سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
کد خبر47327

در وسعتی بالغ بر 10 هکتار/
"باغشمال" احیا می شود/ شهرداری به دنبال ایجاد شریان تنفسی در مرکز تبریز

پارک باغشمال.jpg

شهریارنیوز: با حمایت های ویژه شورای شهر و شهرداری کلانشهر تبریز، پارک بزرگ باغشمال در وسعتی بالغ بر 10 هکتار به عنوان شریان تنفسی مرکز این شهر احداث می شود.

به گزارش شهریار، شهرداری تبریز با همکاری لشکر 21 حمزه آذربایجان برای توسعه فضای سبز شهری و همچنین تقویت شریان تنفسی شهر، پارک 10 هکتاری باغشمال را در اراضی نیروی زمینی احداث می کنند.

بازگشایی امتداد ارتش به کمربندی میانی نیز جزئی از همکاری شهرداری تبریز و ارتش است که این مسیر به عرض ۵۵ متر و طول ۵۰۰ متر در مدت یک سال و با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان احداث می‌شود و با اجرای آن، محور مهم شمال به جنوب در هسته‌ی مرکز شهر تبریز امتداد می‌یابد.

اهمیت ویژه پارک باغشمال برای شهروندان تبریزی

شهردار تبریز با بیان اینکه مسیرگشایی امتداد ارتش یادگاری از ارتش جمهوری اسلامی به مردم کلانشهر تبریز است، اظهار کرد: خدمت‌گذاری به مردم لباس و جایگاه نمی‌شناسد و در هر لباس و هر جایگاهی باشیم، برای خدمت به مردم حضور خواهیم داشت که بزرگ‌ترین خدمت‌ها در جامعه نیز توسط ارتش و دیگر نیروهای نظامی و انتظامی صورت گرفته که حافظان امنیت جامعه هستند.

مهندس ایرج شهین باهر در ادامه با تقدیر از همکاری ارتش در انتقال پادگان و بازگشایی امتداد خیابان ارتش افزود: با مسیرگشایی امتداد خیابان ارتش و همچنین احداث پارک و فضای سبز در این منطقه شاهد ایجاد فضایی مناسب برای استفاده شهروندان خواهیم بود.

وی از احداث پارک ویژه باغشمال در این منطقه خبر داد و گفت: این پارک به دلیل واقع شدن در مرکز شهر از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود که به همین دلیل طراحی این پارک به مسابقه گذاشته شده که امیدواریم پس از اتمام زمان مسابقه، مراحل قانونی پروژه طی شده و عملیات احداث این پارک در محل پادگان ارتش آغاز شود.

شهین باهر با بیان اینکه طرح مسیرگشایی امتداد ارتش تا یک و نیم ماه آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد، اظهار کرد: پس از بهره برداری از این مسیر، با مسئله ترافیکی روبرو می شویم که پس از مطالعه مسائل ترافیکی و ارزیابی مسیر، بلافاصله یک تقاطع غیرهمسطح در این مسیر احداث می شود.

شهردار کلانشهر تبریز، احداث فضای سبز و پارک های محله ای را اولویت این مجموعه خواند و گفت: مجموعه ای به وسعت 10 هکتار در شرایط کنونی می توانست منبع درآمد مناسبی برای شهرداری باشد اما نگاه ما به سرمایه های شهری بر اساس منافع شهروندان تنظیم شده و این پارک هم برای آیندگان این کلانشهر مجموعه ای ماندگار خواهد بود.

احیای هویت باغشمال با احداث پارک بزرگ باغشمال

شهردار منطقه 3 تبریز در گفتگو با خبرنگار شهریار با بیان اینکه این منطقه از لحاظ جمعیتی، جزو پرجمعیت ترین مناطق شهرداری تبریز است، اظهار کرد: ارائه خدمات مطلوب رفاهی به مردم جزو اولویت های اصلی کاری شهرداری منطقه 3 تبریز است که در این راستا پروژه های مختلفی درحال اجراست که یکی از اصلی ترین پروژه ها، مسیرگشایی امتداد ارتش و احداث پارک باغشمال است.

مرتضی موحدنیا افزود: مسیرگشایی امتداد ارتش با تلاش شهردار تبریز و اعضای شورای شهر و همکاری فرماندهان ارتش درحال اجراست که بیش از 70 درصد از عملیات خاکی خیابان 55 متری ارتش – کمربند میانی انجام شده و در کنار این خیابان، پیاده روی 10 متری با فضای سبز متفاوت طراحی شده است.

وی در ادامه به خیابان 18 متری حافظ – کمربندی میانی اشاره کرد و گفت: عملیات تعریض این خیابان نیز در راستای امتداد خیابان ارتش صورت می گیرد و همچنین یک هکتار از این زمین به ایستگاه قطار شهری، کاربری های عمومی و برخی تاسیسات شهری اختصاص داده می شود.

شهردار منطقه 3 تبریز با بیان اینکه 10 هکتار از این اراضی به پارک بزرگ باغشمال تخصیص یافته، اظهار کرد: نامگذاری این پارک به نام باغشمال، در واقع احیای هویت اصلی باغشمال در تبریز است چرا که باغشمال در تاریخ تبریز از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. بر این اساس فراخوان بین المللی برای طراحی این پارک در نظر گرفته شده که امیدوارم طرح های خوبی به دبیرخانه این مسابقه ارسال شود.

تمدید مسابقه بین المللی طراحی پارک باغشمال تبریز

معاون فنی عمرانی شهرداری منطقه 3 تبریز در گفتگو با خبرنگار شهریار با بیان اینکه زمان مسابقه بین المللی طراحی پارک باغشمال تبریز تا شهریورماه امسال تمدید شده است، اظهار کرد: شهرداری تبریز در راستای ایجاد مکانی برای آسایش شهروندان، بازیابی ریه های شهری و بازآفرینی فضاهای سبز و باغات تبریز، پارک باغشمال با مساحت تقریبی 10 هکتار را با هدف دستیابی به ایده های خلاقانه و نو در عرصه طراحی منظر، فضاسازی و الگوسازی از طریق برگزاری مسابقه بین المللی اجرا می کند که زمان برگزاری این مسابقه تا هفتم شهریورماه امسال تمدید شد.

وی افزود: با احداث پارک باغشمال، 0.5 مترمربع به سرانه فضای سبز منطقه افزوده می شود که امیدواریم عملیات احداث بزرگ ترین پارک درون شهری کلانشهر تبریز نیمه دوم سال جاری آغاز شود.

وی با بیان اینکه برخی تأسیسات همچون برق به مسیر امتداد ارتش کشیده می شود، اظهار کرد: پس از تکمیل تأسیسات مسیرگشایی امتداد ارتش و برخی زیرساخت ها امیدواریم این مسیر تا یک و نیم ماه آینده مورد بهره برداری قرار گیرد.

با احداث پارک بزرگ باغشمال و مسیرگشایی امتداد ارتش، ضمن کاهش ترافیک در مسیرهای اصلی، شاهد افزایش سرانه فضای شهری در مرکز شهر خواهیم بود که این مسئله باعث می شود ریه های شهری کلانشهر تبریز در سال های آینده هوای پاکی را استشمام کنند.

برای مشاهده مسابقه بین المللی طراحی پارک باغشمال اینجا را کلیک کنید

----------------------------------

گزارش: شاهین بدرحیدری

ارسال نظر