دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۷
کد خبر44642

سازمان فرهنگی و هنری برگزار می‌کند؛
«نیم‌نگاه» روایت خلاقانه از معضلات و چالش‌های شهر

1728.jpg

شهریارنیوز: رفتارهای شهروندی، در هر دو جنبه مثبت و منفی، حاصل عادت هایی است که از فردی به فرد دیگر انتقال یافته و به مرور، باعث شهرت یافتن کل شهر، به یک رفتار خاص می شود.

به گزارش شهریار به نقل از سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز، رفتارهای شهروندی، در هر دو جنبه مثبت و منفی، حاصل عادت هایی است که از فردی به فرد دیگر انتقال یافته و به مرور، باعث شهرت یافتن کل شهر، به یک رفتار خاص می شود. به عنوان مثال، ممکن است شهروندان یک شهر، در خصوص «نحوه ارائه آدرس» ضعف هایی داشته باشند. ضعف هایی که می تواند شهر را به «دادن آدرس های گمراه کننده» در کشور زبانزد کند. اگر قبول نکنیم که چنین معضلاتی، از ضعف های فرهنگ نشات می گیرد، قطعاً نمی توانیم تنها با افزایش تابلو در معابر و مسیرهای شهری، این نقطه ضعف را جبران کنیم. سایر مسائل شهری نیز وضعیت مشابه دارد. مباحث خدماتی، فضای سبز، ترافیک، وضعیت ایمنی شهر و سایر شاخص های توسعه شهر، بدون در نظر داشتن عنصر فرهنگ، می تواند محل چالش شهر باشد.

فیلم های کوتاه شهروندی، ایده ای است که به همین منظور توسط سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز، طراحی شده و سعی دارد با همکاری خانه سینمای مستند تبریز چالش های زندگی شهری و رفتارهای مثبت و منفی شهروندان را با بهره گیری از عنصر هنر، و در فضایی واقعی و بی تعارف بازگو کند. با مرور این آثار، می توان گفت سیاست کلی فیلم ها، روایت روان، ساده و مستند معضلات شهری است. ایده پردازان این آثار، سعی کرده اند به دور از نگاه غامض و پیچیده، معضلات شهر را مطرح کنند. رویکری که قطعاً پذیرش و تاثیرگذاری موضوعات را برای متولیان اجرایی و آحاد شهروندان، آسان تر خواهد کرد.
حجم کم و مدت زمان بسیار کوتاه فیلم ها، از ویژگی هایی است که با توجه به ظرفیت های امروز فضای مجازی، می تواند منجربه انتشار فراگیر فیلم ها و افزایش تاثیرگذاری آثار شود.
اما به زعم نگارنده که هر ۱۱ فیلم منتخب را دیده، ارزشمندترین ویژگی این آثار، نحوه تولید آن هاست. صفر تا صد این فیلم ها، از مرحله تصویربرداری گرفته تا صداگذاری و تدوین و سایر مراحل فنی، با اتکا به قابلیت های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و هنری و با هزینه بسیار جزئی تولید شده که از حیث استفاده بهینه از منابع سازمانی و افزایش بهره وری فرهنگی، حایز اهمیت است و می تواند الگوی مناسبی برای دستگاه های فرهنگی شود. 
فیلم های کوتاه شهروندی، ایده ای است که در صورت تداوم و همراهی سایر مجموعه های فرهنگی و هنری، می تواند یک ابتکار موثر و جریان ساز باشد و در یک افق نه چندان دوردست، تاثیرات خود را در متن شهر، نشان دهد.
ویژه برنامه «نیم نگاه» با هدف بررسی ۱۱ فیلم کوتاه با موضوعات آموزش شهروندی، ساعت ۱۶، فردا، سه شنبه ۲۱ فروردین در سالن سینما تک واقع در مجتمع سینمایی ۲۲ بهمن تبریز برگزار می شود.
همزمان با این برنامه، کارگاه ساخت آثار سینمایی مستند شهری، با حضور پیروز کلانتری، فیلمساز شاخص حوزه مستند، برگزار می شود.
پیروز کلانتری متولد سال ۱۳۳۲ تهران . فارغ التحصیل مدرسه عالی تلویزیون و سینماست. وی کار هنری خود را با عکاسی آغاز کرد. از آثار شاخص وی می‌توان به پناهنده (۱۳۷۰)، حکایت باقی (۱۳۷۱)، راویان کوچک روستای غریب (از مجموعه کودکان سرزمین ایران ـ ۱۳۷۴) اشاره کرد. وی هم اکنون از اعضای انجمن مستند سازان به حساب می‌آید.

ارسال نظر