پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
کد خبر44262

تبریز سرمست از عطر گلهای بهاری/ چند قدم تا فصل شکوفه و جوانه

photo_2018-03-14_13-58-17.jpg

شهریارنیوز: بوی شب‌بوها که در شهر می‌پیچد انگار بهار بالاخره از پس زمستانی طولانی قد برافراشته و می‌خواهد با ظرافت خاص خود در کوچه پس کوچه‌های شهر قدم بزند.

به گزارش شهریار، هر قدر هم زمستان سرد و سهمگین باشد ولی قدرت بهاران آنقدر زیاد است که آهسته آهسته با طپش‌های خود نوید آفتاب‌هایی کمی داغ‌تر و باران‌های ریز ریز شبنم‌وار را می‌دهد.

شهر هم کم‌کم خود را آماده‌ی استقبال از این میهمان مهربان می کند. هر چند سبزینگی و زنده شدن درختان با بهار باز می آیند ولی ما هم دست روی دست نمی گذاریم تا طبیعت تنها بماند و با پهن کردن فرش گلهای مختلف در گوشه گوشه‌ی شهر، برای هر چه رنگین‌تر شدن بهار تلاش می‌کنیم.

مناطق مختلف تبریز هم برای استقبال از بهارِ بی‌نظیر به تکاپو افتاده اند و هر کدام می‌خواهند با طرح‌هایی خاص برای ایجاد فضای سبز با گلکاری‌های ویژه، زیبایی شناسی را به چالش بکشند.

طبق رسم هر ساله، امسال هم جعبه‌های بنفشه و گلدان‌های شب‌بو با شروع اسفندماه در کنار بلوارها، میدان ها، رفوژ میانی خیابان‌ها و...  گسترده شده و کارگران زحمتکش با دستانی پر مهر، عاشقانه ریشه گلها را در دل خاک پنهان می‌کنند.

گلکاری‌های بهاره در سال‌های اخیر دچار تحولات بی‌نظیری شده که دیگر از آن طرح‌های کلاسیک سنتی عبور کرده و هر منطقه از شهر می‌خواهد با طراحی و ایجاد گلکاری های منحصر بفرد، بهار امسال را با طراوتی صد چندان آغاز کند.

در این بین گلهای زینتی مختلف از جمله بنفشه، پامچال، شب بو و... هم به طور گسترده در بخش های مختلفی از شهر کاشته شده است.

حالا این روزها زمستان ِ عبوس و مه‌آلود به نفس‌های آخر خود رسیده تا شکوفه‌ها دوباره جوانه بزنند و شهر گاهی سبز شود و گاهی به سفیدیِ شکوفه‌ها.

کارگران زحمتکش فضای سبز تبریز روزهاست که با دستهای خود به آرامی از لابلای جعبه بنفشه ها را جدا می کنند و در دل خاک می‌کارند ؛ انگار که بذر امید را با دستان خود زیر خاک دفن می‌کنند تا ریشه‌های امید و زندگی زیر زمین‌های شهر را فرا گیرد و آدم‌ها هر روز و هر شب روی زمینی پر از جریان زندگی، در آمد و رفت باشند.

هر چند همه می‌دانند و می‌دانیم که هر روزی که از نو آغاز می شود، حکم نوروز را دارد ولی ماجرای باهار انگار فرق می‌کند و تمام معادلات را بر هم می‌زند. هنوز در این بیست و سوم اسفندماه که باهاری نیامده ولی این معجزه‌ی پر از شگفتی چنان قدرتی دارد که نیامده تمام شهر را به تسخیر خود در آورده است.

نوروزگان جز این ترکیب رنگ ها، نسیم باهاری، ترکیب عطرهای طبیعی در فضای شهر و شکفتن شکوفه هم مگر معنا پیدا می‌کند؟ زندگی همین هاست انگار. همین طراوت تازه‌ی بهاری. همین که آدم‌های غمگین و دلمرده را میهمان لبخند می‌کند.

حالا که شهر خود را مهیای استقبال از باهار کرده ما هم یک گلدان کوچک از سنبل به معنای آمدن بهار و نشان دهنده زیبایی به خانه ببریم و کنار هفت سین نوروزی جای دهیم؛ شاید که ریشه‌های امید و زندگی به خانه هامان رسید.

 

..........................

نگارنده: سحر فکردار

ارسال نظر