پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۰
کد خبر47510

شهرداری تبریز همکاری خوبی با انتقال خون دارد / تبریز جزو شهرهای پیشتاز در اهدای خون

اهدای خون (2).jpeg

شهریارنیوز: مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه شهرداری همکاری خوبی با انتقال خون دارد گفت: باعث افتخار و خرسندی است که شهرداری تبریز به عنوان نهادی مردمی با مشارکت اجتماعی بالای کارکنان و پرسنل در حوزه سلامت فعال است.

به گزارش شهریار، دکتر وحید مثمر با حضور در مرکز سیار اهدای خون پرسنل شهرداری تبریز ضمن تقدیر از حمایتهای این مجموعه در امر اهدا خون گفت: انتظار داریم برخی ارگانها که در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی فعالیت دارند، همچون شهرداری در کنار ما بوده و در جمع آوری خون مساعدت نمایند که خوشبختانه شهردار محترم کلانشهر تبریز نیز در این زمینه همراه ما هستند.

وی با اشاره به اینکه، آمار اهدای خون به عنوان یکی از شاخصهای سلامت جامعه با ارتقای مسائل فرهنگی بالا می رود، گفت: خوشبختانه وضعیت اهدای خون در کشور ما قابل قبول و مناسب بوده و مرکز تبریز نیز در اهدا، تامین و توزیع خون از شهرهای پیشتاز کشور است.

مثمر با اشاره به قرار داشتن در هفته اهدا خون و همزمانی با 9 مرداد سالروز تشکیل سازمان انتقال خون گفت: اکیپ سیار سازمان اهدا خون با دعوت سازمانها و ارگانها به مراکز مراجعه کرده و اقدام به دریافت خونهای اهدایی شهروندان می کنند، امروز هم با دعوت شهرداری کلانشهر تبریز در این مجموعه مستقر و با استقبال بالایی نیز روبرو شدیم.

وی در رابطه با میزان ذخایر خون اهدایی در استان گفت: همیشه بالای هفت روز ذخیره خون داریم و این امر همواره در سایه مشارکت مردم و نهادهای مردمی مسیر بوده است.

مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی با یادآوری اینکه شرایط مناسب برای نگهداری فراورده های خونی در استان فراهم است، گفت: زمان نگهداری فرآورده های خونی متفاوت است، پلاکت 3 تا 5 روز قابل نگهداری است و به دلیل نیاز بالا در بیماریهای کودکان، بیماریهای سرطان و... بطور دائمی و مرتب نیاز مبرم به اهدا خون برای تامین این فراورده ها وجود دارد، خود خون یک ماه امکان نگهداری داری و پلاسما تا یک سال قابلیت نگهداری دارد.

وی در رابطه با هزینه های دریافت فراروده های خونی گفت: 14 مورد از فراورده های خونی تحت پوشش بیمه بوده و تعرفه گذاری شده که از طریق بیمه هزینه ها تامین می شود.

مثمر خاطرنشان کرد: با وجود اینکه در تبریز پایگاه اهدا خون محدودی بوده و تنها دو پایگاه در خیابان امام، روبروی موزه معاصر و خیابان آخونی داریم جایگاه این شهر در اهدا خون و مشارکت مردمی بسیار مناسب و قابل توجه است.

دکتر وحید مثمر گفت: برنامه سازمان این است که ما به میان مردم رفته و در مناطق پر رفت و آمد مستقر شویم، سعی می کنیم با احداث پایگاه جدیدی در منطقه شرق تبریز و تامین نیازهای شهروندان از جمله امکانات رفاهی و محل تردد مناسب، احداث پارکینگ و... ضمن افزایش قدرت انتخاب محل و پایگاه اهدا، آمار مراجعه کنندگان افزایش یابد.

وی با اشاره به مشکل مراجعه برای اهدای خون در برخی ایام سال گفت: در برخی مناسبتهای مذهبی یا ملی مثل روزهای عاشورا و تاسوعا و شبهای قدر میزان اهدا خون افزایش می یابد که با نوبت بندی و برنامه ریزی در روزهای دیگر دریافت خون انجام می شود.

دکتر مثمر با اشاره به مشارکت بالای مردم همه اقشار اجتماعی تبریز در امر اهدا خون، گفت: به طور متوسط روزانه در استان بین 300 تا 400 نفر مراجعه کننده داریم، تمام مردم با اهمیت این مساله آشنا شده و فرهنگ اهدا خون در منطقه به خوبی رواج یافته است، همه آگاهند که این خون اهدایی یک روز در چرخه زندگی به درد خود و یا یکی از اعضای خانواده  آنها خواهد خورد و این عامل یکی از دلایلی است که به صورت مستمر در امر خیر اهدا خون مشارکت می کنند.

مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی گفت: از نظر فراوانی بین خانم و آقا تنها 2 و نیم درصد اهدا کنندگان ما خانمها هستند که با توجه به اینکه 50 درصد مصرف کنندگان ما بانوان هستند ضمن ایجاد امکانات مناسب تلاش می کنیم میزان مشارکت بانوان را نیز افزایش دهیم.

ارسال نظر