دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷
کد خبر47314

گزارش اختصاصی شهریار؛
ترافیک؛ گره‌ای که با همراهی شهروندان باز می‌شود/ لزوم فراگیر شدن آموزش‌های شهروندی

ترافیک تبریز

شهریارنیوز: ترافیک به عنوان یکی از معضلات کلان‌شهرهای ایران و جهان، مقوله ای است که حل آن در کنار عواملی چون مدیریت، توسعه زیرساخت‌های شهری و نیز ایجاد شبکه ناوگان حمل و نقل عمومی، به همراهی و همکاری شهروندان نیازمند است.

به گزارش شهریار، ترافیک را نمی‌توان از «بین برد» یا برای همیشه نابود کرد، حداقل این موضوع در کلانشهری همچون تبریز ماموریتی غیرممکن به حساب می‌آید اما نباید ناامید می‌شد، ترافیک را می‌توان «مدیریت» کرد.

می‌توان کاری کرد که خودروها روی اعصاب مردم حرکت نکنند، می‌توان کاری کرد که روزانه ساعت‌ها ساعت از عمر مردم زیر گرمای چهل و چند درجه‌ای و داخل ماشین نسوزد، می‌توان کاری کرد...، باید کاری کرد!

وقتی از حل معضل ترافیک سخن به میان می‌آید، نگاه همه به شهرداری، دولت و دستگاه‌های مختلف دوخته می‌شود. همه انتظار دارند کسی بیاید و برای همیشه پرونده ترافیک را از خیابان‌های تبریز جمع کند و رفاه و آرامش را بین خطوط خیابان‌ها جاری کند. البته واقعیت هم این است که بخش‌های زیادی از موضوع حمل و نقل و ترافیک به موضوعات زیرساختی مربوط می‌شود و فراهم کردن بخش اعظمی از امکانات زیرساختی نیز وظیفه شهرداری به شمار می‌آید.

حل معضل ترافیک، یکی از چهار اولویت اصلی شهرداری

مهندس ایرج شهین‌باهر، شهردار کلانشهر تبریز در اولین مصاحبه رسانه‌ای خود بعد از انتخاب به عنوان شهردار کلانشهر تبریز «حل معضلات ترافیکی» را جزو ۴ اولویت اصلی خود دانسته بود و این نشان می‌دهد که این موضوع چقدر برای شهردار و شهرداری تبریز اهمیت دارد.

شهردار کلانشهر تبریز حالا در گفتگو با شهریار ضمن تاکید بر اهمیت توسعه حمل و نقل عمومی شهری می‌گوید: «صرف هزینه برای توسعه زیرساخت‌های شهری به خصوص مترو، به نفع شهروندان است».

مهندس شهین‌باهر توضیح می‌دهد: «اگر امروز هزینه زیادی برای مسائل زیربنایی از قبیل مترو انجام دهیم در مقابل اینکه مردم از خدمات ارائه شده زودتر استفاده کنند و آلودگی هوا و معضل ترافیک تبریز حل شود، قطعا ارزشمند است».

او همچنین توضیح می‌دهد: «در حال حاضر تبریز با مشکل ترافیک دست و پنجه نرم می‌کند و قطعا راه‌اندازی خط یک و دو مترو تبریز خواهد توانست بخش بزرگی از مشلات ترافیکی تبریز را رفع کند».

اهمیت ارتقا و توسعه زیرساخت‌های فیزیکی برای مدیریت ترافیک انکارناپذیر است. به طوری که یکی از اعضا شورای شهر تبریز معتقد است زیرساخت‌ها، بسترهایی هستند که فضا را برای ارتقا فرهنگ ترافیک بین شهروندان افزایش می‌دهند.

«قبل از اینکه به موضوع فرهنگ شهروندی در موضوع ترافیک بپردازیم باید به فکر ارتقا زیرساخت‌ها باشیم».فریدون بابایی اقدم در گفتگو با شهریار می‌گوید: «در هر شهر چالش‌های مدیریتی وجود دارد و ترافیک نیز جزو مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران شهری محسوب می‌شود».

