چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۶
کد خبر45933

رهبر ارکستر هنگام تبریز، مطرح کرد؛
اجرای نخست "دیورتیمنتو" در ایران به نام تبریز/ موسیقی کلاسیک با مشکلات زیرساختی مواجه است

9.jpg

شهریارنیوز: رهبر ارکستر هنگام تبریز از اجرای نخست "دیورتیمنتو" در ایران، توسط ارکستر هنگام تبریز، خبر داد.

گزارش شهریار به نقل از نصر، ارکستر هنگام که فعالیت خود را از سال 1391 در حوزه موسیقی کلاسیک در تبریز آغاز کرده است، پس از اجرای آثار ارزشمندی چون "شرق و غرب" ساخته آهنگساز شهیر معاصر استونیایی "آروو پِرت" با مجوز رسمی در ایران، حال آماده اجرای اثری ماندگار از آهنگساز فاخر کشور "احمد پژمان"، قطعه "دیورتیمنتو" است.

روز گذشته نشست مطبوعاتی این ارکستر با حضور "علی رحم جو" رهبر ارکستر، "هادی نوبری" کنسرت مایستر و جمعی از اصحاب رسانه استان برگزار شد.
"علی رحم جو" در این نشست با بیان اینکه سومین اجرای صحنه ای این ارکستر با اثری از آهنگساز شهیر کشورمان، استاد احمد پژمان، همراه خواهد بود، ادامه داد: استاد پژمان یکی از اساتید برجسته موسیقی در تاریخ موسیقی ایران است که قطعه ماندگار و زیبای "دیورتیمنتو" نیز یکی از درخشان ترین آثار موجود در تاریخ موسیقی این سرزمین محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه حضور استاد پژمان در  تمرینات این ارکستر، قدرت و عظمی راسختر برای اجرای این اثر ماندگار به تک تک اعضا بخشید، افزود: دیورتیمنتو اثری تلفیقی از موسیقی اروپایی و موسیقی سنتی و قومی ایرانی است که با اشاره به تکنیک های ظریف موسیقیایی توسط استاد پژمان بر دفتر موسیقی ایران نقش بسته است، لیکن حضور و نظارت استاد پژمان در تمرینات این ارکستر قدرتی دو چندان به تک تک اعضا بخشید تا با عظمی راسختر به اجرای این اثر زیبا بنشینند.

رهبر ارکستر هنگام در ادامه سخنان خود با اشاره به برخی مشکلاتی که در حوزه موسیقی کلاسیک وجود دارد، اظهار کرد: واقعیت این است که در کشور ما امکاناتی که برای اجرای این ژانر از موسیقی نیاز است بسیار محدود بوده و از حمایت های لازم چه از نهادهای دولتی و چه بخش خصوصی برخوردار نیست.

رحم جو در پایان عدم وجود یک سالن مناسب و استاندارد برای اجرای ارکسترهای موسیقی در تبریز را از ابتدایی ترین مشکلات حوزه موسیقی این شهر عنوان کرد و گفت: نداشتن درآمد مستمر یک گروه موسیقی و همچنین عدم حمایت مالی از آن موجب اجاره سالن های مختلفی می شود که از لحاظ استانداردهای لازم با مشکلات عدیده ای مواجه اند، البته باید بگویم که علاوه بر سالن های تمرین، تبریز حتی سالنی استاندارد برای اجرای موسیقی های ارکسترال ندارد.

گفتنی است، سومین اجرای صحنه ای ارکستر هنگام تبریز، روزهای 31 خرداد و 1 تیرماه سال جاری با اجرای آثاری از  احمد پژمان، کالینیکوف، کومیتاس، مالاتس، ویتا و یوکویاما در مجتمع فرهنگی پتروشیمی تبریز، برگزار خواهد شد.

ارسال نظر