سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۶
کد خبر46419

چهل و یکمین دوره مسابقات قرآنی آذربایجان شرقی برگزار می شود

همایش قرآن کریم با حضور نابغه قرآنی جهان اسلام

شهریارنیوز: مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی از چهل و یکمین دوره مسابقات قرآنی در این استان خبر داد.

به گزارش شهریار، حجت الاسلام علی مصائبی در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به آغاز چهل و یکمین دوره مسابقات استانی قرآن کریم در آذربایجان شرقی اظهار داشت: سازمان اوقاف در کشور، اصلی‌ترین متولی برگزاری مسابقات قرآن در کشور است که این مسابقات برای شناسایی و تقویت استعدادهای برجسته قرآنی برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با بیان اینکه مسابقات استانی قرآن اوقاف آذربایجان شرقی از 14 تا 17 تیرماه در تبریز برگزار می‌شود، افزود: نفرات برگزیده این مسابقات در مهرماه به مرحله کشوری که در استان مرکزی برگزار می‌شود، اعزام خواهند شد.

وی مطالبه مقام معظم رهبری از نهادهای قرآنی برای تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم را یادآور شد و گفت: تلاش می‌کنیم سهم استان آذربایجان شرقی در تربیت حافظان را با افتتاح مراکز تخصصی قرآن و تفاهم با مؤسسات قرآنی محقق کنیم که تابستان امسال از طریق همین مراکز و مؤسسات بیش از 800 کلاس قرآن کریم برگزار می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه از سه دوره قبل، تعداد شرکت کنندگان در مسابقات کاهش یافته است ابراز داشت: قبلاً شرکت در مسابقات قرآنی اوقاف محدودیت سنی نداشت، اما در سه دوره اخیر فقط برای افراد بالای 18 سال اجازه حضور در مسابقات داده شده است.

حجت الاسلام مصائبی تعداد شرکت کنندگان در این دوره را بیش از 2000 نفر عنوان کرد و افزود: افراد زیر 18 سال هم در مسابقاتی که تولیت آن بر عهده آموزش و پرورش بوده و با مشارکت اداره کل اوقاف برگزار می‌شود، می‌توانند شرکت کنند که با محاسبه آنها تعداد شرکت کنندگان به نزدیک 6 هزار نفر می‌رسد.

وی با بیان اینکه از 2 هزار شرکت کننده در مرحله شهرستانی آذربایجان شرقی، 494 نفر به مرحله استانی راه یافته‌اند، اضافه کرد: از این تعداد، 231 نفر برادران و 263 نفر خواهران هستند که در رشته‌های قرائت، ترتیل، حفظ کل، 20 جزء، 10 جزء، 5 جزء، دعاخوانی، اذان و معارف به مدت سه روز به رقابت می‌پردازند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه برای برگزیدگان شهرستانی که به مسابقات استانی راه یافته‌اند، استاد معرفی می‌شود تا مسابقات با کیفیت بالایی برگزار شود و بتوانند در مسابقات کشوری هم موفق شوند خاطر نشان کرد: جوایز مسابقات بر اساس نیات واقفین که در راه ترویج قرآن است، پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه قاری و حافظ بین المللی که مقام آور مسابقات رسمی باشد در آذربایجان شرقی تربیت نشده و نداریم ابراز داشت: اقدامات حجت الاسلام آل هاشم در تشویق و تقویت حافظان و قاریان قرآن کریم که در نمازهای جمعه انجام می‌گیرد، بسیار مؤثر بوده و می‌تواند به رشد تربیت حافظان منجر شود.

انتهای پیام/ش

ارسال نظر