به گفته بابایی اقدم، جابه‌جایی‌های روزانه شهروندان در سطح شهر موضوعی است که مستلزم یک‌سری زیرساخت‌های اساسی است و «قبل از اینکه به موضوع فرهنگ شهروندی در موضوع ترافیک بپردازیم باید به فکر ارتقا زیرساخت‌ها باشیم».

او یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های روان‌سازی ترافیک شهری را ارتقا سطح حمل و نقل عمومی عنوان می‌کند و می‌گوید: «حمل و نقل عمومی هرسال ارکان بودجه‌ای قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد و امسال نیز رقم بزرگی را به خود اختصاص داده است».

رئيس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز توضیح می‌دهد: «هرچند ارتقا فرهنگ شهروندی نیز از ضروریات کاهش ترافیک است، اما مهم‌تر از آن بسترهای شهر است که باید آماده باشد».

او می‌‌گوید: «وقتی از مردم انتظار داریم که برای کارهای روزمره خود مثل خرید یا رفتن به محل کار از خودروی شخصی استفاده نکنند، باید بسترهای لازم برای رواج حمل و نقل عمومی را هم فراهم کنیم».

بابایی اقدم تاکید می‌کند: «برای ارتقا سطح حمل و قل عمومی شهرمان، لازم است که حمایت‌های مالی و معنوی از سوی شهرداری انجام شود؛ برای مثال سازمان اتوبوسرانی و تاکسیرانی جزو سازمان‌های مهم حمل و نقل شهری هستند که برای خودشان مشکلات مالی دارند که باید برطرف شوند».

او درباره مترو نیز بیان می‌کند:‌ «برای تکمیل خط ۱ مترو شهری تبریز ۶۰۰الی ۷۰۰میلیارد تومان اعتبار نیاز است و همه این‌ها مستلزم منابع مالی هستند».

مردم تبریز می‌توانند در حل معضلات ترافیکی نیز پیشگام باشند

عضو شورای کلانشهر تبریز در بخشی از این گفتگو با تاکید بر اهمیت آموزش فرهنگ شهروندی در حوزه ترافیک می‌گوید: «معاونت فرهنگی شهرداری تبریز به صورت مستمر و دائمی درحال ارائه آموزش‌های فرهنگی است و من مطمئنم اگر زیرساخت‌ها را فراهم کنیم، مردم تبریز که همیشه در بسیاری از حوزه‌ها اولین بوده‌اند، می‌توانند در روان‌سازی ترافیک شهری نیز پیشگام باشند».

زمانی که به شهرهای موفق و توسعه‌یافته جهان توجه می‌کنیم، می‌بینیم که آن‌ها برای حل معضلات ترافیکی‌شان از برنامه‌های کلیشه‌ای عبور کرده و زیرساخت‌های اساسی از جمله حمل و نقل پاک را رواج داده‌اند. اما برای توسعه پایدار شهری و حل معضل ترافیک طبق روش‌های موفق دنیا، همیاری شهروندان بسیار مهم است. چیزی که معاون حمل و نقل شهردار تبریز درباره آن حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

مهدی یوسفی می‌گوید: «برای حل معضل ترافیک شهرمان، باید همه اجزای مرتبط مانند وسایل نقلیه، تجهیزات، انسان‌ها، فرهنگ و... را باهم ببینیم و باهم حل کنیم».

معاون حمل و نقل شهردار تبریز در گفتگو با شهریار ضمن تاکید بر اینکه «فرهنگ، اولین گام برای حل معضل ترافیک است» توضیح می‌دهد: «راندن خودرو بین خطوط، رعایت سرعت مطمئنه، بستن کمربند ایمنی، جلوگیری از تک‌سرنشینی، عدم صحبت با موبایل حین رانندگی، عدم پارک دوبله و سوبله خودرو و... همه این‌ها نمودهایی از فرهنگ شهروندی در حوزه ترافیک به شمار می‌آیند».

او  ادامه می‌دهد: «اینکه در ایستگاه اتوبوس و تاکسی خودروها را پارک می‌کنیم، یا اینکه در ساعات اوج ترافیک خودروهای باری بارشان را در خیابان‌هایی مثل دارایی خالی می‌کنند، نکاتی هستنند که به صورت واضحی می‌گویند باید روی فرهنگ رانندگی و ترافیک‌مان بیش‌تر کار کنیم».

