دوشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۲
کد خبر46339

حمیدی خبر داد:
کنگره جهانی صائب تبریزی در تبریز برگزار می شود/ استقبال از همکاری های فرهنگی تبریز و اصفهان

احمد حمیدی

شهریارنیوز: معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کلانشهر تبریز از برگزاری کنگره جهانی صائب تبریزی در این شهر خبر داد.

به گزارش شهریار، حجت الاسلام احمد حمیدی شامگاه یکشنبه در مراسم گرامیداشت صائب تبریزی در اصفهان اظهار داشت: صائب تبریزی به عنوان بنیانگذار سبک هندی تاثیر بسیاری در شاعران عصر خود گذاشته لذا کنگره بزرگداشت وی بصورت بین المللی در تبریز برگزار می شود.

وی تصریح کرد: همزمان با رویداد تبریز 2018 تمام صاحبنظران و کارشناسان این خطه آماده می شوند تا سیصدو پنجاهمین سالگرد درگذشت صائب تبریزی را در قالب برگزاری یک کنگره جهانی گرامی بدارند.

وی با استقبال از پیشنهاد تاسیس دبیرخانه مشترک صائب تبریزی مابین شهرهای اصفهان و تبریز یادآور شد: کنگره جهانی صائب تبریزی در تقویم برنامه های تبریز 2018 قرار داشته است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار کلانشهر تبریز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کتاب "تحفه السعدیه" نوشته قطب الدین کازرونی شیرازی افزود: در این کتاب به نقل از مقدمه کتاب قانون بوعلی سینا در خصوص مزیت شهرهای تمدن ساز چنین بیان شده که باید حاکم عادل داشته باشد، آب روان داشته باشد، طبیب ماهر و بازار رواج داشته باشد.

وی ادامه داد: این عارف قرن هفتم که جاهای زیادی رفته و در شیراز و مکه و مراغه و تبریز زندگی کرده است در این کتاب نوشته که من تمام این مزیت ها را در شهر تبریز دیده و در نهایت  تبریز را را شهر تمدن‌ساز و  بهشتی از بهشت های روی زمین معرفی کرده است.

حجت الاسلام احمد حمیدی در ادامه  با بیان اینکه   مولانا صائب تبریزی به عنوان  گوهری از تبریز  بهشت روی زمین  در اصفهان مدفون است صائب تبریزی را فصل مشترک تبریز و اصفهان خواند و اظهار داشت:  آذربایجان و خراسان و اصفهان سه ضلع عرفان و ادب ایران زمین هستند که شاعرانی چون فردوسی ها و صائب ها و شمس و شهریارها را در دامان خود پرورانده اند.

حمیدی در پایان با قدردانی از برگزار کنندگان این مراسم، مردم اصفهان را برای سفر به تبریز و دیدن آثار دیدنی آن دعوت کرد.

ششمین همایش بزرگداشت "مولانا صائب تبریزی" به بهانه ی دهم تیرماه، روز صائب تبریزی در جوار آرامگاه وی در اصفهان برگزار شد.

 

 

ارسال نظر