جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۱
کد خبر47206

مدرسه ایرانی - فرانسوی اختر فیزیک در تبریز آغاز به کار کرد

ستاره شناسی.jpg

شهریارنیوز: مدرسه ایرانی - فرانسوی اختر فیزیک در آستانه بزرگترین ماه گرفتگی قرن حاضر از صبح امروز/جمعه/ در دانشکده فیزیک دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد.

به گزارش شهریار به نقل از ایرنا در این مدرسه که به صورت کارگاه علمی - تخصصی تا زمان ماه گرفت و ساعت های پایانی امروز فعالیت می کند، محققان و دانشمندان مشهوری از ایران و فرانسه پیرامون موضوعات مختلف و متنوع ماه گرفتگی و سیاره های اطراف کره زمین به بحث و تبادل نظر می پردازند.
پرفسور'ژان پیر روزولت' استاد برجسته مرکز رصد دانشگاه 'نیس' فرانسه از جمله سخنرانان این کارگاه است که در مقاله ای با عنوان 'خورشید ما، چرخ سماوی قدیمی به عنوان ستاره جوان' به سخنرانی می پردازد.
'ژان موعت' با مقاله سایه ماه، 'فیلیپ مورل' با مقاله سایه عالی سیاره مریخ و 'ژان لوک مارتین' با مقاله آماده سازی برای رصد از جمله دانشمندان نجوم شناس فرانسوی هستند که در این کارگاه علمی و تخصصی سخنرانی می کنند.
دبیر علمی مدرسه تابستانی ایرانی - فرانسوی اختر فیزیک دانشگاه تبریز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مدرسه با مشارکت محققان ایرانی و فرانسوی و به مناسبت پدیده گرفت کامل ماه (خسوف کامل) و نیز پدیده نادر تقارن مریخ فعالیت می کند.
سعید شجاعی با بیان اینکه فراهم کردن محیطی مناسب به منظور تبادل نظر در زمینه آشنایی با پدیده های گرفت و نقش ویژه آن در شناسایی مجهولات حوزه اختر فیزیک از اهداف عمده این مدرسه است، گفت: طی برگزاری این همایش محققان ایرانی و فرانسوی به ارائه آخرین دستاوردهای علمی خود در این حوزه می پردازند.
وی افزود: این همایش فرصت مناسبی برای محققان و علاقه مندان به ویژه دانش پژوهان جوان و دانشجویان است که با شرکت در آن از سخنرانی های متخصصان برجسته مدعو داخلی و خارجی در این زمینه بهره ببرند و به بحث و تبادل نظر بپردازند.
براساس این گزارش ماه گرفتگی امروز پنجم مرداد 1397 برابر با 27 جولای 2018 یکی از خاص‌ ترین رویداد‌های نجومی سال‌های اخیر است و همزمان با این ماه ‌گرفتگی می ‌توان مریخ را از نزدیک ‌ترین فاصله مشاهده کرد.
در این ماه گرفتگی ماه در اولین مرحله گرفت وارد نیم سایه زمین می شود که نشان از آغاز گرفت است و سپس ماه به تدریج، بیشتر داخل نیم سایه زمین فرو می رود تا در نهایت لبه ماه وارد تمام سایه زمین شود.
تبریز بهترین و طلایی‌ ترین نقطه عرض جغرافیایی در جهان برای رصد طولانی‌ ترین ماه گرفتگی قرن حاضر در روز پنجم مرداد ماه است.

ارسال نظر