شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
کد خبر47796

سامانه بارشی نسبتا قوی وارد آذربایجان شرقی می شود

n82996341-72483338.jpg

شهریارنیوز:معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت:سامانه بارشی نسبتا قوی و فعالی وارد جو استان می شود.

به گزارش شهریار به نقل از ایرنا، محمد اشجعی  افزود: طبق نقشه های پیش یابی هواشناسی، نفوذ و فعالیت این سامانه موجب ابرناکی، وزش باد شدید به ویژه در نواحی شرقی و شمال شرقی، بارش باران گاهی به صورت رگبار و رعد و برق می شود.
وی با بیان اینکه نفوذ این سامانه دمای استان را 3 تا 6 درجه کاهش می دهد، یادآوری کرد: برای جلوگیری از بروز خسارت های ناشی از وزش باد شدید، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های فصلی اقدام های لازم به عمل آید.
اشجعی ادامه داد: هم اکنون مراغه با 35 درجه و کلیبر با 25 درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرمترین و خنک ترین شهرهای استان بوده و دمای کنونی تبریز 34 درجه بالای صفر است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

ارسال نظر