پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
کد خبر44928

گزارش روزنامه "آرمان امروز" از مراسم تبریز 2018 با حضور رئیس جمهور/
دستمريزاد به تبريز

photo_2018-04-26_07-50-54.jpg

شهریارنیوز: تبریز در قلب ایران نشسته است. کدام فصل از کتاب قطور تاریخ سیاسی و اجتماعی و فرهنگی این سرزمین را می‌توان ورق زد و در آن به نام تبریز برنخورد؟

به گزارش شهریار به نقل از روزنامه آرمان امروز، تبریز از یکسو به ثقه‌الاسلام‌ها تکیه دارد که هنوز به مثابه پرچم شرف این سرزمین بر بلندای دار ایستاده‌اند و از سوی دیگر به ستارخان و باقرخان افتخار می‌کند که وقتی با همراهی دلاورانش به سوی مرکز آمدند پایان بخش آشوب‌ها و تلاطم‌ها شدند و از سوی دیگر به شهریار که در برخی غزلیاتش به بزرگترین شاعران زبان و ادب این سرزمین پهلو می‌زند.

در کنار این‌ها تبریز در صنایع فرش دستباف و ماشینی، صنایع دستی و به‌ویژه صنعت کفش سرآمد منطقه و چه‌بسا جهان است. بی‌دلیل نیست که رئیس جمهور به بازار کفش تبریز رفت و از نزدیک به اهالی بازار خسته نباشید گفت.

اگر چه تبریز، آذربایجان و ایران هنوز در اندوه جدا شدن بخشی از این سرزمین تاریخی و کهن است اما اکنون با انتخاب آن به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی کم‌کم اهمیت خود را به دیگر کشورها نشان می‌دهد و این اطمینان وجود دارد که به فراخور ظرفیت‌ها و استعدادهای فرهنگی و زیرساخت‌های شهری، تجربه‌ای یگانه در گردشگری سال 2018 باشد.

مراسم افتتاح رویداد تبریز 2018 با حضور دکتر حسن روحانی، وزرا، معاونان رئیس جمهور و وزرای گردشگری کشورهای اسلامی، سفرای کشورهای خارجی و سایر مهمانان داخلی و خارجی، چهارشنبه ۵ اردیبهشت در مرکز همایش‌های بین‌المللی تبریز آغاز به ‌کار کرد.

رئیس جمهور در این مراسم توسعه گردشگری و توریسم را یکی از راه‌های تعامل سازنده با جهان دانست و اظهار داشت: گردشگری موجب فهم درست ملت‌ها از جهان و تاریخ گذشته خواهد بود و در حقیقت ارتباط انسان را با گذشته تاریخ فراهم کرده و موجب شناخت وضعیت امروز و آینده جهان است.

وی ایجاد روحیه شاد و برطرف شدن غم‌ها، و توسعه اشتغال و رونق اقتصادی را از آثار گسترش گردشگری عنوان کرد و گفت: براساس گزارش‌ها در سال 2017 یک میلیارد و 300 میلیون نفر از مردم جهان گردشگری را انتخاب کرده‌اند.

دکتر روحانی با بیان اینکه گسترش گردشگری موجب رونق اقتصادی خواهد شد، گفت: روابط ما با همسایگان و دیگر کشورهای جهان زندگی مردم را تغییر داده و موجب رونق خواهد بود و باید کاری کنیم که جاذبه گردشگری در نقاط مختلف کشور برای مردم دائمی شود.

رئیس جمهور ادامه داد: به دنبال آن هستیم تا مراکز گردشگری در ایران از جمله در تبریز اینطور باشد که برای گردشگران جاذبه دائمی ایجاد کند تا مداوم برای گردشگری به ایران سفر کنند.

سرزمین شهریارپرور

دکتر روحانی با بیان اینکه انسان در سفر آداب، رسوم و علوم جدید می‌آموزد، تصریح کرد: حفظ ابنیه تاریخی و سنتی بسیار صحیح است، اما آنچه که در جذب گردشگر مهم است، اخلاق زیبا و فرهنگ مردمان یک منطقه است.

رئیس جمهور با اشاره به کلام، لهجه و شیرین‌سخنی مردم تبریز، اخلاق‌مداری آنها و حضور بزرگان و مشاهیر بزرگ در این سرزمین، خاطر نشان کرد: آذربایجان سرزمین شهریارپرور است و نمی‌توانیم بگوییم که فقط یک شهریار از این دیار برخاسته بلکه این سرزمین شهریارهای دیگر را به بشریت تحویل خواهد داد.

رئیس جمهور افزود: هرکس کلام، سخن، ذهن و فکرش را برای رضای خدا وقف کند، جاودانه و پایدار در تاریخ خواهد بود که ما نظایر آن را در تاریخ ایران همچون حافظ سعدی، مولانا، علامه طباطبایی، علامه امینی، شهید قاضی طباطبایی، شهید مدنی و باکری‌ها و باقری‌ها و شفیع‌زاده‌ها، فراوان داریم.

دکتر روحانی با بیان اینکه جاذبه گردشگری تبریز قبل از شهر و آثار باستانی آن، اخلاق زیبا و شیرین‌سخنی مردم این دیار است، گفت: نوع برخورد و نگاه انسانی و شرافت اخلاقی در مواجهه با مردم جاودانه و باقی می‌ماند و همه شهرها و استان‌های ایران از این خصلت برخوردار هستند و همه کوچه‌های تبریز مملو از شرف و انسانیت است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام نه تنها برای ایران بلکه برای همیشه تاریخ جاذبه داشته و خواهد داشت، گفت: این منطقه همواره دروازه اتصال ایران با غرب و جهان بوده و مسیر اصلی جاده ابریشم و منطقه‌ای است که شرق را به غرب وصل کرده و این حلقه وصل همواره جاودانه باقی خواهد ماند.

وی تبریز را مرکز تجارت در این منطقه دانست و گفت: در تبریز صنعتگران و تجار ماهری حضور دارند و هرکس به این شهر سفر کند، می‌تواند بیاموزد و یاد بگیرد.

روحانی با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم تبریز به عنوان قطب گردشگری منطقه و جهان باشد، باید نسبت به حفظ نظافت و رعایت مقررات در آن حساس‌تر باشیم ، افزود: اینکه تبریز همیشه شهری تمیز بوده و متکدی و متجاهر به اعتیاد در آن وجود ندارد، از جاذبه‌های این شهر است که باید حفظ شود.

ارسال نظر