو برای چنین مضامینی به وجود آمده است.

وی بیان کرد: همزمان با تحولات شگرف فکری که از ۴۰ سال پیش در میان ایرانیان آغاز شد و نگرش انقلابی، استکبار ستیزی ارج یافت، شعر ایرانی نیز با مضامین سبک نو، نگاه نو به تصویر کشیده شد. 

  وی با تاکید بر این‌که اهمیت شعر نو در ایران، همه را به احترام وا می دارد، افزود: باید برای پاسداری از این هنر همواره کوشا باشیم تا با شیوه‌های سطحی در نگاه شاعران و هنرمندان خللی ایجاد نشود. 

ارسال نظر