سه‌شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
کد خبر46574

طرح های بیابان زدایی در حاشیه دریاچه ارومیه در حال اجراست

n82965255-72426778.jpg

شهریارنیوز:مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی با اشاره به تهدید سلامت مردم منطقه به وسیله گرد و غبار نمکی ناشی از پس روی دریاچه ارومیه گفت: تمامی طرح های بیابان زدایی در حاشیه این دریاچه با جدیت در حال اجراست.

به گزارش شهریار، داور نامدار در بازدید از طرح های بیابان زدایی در محدوده شهرستان عجب شیر، طرح های اجرایی در حاشیه دریاچه ارومیه را مهم ارزیابی کرد و افزود: گرد وغبار نمکی ناشی از پس روی آب دریاچه ارومیه سلامت ساکنین منطقه را تهدید می کند پس موظفیم تا جایی که می توانیم با اجرای به موقع طرح ها با این پدید مقابله کنیم.
وی خاطرنشان کرد: اگر اقدامات پیشگیرانه به موقع انجام نشود با خشک شدن دریاچه ارومیه و افزایش ریزگرد‌ها، بسیاری از موجودات و گیاهان زنده و منابع طبیعی در حوزه شمالغرب کشور از بین خواهد رفت.
نامدار با اشاره به طرح تثبیت بافت خاک در روستاهای شهرستان عجب شیر گفت: کاشت درختچه های گز و بوته های قره داغ و آتری پلکس در این منطقه جواب داده است و در آینده نزدیک با ایجاد بافت جنگلی ، احتمال وقوع طوفان های نمکی و ریز گردها به حداقل خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه ریزگردها در مناطق عاری از پوشش گیاهی بوجود می ‌آیند، افزود: این بوته ‌های بومی شور پسند و مقاوم به کم آبی هستند و کاشت 85 درصد این گیاهان عملیاتی شده است.
وی ادامه داد: طرح کاشت این بوته ها با هدف مقابله با گرد و غبار و جلوگیری از تشکیل کانون های ریزگرد در منطقه اجرا شده و در آن با ایجاد چاله هائی به عمق 60 سانتیمتر بوته های مقاوم به شوری خاک و نیاز آبی کم کاشته می شود.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی ادامه داد:در عجب شیر نیز جهت مقابله با ریزگرد و بیابان زدایی 180 هزار بوته قره داغ و 50 هزار بوته گز در محدوده 2 هزار هکتار از هفت روستای حاشیه دریاچه ارومیه کاشته شده است.
نامدار گفت: شهرستان های آذرشهر، شبستر و عجب شیر به علت قرار گرفتن در مسیر جهت وزش باد ، بیشتر در معرض ریز گرد و غبار نمکی قرار دارند و بیشترین اعتبار برای مقابله با طوفان های نمکی به این منطقه اختصاص یافته است.
وی اجرای طرح قرق مطلق و جلوگیری از چرا در دو هزار و 300 هکتار از زمین های حاشیه دریاچه ارومیه را از دیگر اقدامات ضروری برای تثبیت خاک و حفظ و تقویت پوشش گیاهی در این مناطق اعلام کرد.
نامدار با بیان اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی بخشی از منابع از دست رفته را بازسازی می ‌کند، تصریح کرد: اجرای 30 کیلومتر بادشکن غیرزنده در اراضی این شهرستان در سال آینده مانع پخش از ریزگرد‌ها و تقویت پوشش گیاهی در سطح شهرستان می شود.

ارسال نظر