چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳
کد خبر43938

مدیر ستاد دیه استان آذربایجان‌شرقی خبر داد
۵۲۰ زندانی مالی و جرایم غیرعمد در زندان‌های آذربایجان‌شرقی

13960526000638_Test_PhotoH.jpg

شهریارنیوز: مدیر ستاد دیه استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه آمار ورود و خروج زندانی به زندان در روز متغییر است و نمی‌توان به صورت دقیق اعلام کرد، گفت: ۵۲۰ زندانی مالی و جرایم غیرعمد در زندان‌های آذربایجان‌شرقی وجود دارند که سه نفر زن و مابقی مرد هستند.

به گزارش شهریار، رسول تقی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: تعداد افراد دارای جرایم غیرعمدی در زندان‌های استان، ۵۲۰ نفر است که ۶۸ درصد آنها محکومان مالی و ۳۲ درصد زندانیان غیرعمد هستند.

وی افزود: منظور از محکومان مالی آن دسته افرادی هستند که چک و یا سفته داده و یا مشکل قرارداد عادی دارند و شکات آنها صرفاً برای مطالبه چک، شکایت کرده‌اند.

مدیر ستاد دیه استان خاطرنشان کرد: زندانیان غیرعمد نیز افرادی هستند که از طریق مهریه، نفقه، حوادث کارگاهی اعم از کارگاهی و صنعتی، قتل شبه عمد و تصادفات رانندگی روانه زندان شده‌اند.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه چک بلامحل جنبه کیفری دارد و در دادگاه‌های جزائی و حقوقی مورد بررسی قرار می‌گیرد و مرتکب حکم زندان نیز دارد، از این رو در حیطه وظایف رسیدگی ستاد دیه نیست.

 

دستور رئیس کل دادگستری به عدم معرفی جرایم کم اهمیت به زندان

تقی‌پور اذعان داشت: با توجه به ابلاغیه رئیس کل دادگستری استان در شهریور سال ۹۴ خطاب به محاکم قضایی و روسای دادگستری مبنی بر اینکه جرایم کم اهمیت، مهریه، نفقه و تصادفات رانندگی به زندان معرفی نشوند، این امر باعث شده تا ۲ هزار نفر زندانی از سطح استان کاهش یابد که بخش اعظم آنها زندانیان جرایم غیرعمد بوده‌اند.

 

استان آذربایجان‌شرقی جزو کمترین زندانی جرایم غیرعمد

وی با اشاره به وضعیت استان در مقایسه با سایر استان‌ها در کشور در رابطه با تعداد زندانیان جرایم غیرعمد، بیان کرد: زندانیان جرایم غیرعمد شهر تبریز در مقایسه با سایر کلان‌شهرها کم است که البته استان آذربایجان‌شرقی جزو کمترین زندانی جرایم غیرعمد در سطح کشور است.

 

سه زندانی زن بین زندانیان جرایم غیرعمد استان/ آزادی ۳۳۴ زندانی از ابتدای سال

مدیر ستاد دیه استان با اشاره به اینکه آمار ورود و خروج زندانی به زندان در روز متغیر است و نمی‌توان به صورت دقیق اعلام کرد، افزود: از بین ۵۲۰ زندانی جرایم مالی و غیرعمد، سه نفر زن و مابقی مرد هستند.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال‌جاری تا به امروز ۳۳۴ زندانی جرایم مالی و غیرعمد آزاد شدند که ۱۲ نفر زن و مابقی مرد بودند، البته میزان بدهی این تعداد آزاد شده ۲۸ میلیارد تومان بود که ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از طریق اعسار به تقسیط، بخشی توسط ستاد دیه و کمک خیران و توسط گذشت رضایت‌مندانه شکات و بخش دیگر از طریق معرفی به بانک‌ها برای اخذ تسهیلات مخصوص زندانیان با کارمزد صفر و یا چهار درصد تأمین شده است.

تقی‌پور توضیح داد: طبق مذاکرات و مکاتبات ستاد دیه استان با محاکم توانستیم ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از بدهی را اعسار به تقسیط کنیم که منظور از آن این است که عدم توانایی پرداخت یکجای بدهی برای زندانی محرز می‌شود و سپس بدهی از طریق دادگاه اقساطی می‌شود.

وی افزود: 3 میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از طریق ستاد دیه و با کمک خیران کمک ویژه برای فراهم‌سازی زمینه آزادی ۳۳۴ نفر از زندانیان در سال‌جاری انجام شده است.

 

خیران با حمایت خود شادی را در سال جدید به خانواده‌های زندانی ببخشند

مدیر ستاد دیه استان متذکر شد: سعی داریم در روزهای پایانی سال، آزادسازی به وسیله خیران سرعت بیشتری یاید و تلاش برای رساندن تعداد زندانیان آزاد شده از ۳۳۴ به بیش از ۳۵۰ نفر را داریم که همت خیران استان را می‌طلبد.

وی ادامه داد: از تمام خیران می‌خواهیم در آستانه سال جدید و فرارسیدن عید نوروز با کمک خود به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و مالی، شادی را به همه خانه‌ها ببرند و خانواده زندانیان را در شادی خود سهیم کنیم.

تقی‌پور با تاکید به اینکه برای عضویت در جامعه خیران ستاد دیه حتما به پول هنگفت و کلان احتیاج نیست، تصریح کرد: کار خیر تنها به منزله پرداخت پول نیست بلکه ما افرادی داریم که با انتقال فعالیت‌های ستاد دیه، لزوم حمایت به آزادی جرایم غیرعمد و مالی تلاش می‌کنند و افرادی نیز وجود دارند که پیگیر پرونده زندانیان از دادگاه و شکات هستند.

وی ادامه داد: خیر حتماً با مبلغ کلانی خیر نمی‌شود بلکه افراد حتی با پرداخت ۱۰ هزار تومان از منظر ما یک خیر محسوب می‌شوند.

مدیر ستاد دیه استان ابراز کرد: افراد خیر علاقمند به حمایت از زندانیان جرایم غیرعمد و مالی و آزادسازی آنها می‌توانند از طریق پرداخت مبلغ مورد نظر خود به حساب ۱۰۰۱۰۰ بانک تجارت اقدام کنند و فیش مبلغ پرداختی را به شماره فاکس ۳۶۵۸۳۹۵۴ ارسال کنند و یا از طریق حضور در دفتر ستاد دیه به آدرس تبریز، خیابان هفت تیر، ۱۰۰ متر مانده به بیمارستان شمس، ساختمان آلومینیوم، طبقه دوم مراجعه فرمایند.

وی در ادامه بیان کرد: ما منتظر حمایت‌های خیران شهر و استان هستیم تا با کمک خود شادی را به همه خانه‌ها ببرند.

ارسال نظر