پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
کد خبر47728

رئیس سازمان نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس کشور:
۴۰ درصد سیستم گرمایشی مدارس کشور ناایمن است

13970213000576_Test_PhotoH.jpg

شهریارنیور:رئیس سازمان نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه ۳۰ درصد مدارس فرسوده و نیاز به بازسازی دارند ، گفت:۴۰ درصد سیستم گرمایشی مدارس کشور ناایمن است.

به گزارش شهریاربه نقل ازفارس،مهرالله رخشانی‌مهر  در نشست خبری با اصحاب رسانه آذربایجان‌شرقی که در سالن فرهنگیان تبریز برگزار شد، اظهار کرد: این جلسه برای بررسی وضعیت مدارس و کلاس‌های درسی برای شروع سال تحصیلی جدید است.

وی با بیان اینکه این جلسه دوره آموزشی برای همه ما بوده و نگرانی‌های مدیرکل‌های نوسازی مدارس در استان‌ها مطرح می‌شود، گفت: گزارش‌هایی در رابطه با مدارس خشتی و گلی ارائه شد که هر چند آمار زیادی ندارد ولی یک مدرسه خشتی نیز برای ما مهم و قابل توجه است.

رخشانی‌مهر با تاکید به اینکه آنچه همیشه از آن عافل بوده‌ایم، نقاط ضعف است که وجود دارد، گفت: وقتی برای خود مسکنی می‌سازسم عمر مفید برای آن حداکثر ۳۰ سال تعیین می‌شود چراکه بعد از ۳۰ سال قطعا معماری و آیین‌نامه ساخت تغییر می‌یابد.

وی با تاکید به موضوع مقاوم‌سازی در جهان گفت: این موضوع در مبنای دانشی کار می‌شود و از این‌رو همکاران وزارت راه و شهرسازی باید ارتباط بسیاری تنگاتنگی با دانشگاه‌ها داشته باشد.

رئیس سازمان نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به اینکه در سال ۸۲، تمام مدارسی که طبق آیین‌نامه ساخت سال ۶۸ نبودند احصا شدند، توضیح داد: طبق این بررسی، ۷۰ درصد مدارس ناایمن بوده و 30 درصد مورد قبول نیز به صورت اغماض تائید شد.

وی ادامه داد: در برنامه چهارم اعتبار ۴ میلیارد دلاری برای تخریب و بازسازی مدارس اختصاص یافت و در حال حاضر ۳۰ درصد تخریبی و ۷۰ درصد مدارس مقاوم هستند.

رخشانی‌مهر با اشاره به برخی تلاش‌ها برای ناکارآمد نشان دادن نظام، گفت: همیشه عده‌ای هستند که یک جمله را حفظ کرده‌اند که بگویند بعد از ۴۰ سال چرا باید وضعیت مدارس به این شکل باشد، در حالیکه نمی‌گویند کجا قرار داشتیم و الان به کجا رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه از لحاظ سرانه استاندارد فضای آموزشی با استاندار جهانی که ۸/۴ متر مربع به‌ازای هر دانش‌آموز است، فاصله داریم، گفت: سرانه فضای اموزشی کشور ۵/۲ به‌ازای هر دانش‌آموز است که متاسفانه ۱۱ استان در کشور هم زیر این خط میانگین قرار دارند.

رئیس سازمان نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس کشور خاطرنشان کرد: تمرکز جمعیت در یک منطقه و ایجاد مساکن مهر منجر شده تا به فکر تامین رفاه آموزشی آنها هم باشیم چراکه این مناطق نیاز به مدرسه دارند.

ارسال نظر