برای کارکنان ادارات دولتی سرویس ایاب و ذهاب در نظر بگیرید

«ادارات دولتی باید برای کارکنانشان سرویس ایاب و ذهاب در نظر بگیرند»، این پیشنهاد یوسفی است که می‌گوید: «ما این طرح را از معاونت حمل و نقل شهرداری شروع کردیم تا مانع آوردن خودرو توسط کارکنان بشویم و هدف‌مان این بود که برای دیگر ادارات یک الگو باشیم».

او همچنین در بخشی از این گفتگو تاکید می‌کند: «ما در کلانشهر تبریز ۶۰۰کیلومتر معبر داریم که این برای شهری با ۲۵۰کیلومتر مساحت کم نیست اما چون خودروها به صورت تک‌سرنشین و زیاد تردد می‌کنند، ترافیک‌هایی سنگین به وجود می‌آید».

یوسفی با تاکید بر ضرورت استفاده از حمل و نقل ترکیبی در سطح شهر، اظهار می‌کند:‌ «اولویت کنونی ما در حمل و نقل عمومی، تقویت اتوبوسرانی مخصوصا بی‌آرتی و راه‌اندازی کامل‌تر قطار شهری است، در کنار این‌ها در پی آن هستیم که وسیله‌ای مابین اتوبوس و ون تعریف کنیم و به بخش خصوصی بسپاریم».

«ما در کلانشهر تبریز ۶۰۰کیلومتر معبر داریم که این برای شهری با ۲۵۰کیلومتر مساحت کم نیست اما چون خودروها به صورت تک‌سرنشین و زیاد تردد می‌کنند، ترافیک‌هایی سنگین به وجود می‌آید».او درباره حمل و نقل پاک نیز توضیح می‌دهد: «اخیرا خودروهای برقی را در مجموعه عون‌ابن‌علی و پیاده‌راه تربیت راه‌اندازی کرده‌ایم که بسیار مورد استقبال شهروندان عزیز قرار گرفته است».

او یک خبر خوش نیز اعلام می‌کند:‌ «تلاش می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم تا پایان سال جاری، از بزرگ‌ترین سامانه هوشمند دوچرخه‌سواری کشور بهره‌برداری کنیم که در این طرح شهروندان قادر خواهند بود از ایستگاه‌های مختلف با کارتی هوشمند دوچرخه به امانت بگیرنند و در ایستگاه‌های دیگر تحویل بدهند».

معاون حمل و نقل شهردار تبریز می‌گوید: «در محدوده مرکزی تبریز استفاده از دوچرخه برای حمل و نقل بخاطر هموار بودن زمین خواب جواب می‌دهد».

یوسفی همچنین به تاثیر علائم ترافیکی در روان‌سازی ترافیک شهر تاکید می‌کند و می‌افزاید: «خط‌کشی‌های خیابان‌ها، تابلوهای راهنمایی و رانندگی، سرعت‌گیرها و... در صورت توجه شهروندان به روان‌سازی ترافیک کمک می‌کنند».

متاسفانه تعاریف ما از زیرساخت‌های حمل و نقل شهری و بسترهای روان‌سازی ترافیک بسیار سطحی‌تر از آن است که باید باشد، ما روی آسفالت مسیر بی‌آرتی تمرکز می‌کنیم درحالی که باید بدانیم مهم‌تر از آن ضرورت افزایش تعداد اتوبوس‌های بی‌آرتی‌ موجود در شهر است.

اما بنظر می‌رسد مهم‌تر از همه عواملی که در به وجود آمدن یا مدیریت ترافیک مطرح شد، «احساس مسئولیت» است که باید شهروندان داشته باشند. اینکه فکر نکنیم ما می‌توانیم در هرساعتی از روز خودرویمان را در هر نقطه‌ای پارک کنیم و حتما روان‌سازی ترافیک شهر باید وظیفه افراد دیگری باشد!

ارسال نظر